Ar studentai, turintys akademinių skolų, neturėtų gauti socialinių stipendijų? Ar mokslo rezultatai nulemia studentų gyvenimo sąlygas? Remiantis jau pasitraukiančios Vyriausybės nutarimu atsakymas būtų teigiamas. Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) nuomone, socialinės stipendijos neturėtų būti siejamos su studijų rezultatais, todėl kreiptasi į Vyriausybę bei Švietimo ir mokslo ministeriją prašant pakeisti šią tvarką.
Socialinės stipendijos nėra skirtos skatinti
Spalio mėnesį Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriame buvo patvirtinti nauji socialinių stipendijų dydžiai, skyrimo tvarka bei kriterijai. Akademinės bendruomenės nepasitenkinimą sukėlė sprendimas atimti galimybę akademinę skolą turinčiam studentui gauti socialinę stipendiją, o nauji kriterijai, pagal kuriuos bus skiriamos stipendijos, panaikino sistemos lankstumą.
„Visų pirma, šis kriterijus užkirstų kelią gauti stipendiją tiems, kuriems išties to reikia, ypač tiksliosiose studijų kryptyse. Be to, socialinės stipendijos neturėtų būti siejamos su studijų rezultatais, nes jų paskirtis kitokia, ir nereikia kalbėti apie studentų skatinimą – tam yra atskira stipendijų rūšis“, – teigia socialinės srities koordinatorė Kristina Žalnieriūnaitė.
Vilniaus universiteto stipendijų skyrimo nuostatuose yra nustatyta, kad socialinės stipendijos yra skirtos padėti materialinių ir finansinių problemų turintiems studentams tęsti studijas.
ŠMM dvejoja
Naujasis Vyriausybės nutarimas senąją Vilniaus universitete galiojusią tvarką keičia iš esmės. Pagal minimus kriterijus socialines stipendijas nuo sausio mėnesio galės gauti tik tie studentai, kurie gali gauti socialinę pašalpą ar kompensaciją už būsto šildymą, karšto ir šalto vandens išlaidas; esantys iš daugiavaikių šeimų ar savo vaikus auginantys studentai. Griežti kriterijai beveik panaikina sistemos lankstumą.
Be to, ilgametė praktika rodo, kad daugiavaikių šeimų socialinė bei materialinė padėtis anaiptol ne visada yra prasta, tad stipendijų skyrimas, neatsižvelgiant į šeimos materialinę padėtį, nebūtų tikslingas. Taip pat, VU SA nuomone, akademinių skolų kriterijus yra pasirinktas visiškai neadekvačiai, tinkamai neįvertinus socialinės stipendijos paskirties ir galimų padarinių. Studentas, kartojantis 3-iojo semestro dalyką, pažymį gali išsitaisyti tik 5-ajame semestre. Tuo tarpu 4-ajame semestre, nesvarbu, kaip gerai jis mokysis – nors ir dešimtukais, vis vien turės akademinę skolą, nes dar negalėjo atsiskaityti kartojamo dalyko.
„Kalbėjom ir kalbėsim ne kartą su Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais, išdėstėm jiems argumentus, su kuriais jie sutiko, bet vienintelis išliekantis stabdis – tai, kad šis nutarimas yra ką tik priimtas ir neišbandžius šios naujos tvarkos niekas nenori daryti pertvarkų iš naujo“, – nuogąstavo K. Žalnieriūnaitė.
Primename, kad nuo sausio mėnesio socialinės stipendijos dydis bus 390 litų (anksčiau – 130 litų).
Komentarų nėra. Būk pirmas!