Lankydamiesi Lietuvoje aukšti svečiai neretai aplanko ir Vilniaus universitetą. Trečiadienį, vasario 20 d., į istorinius VU rūmus atvyko Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės Parlamento Bendruomenių Rūmų Pirmininkas Johnas Bercow ir jo asmeninis sekretorius Peteris Barrat. Svečiai susitiko su l.e.p. rektoriumi Jūru Baniu, taip pat apžiūrėjo istorinius Vilniaus universiteto rūmus ir VU biblioteką. Vėliau J. Bercow VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute perskaitė viešą paskaitą „Jungtinės Karalystės Parlamento Pirmininko vaidmuo ir pareigos“.
Domėjosi VU veikla
Per susitikimą su aukštais svečiais l.e.p. rektorius trumpai supažindino juos su turtinga Vilniaus universiteto istorija. J. Banys pažymėjo, kad Universitetui ne vieną kartą teko kovoti už savo išlikimą, kelis kartus (XIX ir XX a.) jis buvo uždaromas, tačiau galiausiai atsilaikė prieš istorijos išbandymus.
Aukšti svečiai domėjosi Vilniaus universiteto veikla – jame plėtojamais mokslo tyrimais. Juos taip pat domino ir Lietuvos aukštojo mokslo struktūra. Jie aptarė šiuos klausimus su J. Baniu.
Susitikimo su rektoriumi pabaigoje J. Bercow pasirašė Vilniaus universiteto garbės svečių knygoje. Ypatingą įspūdį svečiui paliko faktas, kad toje pačioje knygoje savo įrašus ankščiau yra palikę princas Čarlzas ir karalienė Elžbieta II.
JK Parlamento Pirmininkas turi būti nepriklausomas nuo įtakos
Susirinkusiems į viešą J. Bercow paskaitą VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute pritrūko laisvų vietų. Kaip pristatydamas svečią pažymėjo VU TSPMI direktorius dr. Ramūnas Vilpišauskas, J. Bercow yra labai patyręs Jungtinės Karalystės politikas, buvęs ilgametis Konservatorių partijos narys. R. Vilpišauskas džiaugėsi, kad Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės Parlamento Bendruomenių Rūmų Pirmininkas sutiko perskaityti viešą paskaitą. Kaip akcentavo VU TSPMI direktorius, ši paskaita ypač naudinga tiems studentams, kurie nagrinėja skirtingas politines sistemas ir valdžios struktūras.
Savo paskaitoje J. Bercow pažymėjo, kad labai mėgsta bendrauti su studentais ir moksleiviais. Jis taip pat papasakojo apie Jungtinės Karalystės parlamentinės sistemos ypatumus. Tapdamas Parlamento Pirmininku J. Bercow buvo priverstas sustabdyti savo narystę Konservatorių partijoje, nes pagal egzistuojančias taisykles Parlamento Pirmininkas turi būti laisvas nuo politinių jėgų įtakos. Jis taip pat nedalyvauja debatuose. Iš esmės, pagrindinė Jungtinės Karalystės Parlamento Pirmininko užduotis yra užtikrinti, kad visos nuomonės ir pozicijos būtų išsakytos ir išgirstos.
Bendraudamas su studentais J. Bercow paminėjo, kad tai jau nebe pirmas jo vizitas į Lietuvą. Vilniuje jis lankėsi dar 1992 metais, kai šalis ką tik buvo atkūrusi savo realią nepriklausomybę. Pasak J. Bercow, Lietuva anuomet atrodė kaip „trečiojo pasaulio šalis“, tačiau dabar, jo teigimu, galima akivaizdžiai pamatyti, kaip sparčiai per dvi demokratijos dekadas šalis pasikeitė į gerąją pusę. „Man labai malonu vėl būti Lietuvoje ir matyti jos pažangą“, – patikino J. Bercow.
Komentarų nėra. Būk pirmas!