Praėjusią savaitę Nobelio fiziologijos ir medicinos premija atiteko mokslininkams Williamui G. Kaelinui, Greggui L. Semenzai ir Peteriui J. Ratcliffe’ui. Jie įvertinti už tyrimą, paaiškinantį, kaip ląstelės jaučia deguonies prieinamumą ir prie jo prisitaiko.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkas dr. Arvydas Kanopka teigia, kad būtent šių laureatų įvertinimas jį maloniai nustebino.
„Noriu pasidžiaugti, kad šių metų nugalėtojai yra tikrai verti apdovanojimo. Laureatais didžiuojuosi ne tik kaip mokslininkas – vieną iš apdovanotųjų pažįstu asmeniškai. Su iškiliu Didžiosios Britanijos mokslininku seru P. Ratcliffe‘u esame drauge vykdę įvairiausius projektus. Be to, mes buvome vienintelė mokslininkų grupė iš Lietuvos, kuri dirbo su šiuo D. Britanijos mokslininku“, – pasakoja dr. A. Kanopka.
Pasak mokslų daktaro, šio mokslininko ir jo kolegų atradimai, už kuriuos jiems skirta Nobelio premija – išties svarbus žingsnis ieškant naujų ginklų prieš vėžį.
„Pirmieji šių mokslininkų tyrimai padėjo pagrindą tolesniems kolegų darbams, analizuojantiems ląstelėse dėl sumažėjusio deguonies kiekio aplinkoje (hipoksijos) vykstančius pokyčius”, – teigia VU GMC mokslininkas.
Dr. A. Kanopka atkreipia dėmesį, kad Nobelio premijos laureatų tyrimai yra vertingi ieškant ir kitų ligų gydymo būdų.
„Nobelio premiją gavusių mokslininkų atradimai atvėrė kelią naujoms strategijoms kovoti ir su mažakraujyste. Be to, iki šiol daugiausia dėmesio buvo skiriama hipoksijos tyrimui onkologinių ligų atvejais, o šiuo metu pradedama atrasti ryšį tarp pokyčių dėl hipoksijos ir kitų susirgimų, tokių kaip plaučių, smegenų, širdies ir kitos ligos.“
Pasak dr. A. Kanopkos, šių mokslininkų atradimai padės ieškoti sunkių ligų gydymo metodų. „Jau yra pradėti sintetinių junginių bandymai. Šie junginiai neleidžia vėžinėms ląstelėms tapti hipoksinėms, o tai leidžia sumažinti metastazių išplitimo tikimybę. Ir nors kol kas šis metodas dar netaikomas medicinoje, dar vyksta bandymai, tai leidžia tikėtis, kad ateityje šis metodas padės lengviau kovoti su onkologinėmis ligomis“, – sako dr. A. Kanopka.
Komentarų nėra. Būk pirmas!