Pareigas pradedantis eiti Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (VU MIF) Matematikos instituto direktorius prof. Darius Šiaučiūnas sako jaučiantis didelę atsakomybę ir sieksiąs prisidėti prie instituto veiklos stiprinimo. Naujasis direktorius papasakojo apie ryšį su institutu, mokslininko karjeros kelią, darbą su studentais ir pasidalijo profesiniais ateities planais.
Neseniai tapote VU MIF Matematikos instituto direktoriumi. Ką jums reiškia šis postas ir kaip apskritai nusprendėte kandidatuoti?
Tapti VU MIF Matematikos instituto direktoriumi yra didelė garbė ir atsakomybė. Šis postas man reiškia galimybę prisidėti prie instituto veiklos formavimo, stiprinti jo pozicijas tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje mokslinėje bendruomenėje ir skatinti matematikos mokslo vystymąsi. Tai – ne tik administracinis vaidmuo, bet ir proga įkvėpti kolegas bei studentus naujiems tikslams.
Kandidatuoti nusprendžiau todėl, kad dar nuo doktorantūros studijų jaučiu stiprų ryšį su Matematikos instituto akademine bendruomene. Sprendimą taip pat lėmė ir asmeninė patirtis. Ilgą laiką būdamas aktyvus mokslininkas ir daug metų dirbdamas administracinį darbą, kai ėjau įvairias pareigas, supratau, kad turiu sukaupęs ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių, kurios galėtų būti naudingos instituto veiklai.
Kokius pagrindinius tikslus sau keliate eidamas šias pareigas? Ką norėtumėte nuveikti instituto labui? Kokią jo ateities viziją matote?
Mano pagrindinis tikslas yra prisidėti prie instituto veiklos stiprinimo, užtikrinant aukštą mokslo ir studijų kokybę. Taip pat sieksiu skatinti instituto darbuotojų bendradarbiavimą ir inovatyvumą. Svarbu užtikrinti, kad mano veiksmai tiesiogiai prisidėtų prie instituto ilgalaikių tikslų įgyvendinimo.
Pirmiausia norėčiau padėti stiprinti instituto akademinius ir socialinius ryšius su kitomis institucijomis tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu. Be to, norėčiau išplėsti programas, kurios skatintų jaunųjų mokslininkų įsitraukimą, suteiktų jiems galimybes dirbti aktualiomis mokslinių tyrimų temomis.
Mano vizija yra institutas kaip tarptautiniu mastu pripažintas kompetencijos lyderis savo srityje. Norėčiau matyti jį kaip vietą, kurioje susiduria inovacijos, mokslas ir praktinė nauda visuomenei. Tai turėtų būti institucija, kuri ne tik kuria naujas žinias, bet ir aktyviai prisideda prie jų taikymo realiuose projektuose, sprendžiant visuomenės problemas. Taip pat sieksiu, kad institutas išliktų patraukli ir atvira talentams vieta, prie kurios studentai, mokslininkai ir tyrėjai norėtų prisijungti ir kartu augti.
Esate šiaulietis, į Vilnių žadate atvažiuoti tik kartais. Kaip manote, ar tai nesudarys sunkumų vykdant pareigas?
Manau, kad šiuolaikinės komunikacinės technologijos ir darbo organizavimo būdai leidžia efektyviai dirbti net ir ne visada fiziškai būnant vienoje vietoje. Svarbiausia – užtikrinti nuolatinį ir sklandų ryšį su komanda ir sprendimų priėmimą laiku. Institute planuoju lankytis reguliariai pagal nustatytą grafiką, dalyvauti svarbiuose susitikimuose, renginiuose ar posėdžiuose. Be to, esu pasirengęs atvykti skubiais atvejais, jei situacija to reikalautų.
Kaip kilo noras pasukti mokslo keliu? Ar nuo vaikystės įsivaizdavote save atliekantį tokį vaidmenį, o galbūt svajojote tapti kuo nors kitu?
Mano susidomėjimas mokslu atsirado palaipsniui, kaip natūrali smalsumo ir noro gilintis į aplink mus esančius reiškinius išraiška. Pradžioje tai buvo paprasti klausimai apie pasaulį. Vėliau, vyresnėse mokyklos klasėse, mano dėmesį patraukė tikslieji mokslai. Pirmoji gilesnė pažintis su matematikos tyrimais mane sužavėjo galimybe atrasti kažką naujo ir prisidėti prie visuotinės pažangos.
Vaikystėje, kaip ir dauguma vaikų, turėjau daug svajonių – nuo sportininko iki kosmonauto. Mokslo pasaulis nebuvo konkreti svajonė, bet visada jaučiau potraukį analizuoti ir gilintis į dalykus, kuriuos kiti galbūt priimdavo kaip savaime suprantamus. Tam tikru metu teko rinktis tarp skirtingų mokslo sričių, tačiau matematika tapo akivaizdžiu pasirinkimu, nes leido suderinti norą nuolat mokytis su galimybe kurti. Tai buvo sprendimas, kuriame radau ne tik iššūkių, bet ir prasmę.
Jūsų mokslinių tyrimų sritis – analizinė skaičių teorija. Kaip kilo susidomėjimas ja?
Šiaulių universitete dirbo gana gausi diferencialinių lygčių teorijos specialistų grupė. Todėl natūralu, kad ir aš susidomėjau šia matematikos sritimi. Tačiau į Šiaulius atvykus dirbti prof. Antanui Laurinčikui mokslinių seminarų metu susipažinau su analizinės skaičių teorijos problemomis. Šios mokslo srities aktualiems uždaviniams spręsti yra naudojami funkcinės analizės, kompleksinio kintamojo funkcijų teorijos, tikimybių teorijos ir kitų matematikos mokslo sričių metodai. Toks tarpdisciplininis požiūris mane ir sužavėjo.
Vykdote ne tik mokslinę veiklą, bet ir dėstote studentams. Kas jums labiausiai patinka šioje veikloje?
Labiausiai džiugina galimybė paversti sudėtingas idėjas suprantamomis ir prieinamomis. Dėstydamas turiu galimybę parodyti, kaip teorinės koncepcijos gali būti naudingos realiame gyvenime ar kaip jos susijusios su kitomis disciplinomis. Studentų užduodami klausimai dažnai priverčia pažvelgti į dalykus iš naujos perspektyvos. Jie sugeba suabejoti tuo, kas atrodo savaime suprantama, ir tai skatina giliau apmąstyti savo dėstomą sritį. Taip pat man patinka matyti, kaip studentai atranda savo susidomėjimą matematika ar mokslu apskritai. Kartais vienas geras pavyzdys ar netikėtas atsakymas gali uždegti jų aistrą ir domėjimąsi matematika.
Kokių turite ateities planų, ką dar norėtumėte nuveikti profesinėje ar asmeninėje srityje?
Siekiu prisidėti prie svarbių matematikos klausimų, ypač skaičių teorijos ir jos taikymų, sprendimo. Mano tikslas – toliau gilinti žinias analizinėje skaičių teorijoje ir ieškoti būdų, kaip ją taikyti praktinėse srityse, pavyzdžiui, aproksimavimo srityje, kriptografijoje ar duomenų saugumo technologijose. Be to, eidamas Matematikos instituto direktoriaus pareigas, norėčiau skirti daug dėmesio tam, kad būtų didinamas instituto tarptautinis matomas, skatinami moksliniai tyrimai ir užtikrinama, kad institutas taptų vieta, kurioje norėtų dirbti geriausi specialistai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!