Šiandien pirmą kartą viešai pademonstruotas lietuvių palydovas „LituanicaSAT-1“. VU Matematikos ir informatikos fakultete įrengtoje laboratorijoje esantis palydovas jau šį mėnesį bus išsiųstas į JAV, kur gruodžio 8 d. iš Volopo salos skrydžių centro bus paleistas į kosmosą. „LituanicaSAT-1“ iškeliavus į Žemės orbitą, palydovo ryšio priemonėmis bus perduoti pirmieji lietuviški žodžiai iš kosmoso.
„Palydovas skrydžiui parengtas. Esame numatę tiek precizišką veiksmų planą, tiek galimas reakcijas į įvairius netikėtumus – visos sistemos veikia optimaliu režimu“, – teigia misijos vadovas, VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ atstovas Vytenis Buzas.
Pristatyme atskleista, kaip misijos komanda bendraus su Žemės orbita skriejančiu palydovu „LituanicaSAT-1“ – ryšį užtikrins pirmasis lietuviškas kosminis FM retransliatorius, kurį sukūrė radijo mėgėjas Žilvinas Batisa. Kūrėjai demonstravo, kaip realiuoju laiku veikia palydovo siųstuvai ir imtuvai. Taip pat pristatytos VU tyrėjų Simono Kareivos ir dr. Karolio Petrausko suprojektuotos antžeminės stoties programinės valdymo sistemos ir parodyta, kaip veikia pagrindines palydovo gyvybines funkcijas užtikrinančios sistemos.
Vienas sudėtingiausių ir daugiausia laiko atėmusių uždavinių buvo visos palydovo kompiuterinės ir programinės įrangos projektavimas ir kūrimas. Lietuvoje dar niekas nėra to daręs.
„Galiu tik pasidžiaugti, kad komandai pavyko sukurti lietuvišką nanopalydovams pritaikytą produktą, atitinkantį darbui kosmose keliamus aukštus patikimumo ir saugumo reikalavimus. Be to, pirmą kartą Lietuvoje buvo sukurta visa palydovo misijos palaikymui reikalinga antžeminė infrastruktūra“, – teigia misijos technikos vadovas Laurynas Mačiulis.
Šios misijos metu pirmą kartą pasaulyje tokio dydžio palydove bus išbandytas Lietuvos radijo mėgėjų sukurtas FM balso retransliatorius.
„LituanicaSAT-1“ palydovą kuria daugiau nei 30 narių komanda, sudaryta iš įvairių sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, jaunų lietuvių mokslininkų, inžinierių, fizikų, programuotojų, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Vilniaus universitetui bendradarbiaujant su VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ į Žemės orbitą paleistas palydovas „LituanicaSAT-1“ atliks pirmuosius lietuviškus kosmoso tyrimus, išbandys lietuvių sukurtas technologijas ir testuos alternatyvius energijos šaltinius ekstremaliomis sąlygomis.
Komentarų: 4
2013-10-04 07:56
detaliauNANOpalydovas? Kokie jo gabaritai? Svoris? Kur galima pamatyti jo nuotrauka? Kompiuterio procesorius ir kitos charakteristikos (ram ir t.t)? Kokia programinė įranga ir kokia kalba parašyta? Kokias funkcijas būdanas jau orbitoje jis atliks? Kiek laiko turėtų išbūti orbitoje? Koks orbitos aukštis (perigėjus, apogėjus), orbitos trajektorija? Kiek kainuos jo paleidimas į orbitą (neskaitant sukūrimo ir pagaminimo)?
Aplamai, kur galima sužinoti daugiau detalių apie šitą dalyka?
Prašau pateikti daugiau informacijos, nes tai juk labai idomu visuomenei; tikiuosi tai nėra labai užslaptintas projektas :)
2013-10-04 10:19
VU naujienosDaugiau palydovo „LituanicaSAT-1“ pristatymo nuotraukų galite pamatyti čia (http://galerija.vu.lt/Ivykiai/2013/VU-palydovo-LituanicaSAT-1-pristatymas-2013-10-03/IMG_3463).
Detalesnę informaciją apie techninius palydovo „LituanicaSAT-1“ parametrus rasite čia (http://www.kosmonautai.lt/palydovas/).
Jau greitai internete bus paskelbta ir daugiau informacijos. Ačiū už kantrybę!
2013-10-06 14:27
to detaliauDaugiau informacijos:
http://lmgtfy.com/?q=lituanica+sat-1
2013-10-07 13:08
GediminasLabai norėčiau užeiti ir jį pamatyti. Ar palydovas dar kurį laiką bus demonstruojamas MIF laboratorijoje? Jei taip, tai kokiu laiku?