Informaciniame diskusijų portale „My University“ buvo atlikta dar viena įdomi apklausa, kurios rezultatai verčia susimąstyti ir diskutuoti. Portalo lankytojų pirmosios pakopos studentų buvo klausiama, kur jie planuoja rinktis magistrantūros studijas. Nors dauguma jų (37,8 proc. apklaustųjų) planuoja ir toliau studijuoti Vilniaus universitete, yra ir nemažai neapsisprendusių – 28,3 proc. apklaustųjų. Be to, 18,3 proc. norėtų tęsti studijas užsienyje, 2,3 proc. – kitose Lietuvos aukštosiose mokyklose, o 13,2 proc. neplanuoja toliau studijuoti. Ši apklausa sulaukė didelio susidomėjimo, joje dalyvavo 703 respondentai.
Doc. dr. I. Šeškauskienė – apklausos rezultatai nėra netikėti
Vilniaus universiteto Studijų direkcijos Studijų programų skyriaus vedėja doc. dr. Inesa Šeškauskienė mano, kad atliktos apklausos rezultatai neleidžia daryti kokių nors rimtų išvadų. „Apklausti tik 703 studentai, o Vilniaus universitete 2011 m. bendras pirmosios pakopos studentų skaičius buvo per 13,5 tūkst. Vadinasi, apklausoje dalyvavo labai nedidelė studentų dalis. Net jei manysim, kad joje dalyvavo tik ketvirtojo kurso pirmosios pakopos studentai, kuriems tai aktualu, o tokių yra šiek tiek per 3 tūkst., tai apklaustųjų būtų tik apie 18 proc.“, – sakė I. Šeškauskienė.
Pasak Programų skyriaus vedėjos, nors pastaraisiais metais stojančiųjų į magistrantūrą skaičius mažėja, tačiau tas mažėjimas nėra didelis. „Duomenys, pateikti apklausos rezultatuose, mano supratimu, yra gana dėsningi ir neblogi. Daugiau nei trečdalis apklaustųjų renkasi magistrantūros studijas Vilniaus universitete. Tai rodo pakankamai didelį lojalumą institucijai“, – teigia I. Šeškauskienė. Jos manymu, visi kiti skaičiai irgi nėra netikėti, nes visada atsiranda tokių, kurie neplanuoja tęsti mokslų arba sieja savo ateitį su kitomis Lietuvos ar užsienio aukštosiomis mokyklomis.
Kaip pažymėjo I. Šeškauskienė, pritraukiant studentus į antrosios pakopos studijų programas labiausiai turėtų pasistengti akademiniai padaliniai: „Fakulteto žmonės geriausiai pažįsta pirmosios pakopos absolventus ir tiksliausiai gali pateikti informaciją apie savo siūlomas antrosios pakopos studijas, paaiškinti, ko studentai gali tikėtis iš magistrantūros studijų.“
A. Varanauskas: „Fakultetai turėtų aiškinti programų skirtumus“
Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) prezidentas Arminas Varanauskas mano, kad požiūris į magistrantūros studijas atspindi dvi problemas. „Masinis universitetinis aukštasis mokslas iš dalies nuvertino bakalauro diplomą. Studentai suvokė, kad norint įsidarbinti geriausia turėti magistro diplomą, tačiau šiandien ir toks diplomas negarantuoja darbo vietos. Todėl vis daugiau studentų abejoja, ar verta studijuoti magistrantūroje“, – pažymi A. Varanauskas. Kita vertus, tai ir normalizuoja požiūrį į magistrantūrą, nes antrosios pakopos studijos turėtų dominti tuos studentus, kurie turi tam tikrą mokslinį interesą.
Kita didelė problema – studentai mano, kad magistrantūroje jie nesužinos nieko naujo. Pasak A. Varanausko, tai aktualu tiems, kas po bakalauro pakopos studijų stoja į tos pačios studijų programos magistrantūrą. „Studentai mano, kad stodami į magistrantūrą ir turėdami tų pačių pavadinimų dalykus, kad ir pateiktus giliau, ir tuos pačius dėstytojus, negaus iš šių studijų jokios naudos. Dėl to dalis studentų renkasi studijas užsienyje“, – sako A. Varanauskas. Anot jo, akademiniai padaliniai, norėdami pritraukti studentus į savo antrosios pakopos studijų programas, turėtų pirmiausia stiprinti magistrantūros studijų turinį ir aiškinti studentams, kokie yra bakalauro ir magistrantūros studijų programų skirtumai ir kodėl verta stoti į magistrantūrą.
