Lapkričio 25–30 d. Lietuvoje lankėsi Granados universiteto astrofizikai Juanas Carlosas Suárezas Yanesas (grupės vadovas), Antonio García Hernándezas, Sebastià Barceló Forteza ir Giovanni Mirouh. Granados universitetas (Universidad de Granada) yra vienas iš 10 Europos universitetų aljanso „Arqus“, kuriam priklauso ir Vilniaus universitetas (VU), narių.
Mokslininkai vyko į VU Molėtų astronomijos observatoriją ir Lietuvos etnokosmologijos muziejų. Grįžę į Vilnių jie darbavosi prie asteroseismologijos projekto VU Teorinės fizikos ir astronomijos institute, ambasadorės María Nieves Blanco Díaz kvietimu lankėsi priėmime Ispanijos Karalystės ambasadoje Lietuvoje, vėliau apžiūrėjo istorinę astronomijos observatoriją VU centriniuose rūmuose.
Svečiai vedė ir seminarus: S. B. Forteza skaitė pranešimą „Delta Scuti žvaigždžių analizė: nuo šviesos kreivių iki žvaigždžių charakteristikų“, o G. Mirouh – „Greitai besisukančių žvaigždžių asteroseismologija: naujausia pažanga sprendžiant sudėtingą problemą“.
Prieš pirmąjį pranešimą susirinkusiuosius pasveikino ir komandą pristatė grupės vadovas J. C. Suárezas Yanesas. Tuo tarpu pabaigos žodžius antrąją seminarų dieną tarė A. García Hernándezas. Jis pasidalijo šiuo metu vykstančių ir ateityje numatomų bendrų projektų detalėmis.
„Programa „Arqus Seed Funding“ ne tik suteikė galimybę susitikti su garbingais mokslininkais, bet ir leido pažinti kerintį miestą – Lietuvos, šalies su turtinga ir gyvybinga istorija bei kultūra, sostinę. Dr. Erika Pakštienė ir dr. Carlosas Viscasillasas Vázquezo buvo puikūs gidai tiek universiteto erdvėje, tiek už jos ribų. Galėjome apžiūrėti istorinius pastatus (įskaitant pirmąją observatoriją) pačioje Vilniaus širdyje, įvertinti jų istoriją ir grožį.
Mes taip pat aplankėme ir naująją Molėtų krašto observatoriją, kuri buvo apgaubta neliesto sniego paklode. Ši observatorija pasižymi žavingais istoriniais faktais, ypač susijusiais su fotometrija ir garsiąja fotometrine sistema.
„Arqus“ ir dr. E. Pakštienės bei dr. C. Viscasillaso Vázquezo organizacinėmis pastangomis ne tik pasimėgavome Lietuvos kulinariniais malonumais, bet ir užmezgėme vertingas pažintis. Visa tai atveria puikias perspektyvas tęsti ir stiprinti mūsų bendradarbiavimą tarp dviejų universitetų“, – džiaugiasi J. C. Suárezas Yanesas.
Šis vizitas – tai praėjusį spalį Granados universitete vykusio susitikimo, kuriame dalyvavo VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Astrospektroskopijos ir egzoplanetų grupės tyrėjai dr. E. Pakštienė ir dr. C. Viscasillas Vázquezas, tęsinys. Tą kartą pagrindinis tikslas buvo sumodeliuoti Molėtų astronomijos observatorijoje atrastą Delta Scuti tipo žvaigždę esančią dvinarėje žvaigždžių sistemoje.
„Bendravimas ir bendradarbiavimas su asteroseismologais iš Granados mums suteikia galimybę tobulėti šioje svarbioje ir įkvepiančioje mokslo srityje“, – tikina dr. C. Viscasillas Vázquezas.
„Jaučiuosi nepaprastai laiminga, kad palaikome ryšius su astronomais iš Granados universiteto. Su jais mus sieja begalė bendrų interesų, kurie pakankamai greit turėtų nuvesti ir iki naujos mokslinės produkcijos“, – atskleidžia dr. E. Pakštienė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!