VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) įkurtas Šiaurės Europos studijų centras šių metų pradžioje iniciavo pirmojo naujo tarptautinio recenzuojamo mokslinio žurnalo „Baltic Journal of Political Science“ (angl. „Baltijos politikos mokslų žurnalas“) numerio parengimą.
Šis žurnalas pakeitė anksčiau anglų kalba leistą „Lietuvos politikos metraštį“ („Lithuanian Political Science Yearbook“), kuriame buvo orientuojamasi tik į Lietuvos politikos tyrimus. Naujajame leidinyje siekiama sustiprinti lyginamąsias Baltijos regiono valstybių politinės raidos studijas, išplėsti politikos analizės lauką, atspindėti dabartinę politinę dvasią, skatinti regiono bendradarbiavimą.
Žurnalo vykdančiojo redaktoriaus Liutauro Gudžinsko teigimu, „kitos šalys patiria panašius iššūkius, kaip ir Lietuva, todėl, norint tinkamai įvertinti savo valstybės problemas, svarbu turėti, su kuo palyginti, pasižiūrėti, kaip su tais iššūkiais sekasi susidoroti kitoms šalims, kokios jų pamokos, kokios klaidos ir kokios tendencijos. Analizuojant tik Lietuvą ir nežiūrint, kas vyksta plačiau, politinių ir socialinių procesų suvokimas būtų ribotas“.
Žurnale bus rašoma apie tokias politikos mokslų disciplinas, kaip politinė teorija, lyginamoji politika, politikos sociologija, viešasis administravimas, tarptautiniai santykiai bei pateikiami tarpdisciplininiai tyrimai.
Pirmajame numeryje publikuoti Norvegijos tarptautinių santykių instituto drektoriaus prof. Iver B. Neumann, Tartu universiteto prof. istoriko Eero Medijainen, VU TSPMI absolvento, studijuojančio Tartu universitete, Luko Pukelio, Kielo universiteto dr. Tom Schumacher, Europos humanitarinių mokslų universiteto profesorius Uladzimir Rouda bei Talino universiteto mokslininkų Triinu Tarus ir Matthew Crandall straipsniai.
Tekstuose plečiami aktualūs saugumo ir konfliktų reguliavimo teoriniai ir praktiniai aspektai, pasveriami ekonominiai ir vertybiniai JAV motyvai, pripažįstant Baltijos šalių nepriklausomybę tarpukariu, nagrinėjami Baltijos valstybių įstatymų leidybos institucijų europeizacijos procesai, aiškinamasi, dėl kokių priežasčių ES politikos priemonės deramai neapsaugo Baltijos jūros, tiriamos Baltarusijos autoritarinio režimo virsmo „sultonizmu“ tendencijos ir aiškinamasi, kiek ir kokiais aspektais Rusijos veiksnys iki šiol išlieka svarbus Estijos energetiniam saugumui.
Žurnalo redakcinę kolegiją sudaro penkiolika mokslininkų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Anglijos. Joje Vilniaus universitetui atstovauja prof. A. Jokubaitis, prof. R. Lopata, prof. V. Nakrošis, prof. Z. Norkus, doc. A. Ramonaitė ir prof. R. Vilpišauskas. Tarptautinėje patariančiojoje kolegijoje yra trisdešimt keturi akademikai iš Danijos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Islandijos, JAV, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos, Švedijos, Šveicarijos, Vengrijos bei Vokietijos akademinių institucijų.
Straipsnius recenzuoja Lietuvos ir užsienio ekspertai. Siekiama, kad darbai būtų išsamūs, nagrinėjantys aktualiausias Baltijos regiono politines problemas. „Geri straipsniai paprastai neapsiriboja tik tam tikrų procesų aprašymu ir interpretacija, o siekia įnešti tam tikrą indėlį į teorijos kūrimą ir nubrėžti tolimesnių tyrimų gaires“, – sako L. Gudžinskas.
Žurnalą planuojama leisti du kartus per metus, kai kuriuos numerius paskiriant specialioms temoms. Leidinys pirmiausia skirtas mokslininkams, studentams, kitiems konkrečių sričių ekspertams ir valstybės tarnautojams, dalyvaujantiems priimant ir vykdant svarbius sprendimus.
Pirmojo numerio tiražas – 200 egzempliorių, elektroninis variantas patalpintas VU leidyklos ir VU TSPMI internetinėse svetainėse. Žurnalą leidžia Vilniaus universiteto leidykla.
Komentarų nėra. Būk pirmas!