Komentarų: 6
2012-04-02 09:47
ffdsfVisi neaiškumai ir kitokios “bėdos” dėl to, kad:
1) studijų programos turinys nesikeičia; 2) labai ribotos galimybės studijas organizuoti pačiam (tiek laiko atžvilgiu, tiek modulių įvairove); 3) nėra jokios galimybės savo studijų programą renkantis modulius pakreipti tau aktualia tyrimų, domėjimosi tema (išskyrus tik tai, kad tą gali daryti tik su vienu žmogumi – savo vadovu); 4) nėra net reikiamos literatūros.
Tai pirmiausia šovusieji į galvą punktai. Beje, aš esu ketvirto kurso FF studentas ir norėčiau studijuoti teorinės fizikos programos magistrantūroje. Taigi visa tai ir buvo pasakota apie šia programą.
2012-04-02 21:55
lojalusis studentasAr gali kas nors paaiškinti, kam rengiamos tokios apklausos, jei paskui jų rezultatai įvertinami kaip niekiniai?
Studijų direkcija sako, jog per mažai apklausoje dalyvavusių. Kokybės vadybos centras taip pat teigia, jog negali imtis priemonių neva dėl per mažo apklaustųjų skaičiaus.
Visos Lietuvos mąstu atliekamose apklausose apklausiama apie 1000 respondentų, o čia mat neužtenka 700…
Beje, iš kur gauta tie 18%, jei 703 / 0.18 = 3905, o ne “šiek tiek per 3 tūkst.”?
2012-04-03 12:03
VU KVCUniversitete kiekvieną semestrą sudaromos sąlygos visiems universiteto studentams išsakyti savo nuomonę apie studijas ir studijuotus dalykus.
Kokybės vadybos centras visada akcentuoja, kad ir vieno studento išsakyti pagrįsti lūkesčiai dėl studijų kokybės yra labai svarbūs ir turi būti naudojami studijų tobulinimui. Klausimus, argumentus dėl to, kad reikėtų, jog savo nuomonę išsakytų didesnis studentų skaičius kelia tie, kurie, pirma, nenori pripažinti, kad studentų nuomonė svarbi, antra, nenori imtis realių veiksmų tobulinant studijas.
Pagarbiai,
VU Kokybs vadybos centras
2012-04-03 21:50
lojalusis studentasIštrauka iš KVC 2011 metais siųsto masinio laiško:
“Tam, kad sprendimai dėl studijų kokybės gerinimo būtų priimami remiantis studentų nuomone, atsiliepimų apie studijuotus dalykus skaičius turi būti ženkliai didesnis.”
Nepanašu, jog svarbūs “kad ir vieno studento” argumentai.
Beje, ar “sąlygų sudarymas visiems” yra lygu visų priverstinei apklausai?
Būtų labai malonu, jei į diskusiją įsitrauktų ir Studijų direkcija ir atsakytų į iškeltus klausimus.
2012-04-04 07:58
siaip[quote name=”lojalusis studentas”]Ištrauka iš KVC 2011 metais siųsto masinio laiško:
“Tam, kad sprendimai dėl studijų kokybės gerinimo būtų priimami remiantis studentų nuomone, atsiliepimų apie studijuotus dalykus skaičius turi būti ženkliai didesnis.”
Nepanašu, jog svarbūs “kad ir vieno studento” argumentai.
Beje, ar “sąlygų sudarymas visiems” yra lygu visų priverstinei apklausai?
Būtų labai malonu, jei į diskusiją įsitrauktų ir Studijų direkcija ir atsakytų į iškeltus klausimus.[/quote]
Aha, laukit kol Studijų direkcija įsitrauks į diskusijas… Į emeritūrą išeisit belaukdami:) Kol negaus leidimo iš vadovų – nepasivargins… O jų daug ir jie dažnai keičiasi…
2012-04-04 10:58
VU KVCNet ir vieno studento išsakyta nuomonė ir pagrįsti lūkesčiai dėl studijų yra svarbūs ir naudingi dėstytojams koreguojant dėstymo metodus, dalyko turinio pateikimą ir pan. Tačiau tiek atestuojant dėstytoją, tiek keičiant dalyką ar tobulinant studijų programą, padalinio vadovybė ar studijų programos komitetas negali ir neturi remtis vieno ar dviejų studentų nuomone. Todėl studentams pageidaujant “realesnių” veiksmų ir sprendimų, jie turi žymiai aktyviau išsakyti savo nuomonę.
Pagarbiai,
VU Kokybės vadybos centras