Dar šiemet paaiškės, į kokius mokslinius tyrimus ir inovacijas Lietuvoje orientuosis mokslas ir verslas. Nustatyti prioritetai padės Lietuvai rasti savo nišą Europos ir pasaulio mokslinių tyrimų ir inovacijų rinkoje ir padidinti savo konkurencingumą.
Artėjant naujam Europos Sąjungos (ES) finansinio programavimo etapui (2014–2020 m.), visos ES narės įsipareigojo parengti Pažangios specializacijos strategijas, kuriose kiekviena numatys savo šalies mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei inovacijų raidos kryptis ir prioritetus. Mokslo ir tyrimų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) koordinuoja procesą, kurio metu ir bus nustatyti konkretūs šių sričių prioritetai. Šį procesą MOSTA vykdo įgaliota LR švietimo ir mokslo ministerijos.
MOSTA direktorės Jurgitos Petrauskienės teigimu, „vadinamųjų prioritetų nustatymas – tai ypatingos svarbos ir atsakomybės darbas mūsų šaliai. Lietuvoje ne kartą kalbėta apie tai, kad būtina didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir inovacijas, taip pat dažnai klausiama, ar šios investicijos bus efektyvios. Tam, kad jos tokios būtų, pirmiausia reikia nusistatyti prioritetus. Tuomet, kai tai bus padaryta tinkamai, bus galima pasiekti tikslą, kad lemiamos žinios virstų pinigais. Mokslas kuria žinias, verslas kuria pridėtinę vertę. Reikia atrasti būdus, kaip atnešti žinias į verslą ir didinti jo efektyvumą, o kartu – Lietuvos konkurencingumą.“
Prioritetų nustatymo procese – plataus konsensuso paieškoje tarp įvairių suinteresuotų šalių – MOSTA kviečia dalyvauti tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus atstovus. Bendros mokslo ir verslo pajėgos turi būti sutelktos ne vien dėl bendradarbiavimo, o aktualioms problemoms spręsti. „Dabartiniame etape reikia įvertinti, kur sutelktas Lietuvos mokslo potencialas, kokias perspektyviausias galimybes mato verslininkai, kur daugiausia naudos suteikia viešasis sektorius, kokia mūsų konkurencinė aplinka, ir daugybę kitų faktorių. Tuomet turime identifikuoti ir apsispręsti, kokias problemas norime ir esame pajėgūs spręsti“, – sako MOSTA direktorė J. Petrauskienė.
Prioritetų nustatymas nėra galutinis tikslas, tačiau jų įvardijimas padės identifikuoti bendrus verslo ir mokslo projektus. „Pavyzdžiui, labai populiaru kalbėti apie biotechnologijas. Tačiau net jei įvardytume jas kaip prioritetinę kryptį, to nepakaktų – juk ši sritis labai plati ir reikia apsibrėžti konkrečius prioritetus, į kuriuos orientuosimės, žinoti konkrečias problemas, kurias spręsime pasitelkę tam tikras biotechnologijas, kur ir kaip jos bus diegiamos. Tuomet galėsime ir realiai įvertinti, kaip sekasi siekti tikslų“, – aiškina MOSTA direktorė.
Kaip pirminis analizės etapas, siekiant nustatyti prioritetus, buvo pristatyta MOSTA rengta Lietuvos MTEP, studijų ir inovacijų būklės apžvalga, siūlymus dėl prioritetų nustatymo proceso yra pateikusi ir tarptautinė ekspertų grupė.
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) yra valstybės biudžetinė įstaiga, vykdanti mokslo ir studijų sistemos stebėseną, organizuojanti ir atliekanti mokslo ir studijų sistemos būklės analizę, teikianti mokslo ir studijų politikai įgyvendinti reikalingą informaciją ir rekomendacijas dėl mokslo ir studijų politikos tobulinimo.
Komentarų: 1
2013-01-18 15:02
Tomas[quote]MOSTA kviečia dalyvauti tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus atstovus[/quote]
Kur tą kvietimą būtų galima pamatyti? :)