Šeštadienį, rugpjūčio 17 d., 18 val. aktyvus vargonų muzikos populiarintojas, kompozitorius ir pedagogas dr. Vidas Pinkevičius pakvies į savo 14-ąjį koncertą iš ciklo „Septyni vargonų muzikos šimtmečiai“, kuris įvyks Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje.
Koncerte skambės vieno iš svarbiausių Johanno Sebastiano Bacho mokinių – Johanno Ludwigo Krebso (1713–1780) 10 choralinių preliudų iš Niurnberge išleisto „Orgelbüchlein“ (1744) rinkinio: „Allein Gott in der Höh‘ sei Ehr“, „Wer nur den lieben Gott läßt walten“, „Jesu, meine Freude“, „Christ lag in Todesbanden“, „Auf meinen lieben Gott“, „Sei Lob und Ehr dem höchsten Gut“, „Was Gott tut, das ist wohlgetan“, „Erbarm dich mein, o Herre Gott“, „Von Gott will ich nicht lassen“ ir „Jesus, meine Zuversicht“.
Kaip pasakoja vargonininkas, J. L. Krebsas, ilgametis Altenburgo pilies bažnyčios Tiuringijoje vargonininkas, J. S. Bacho buvo labai vertinamas. Pats J. S. Bachas apie jį yra pasakęs: mano upelyje (vok. Bach) buvo pagautas tik vienas vėžys (vok. Krebs). Šiais metais vargonų pasaulis švenčia šio kompozitoriaus 300 metų jubiliejų, jam ir yra skirtas šis koncertas.
Anot V. Pinkevičiaus, J. L. Krebsas gali būti laikomas paskutiniu vokiečių baroko meistru, nors daugelio jo kūrinių muzikinė kalba atspindi jau galantiškojo stiliaus bruožus. Šis stilius buvo madingas laikotarpiu tarp baroko ir klasicizmo.
Pasak vargonininko, J. L. Krebso muzika turi įdomių sąlyčio taškų ir su Lietuva. Pavyzdžiui, Altenburgo pilies bažnyčios vargonus pastatė vienas svarbiausių to meto Tiuringijos meistrų Johannas Gottfriedas Trostas. Pas Trostą mokėsi ir Adamas Gottlobas Casparini, kurio keletas vargonų yra išlikę ir Lietuvoje (didžiausi – Vilniaus Šv. Dvasios bažnyčioje, 1776).
Vidas Pinkevičius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2001–2003 m. – Rytų Mičigano universitete (JAV), kur įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kur įgijo muzikos menų daktaro laipsnį. Šiuo metu dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno populiarintojas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas ir Vilniaus universiteto vargonininkas bei VU vargonų studijos „Unda Maris” įkūrėjas ir vadovas.
Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!