Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanu tapo prof. Algirdas Utkus – gydytojas genetikas, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro direktorius, VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros vedėjas. Jis pakeitė dešimt metų fakultetui vadovavusią prof. Zitą Aušrelę Kučinskienę.
Prof. A. Utkus aštuonerius metus dirbo VU Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanu. Tobulinosi JAV, Prancūzijos, Rusijos universitetuose, universitetų ligoninėse. Mokslinės ir klinikinės veiklos interesai apima sindromologijos, biologinės asimetrijos, lūpos ir/ar gomurio nesuaugimų klinikinės ir segregacinės analizės sritis.
„Fakultete svarbiausi uždaviniai, nepriklausomai nuo to, kas yra dekanas, manau, išlieka tie patys – kokybiškos studijos, suteikiančios puikų universitetinį išsilavinimą studentams, siekis užtikrinti, kad mūsų absolventų teorinės žinios ir praktiniai gebėjimai būtų aukščiausio lygio ir padėtų konkuruojant darbo rinkoje. Kitas ne mažiau svarbus uždavinys – tai mokslo plėtojimas fakultete, nes kokybiškos studijos gali būti užtikrinamos tik tuomet, kai fakultete yra vykdomi mokslo darbai. Šie uždaviniai fundamentalūs, tačiau yra ir kitų uždavinių bei iššūkių, kuriuos reikia įveikti.
Nuo šių metų prasideda naujas studijų programų vertinimo etapas. Odontologijos studijų programa bus pirmoji, kurią vertins išoriniai ekspertai. Vėliau pamečiui bus vertinamos ir visos kitos programos – medicinos, visuomenės sveikatos, podiplominių studijų (o jų yra net 59). Taigi laukia rimtas darbas. Bet manau, kad problemų neturėsime, nes mūsų fakulteto dėstytojai yra puikūs savo srities žinovai, kvalifikuoti pedagogai, programos tinkamai parengtos ir vykdomos. O tai, kad studijų programos yra puikios, gali patvirtinti ir norinčiųjų studijuoti mūsų fakultete skaičius“, – tokias savo veiklos gaires numato naujasis fakulteto vadovas.
Tam tikras iššūkis Medicinos fakultetui – tai šiemet pirmą kartą į medicinos studijas anglų kalba priimti studentai iš užsienio valstybių. Dekanas mano, kad tai bus įdomi patirtis ir fakulteto dėstytojams.
Naujasis MF dekanas žada tęsti darbus, kurie vykdyti anksčiau, vadovaujant dekanei profesorei Z. A. Kučinskienei. Toliau bus įgyvendinamas fakulteto II rūmų projektas, planuojamos naujos studijų programos (turėtų atsirasti farmacijos studijų programa). Ar reikia ką nors tobulinti? „Man atrodo, kad žodis „tobulinti“ nėra visiškai tinkamas, tiesiog reikia gyventi atsižvelgiant į šiandienos pokyčius įvairiose gyvenimo srityse ir koreguoti tuos dalykus, kurie yra būtini tiek mokymo, tiek mokslo veikloje. Mūsų fakultete studijos vykdomos pagal klasikinę dėstymo metodiką, pradžioje anatomija, embriologija, fiziologija, biochemija, genetika, o paskui laipsniškai pereinama prie klinikinių disciplinų. Tokiu principu Medicinos fakultete dėstoma nuo 1804 m. (fakultetas įkurtas 1781 m. lapkričio 24 d.), bet tai nereiškia, kad nuo to laiko nebuvo atsižvelgta į naujausius mokslo laimėjimus – reikalingos korekcijos atliekamos nuolatos“, – sako prof. A. Utkus.
Žinoma, yra dalykų, kuriuos fakulteto vadovai norėtų gerinti ir studijų procese. Tai studentų praktiniai įgūdžiai ikidiplominėse studijose; tam padėtų ir atgaivinta vasaros praktika, kuri kadaise buvo fakultete ir, dekano manymu, labai praversdavo studentams įgyjant praktinių gebėjimų. Integruotos internatūros optimizavimas taip pat turėtų teigiamą įtaką praktiniams įgūdžiams. Žadama siekti, kad glaudesnis būtų ikidiplominių ir podiplominių studijų ryšys. Neketinama pamiršti ir teorinės studijų dalies, kuri taip pat yra būtina būsimiesiems medikams. Bus stengiamasi padėti dėstytojams kelti pedagoginę kvalifikaciją – tam tikslui bus ieškoma lėšų iš įvairių šaltinių, rengiami projektai, kviečiami kolegos iš užsienio.
„Medicinos fakultetas yra vienas didžiausių fakultetų Vilniaus universitete ir mes sieksime išlaikyti šio fakulteto svarbą ir reikšmę. Jis bus modernus, šiuolaikiškas, įsikūręs dvejuose rūmuose, bet kartu neužmirštantis savo garbingos praeities, kad studentai, nesvarbu, kokios jie būtų studijų programos ar studijų pakopos, galėtų pasakyti: „Tai mano namai ir man juose gera“, – teigia fakulteto vadovas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!