Šią vasarą Vilniaus universiteto filologai klasikai itin aktyvūs. 2014 m. liepos 11–21 d. Atėnuose ir Chijo saloje, Graikijoje, vykusioje tarptautinėje konferencijoje Academia Homerica 2014 dalyvavo du Lietuvos atstovai: VU Filologijos fakulteto klasikas, dėstytojas dr. Mindaugas Strockis, šiuo metu vadovaujantis Skaitmeninės filologijos centrui, ir doktorantė Raminta Važgėlaitė.
Academia Homerica – tai kasmetinė Europos klasikinių disciplinų dėstytojų asociacijos Euroclassica, vienijančios dvidešimt keturių Europos Sąjungos šalių klasikinių kalbų ir antikos kultūros mokytojus, dėstytojus ir tyrinėtojus, renginys. Kasmet asociacijos organizuojamose tarptautinėse moksleivių, studentų ir mokslininkų vasaros akademijose siekiama puoselėti bendrą Europos kultūros paveldą ir antikos kultūrą. Šiuo metu akademijų yra keturios: tai Academia Homerica Graikijos Chijo saloje, Academia Latina Romoje, Academia Ragusina Kroatijoje, Dubrovnike, ir Academia Saguntina Ispanijoje. Šiemet jau septynioliktą kartą vykusi Homerica sutraukė dalyvius iš keturiolikos Europos ir pasaulio šalių: Graikijos, Ispanijos, Šveicarijos, Kinijos, Lietuvos, Turkijos, Danijos, Olandijos, Kanados, Sirijos, Italijos, Meksikos, Prancūzijos ir Rusijos.
Akademijos metu abu Lietuvos atstovai skaitė pranešimus mokslininkų sekcijoje: dr. M. Strockis papasakojo apie Skaitmeninės filologijos centre sukurtos hegzametro analizės programos galimybes ir pritaikomumą moksliniuose tyrimuose, o doktorantė R. Važgėlaitė perskaitė pranešimą apie hegzametro anomalijas ir galimybę dalį jų paaiškinti pasitelkus graikų istorinės gramatikos ir indoeuropiečių prokalbės tyrimų žinias. Be to, dr. M. Strockis sulaukė žymaus kolegų graikų įvertinimo: už nuopelnus klasikinės kultūros tyrimų ir išteklių skaitmeninimo srityje jam suteiktas net dviejų Graikijos salų – Chijo (gr. Χίος) ir Oinusų (gr. Οινούσσες) – garbės piliečio vardas. Dr. M. Strockis – antrasis Vilniaus universiteto, o drauge ir Lietuvos atstovas, kuriam suteikti šie garbingi titulai. Prieš ketverius metus, 2010 m., Filologijos fakulteto prodekanė, Euroclassica valdybos narė doc. Nijolė Juchnevičienė tapo trijų Graikijos polių – Homėrupolio, Chijo ir Oinusų – garbės piliete.
Akademiją sudaro trys pagrindinės sekcijos: studentų programa, kurioje iš senovės graikų kalbos verčiami Homero tekstai, mokslininkų ir helenistų programa, kurioje pristatomi akademiniai tyrimai, ir trijų lygių naujosios graikų kalbos programa, skirta užsieniečiams, norintiems išmokti ar patobulinti kalbines ir kultūrines žinias. Be akademinės dalies, daug dėmesio skiriama ir kultūrinei: rengiamos ekskursijos Atėnuose (Akropolis, Naujasis Akropolio muziejus, Nacionalinis archeologijos muziejus), taip pat salose: vykstama į archeologinę Emporijo vietovę, mastika (natūraliais pistacijų medžio sakais, išgaunamais išskirtinai tik Chijo saloje) ir įvairiais geometriniais raštais puoštomis namų sienomis garsėjantį Pyrgi kaimelį, Chijo archeologinį muziejų, Korais biblioteką, bizantinį Nea Moni vienuolyną, tariamą Homero gimtinę Volissų miestelį, Oinusų salą ir joje esančius vienuolyną, Jūrų muziejų ir Jūrų akademiją. Akademijos uždarymą vainikavo teatro trupės iš Ispanijos „Selena“ pasirodymas. Trupė atliko Euripido dramą „Helenė“ (režisierė Gemma Lopez, koordinatorius Euroclassica prezidentas prof. Jose Luis Navarro).
Lietuvos klasikų asociacijos pirmininkė, Filologijos fakulteto prodekanė doc. N. Juchnevičienė džiaugiasi, kad šiemet kaip niekad daug Lietuvos mokslininkų, studentų klasikų ir moksleivių pavyko išsiųsti į Euroclassica akademijas. „Džiaugiamės, kad esame ne tik visaverčiai europiečiai, bet galime didžiuotis ir klasikos, mūsų bendros europinės tapatybės pagrindo, tyrimais ir studijomis.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!