Kai ištariame žodį „vargonai“, daugeliui turbūt pirmiausia į galvą ateina didžiojo Johanno Sebastiano Bacho vardas. Tačiau ar kada susimąstėte, koks iki jo gyvenęs kompozitorius buvo reikšmingiausias vargonų pasauliui?
Tikriausiai įtakingiausiu iki Bacho gyvenusiu vargonų kompozitoriumi galima būtų vadinti Nyderlandų vargonininką Jaaną Pieterszooną Sweelincką (1562–1621), kuris neatsitiktinai amžininkų buvo pramintas Didžiuoju Amsterdamo Orfėju.
Vargonų muzikos mėgėjai artimiausią progą išbandyti J. Sweelincko muzikos kerus turės šį šeštadienį, sausio 21 d., 18 val. Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje vargonininko Vido Pinkevičiaus koncerte „Didysis Amsterdamo Orfėjas: Jaano Pieterszoono Sweelincko vargonų muzika“. Šis renginys yra ciklo „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“ V dalis ir skiriamas kompozitoriaus 450 metų jubiliejui.
Amsterdamo Orfėjui skirto vakaro programoje skambės J. Sweelincko fantazijos, ričerkarai, tokatos, choralinės variacijos, variacijos populiarių to metų šokių ir dainų temomis, pasakojimai apie jo muziką ir apie to meto Nyderlandų kultūrinį, istorinį, politinį ir religinį kontekstą.
Anot Vilniaus universiteto vargonininko dr. Vido Pinkevičiaus, J. Sweelincką jo amžininkai vadino vokiečių vargonininkų gamintoju, mat jis išugdė daugelį Šiaurės Vokietijos baroko kompozitorių vargonininkų, tarp kurių žymiausi buvo H. Scheidemannas, S. Scheidtas, J. Praetorius, M. Schildtas, D. Strungkas ir kiti.
„Turbūt Amsterdamo Orfėju J. Sweelinckas buvo pramintas dėl sąsajų su senovės graikų mitologiniu Orfėju, kuris savo muzikavimu sugebėjo užmigdyti net požemio karalystės irklininką Charoną. Šis plukdė Orfėją valtimi, kai jis norėjo iš požemio karalystės išgelbėti savo mylimąją Euridikę“, – graikų mitologiją prisiminė vargonininkas.
Kaip pasakojo dr. V. Pinkevičius, didžiausią įtaką pačiam J. Sweelinckui padarė anglų virdžinalistai ir italų vokalinės polifonijos meistrai. „Iš anglų jis paveldėjo virtuozišką klavyrinę techniką, o italai jį išmokė taisyklingo kontrapunkto meno, kurio pavyzdys visai Europai tuo metu buvo būtent jie. Klausantis tokiu būdu sukurtų J. Sweelincko kūrinių visada apima jausmas, tarsi dainuotų nepaprastai virtuoziškas vokalinis ansamblis“, – mintimis dalijosi vargonininkas.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!