„Dermatologė – būtinai moteris, o chirurgas – vyras“ – tai tik vienas iš daugelio vis dar plačiai paplitusių stereotipų, kurį kaip pavyzdį pateikė Vilniaus universitete mediciną studijuojantis Studentų atstovybės (VU SA) programos „Be etikečių“ koordinatorius Justas Meželis. Šia programa studentai siekia stiprinti universiteto atvirumą, pakantumą ir skatina atsikratyti įvairių išankstinių nusistatymų.
Neabejinga studentija
Programos veiklą apibūdinti vienu žodžiu nėra paprasta. Akcijos, diskusijos, kitokio pobūdžio susitikimai organizuojami atsižvelgiant į esamą socialinį kontekstą. „Žmogaus teisės – gan abstraktus dalykas, negali žadėti jau sukramtyto produkto. Net nežinau, kokie bus artėjančių studijų metų renginiai, kadangi jie – reakcija į Lietuvoje vykstančius įvykius“, – teigia Justas.
Buvęs „Be etikečių“ koordinatorius Tomas Revesas, Filosofijos fakultete studijuojantis sociologiją ir kriminologiją, didžiausiu programos pasiekimu per 6 jos gyvavimo metus laiko 2012 m. rengtą konferenciją, skirtą Tarptautinei žmogaus teisių dienai. Ji organizuota kartu su Žmogaus teisių stebėjimo institutu (ŽTSI) ir Europos Parlamento Informacijos biuru Lietuvoje.
Šiuo metu programos nariai aktyviai bendradarbiauja su Tolerantiško jaunimo asociacija. „Kartais žmogaus teisių organizacijos sako, kad studentai yra labai didelė jėga, tačiau kai kuriais atvejais mieganti. Bet taip nėra. Turime daug galimybių. Kai pabendrauji su organizacijų vadovais, jie sužino, kad yra tokia programa „Be etikečių“, su kuria galima kooperuotis“, – pasakoja Justas. „Bendradarbiavimas aktualus dar ir dėl to, kad dabartiniai studentai ateityje kurs Lietuvą. Jie bus tie, kurie priims sprendimus, formuos visuomenės nuomonę“, – priduria Tomas.
Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Be etikečių“ programos koordinatorius dalijasi įrašais, kuriais rūpinamasi lyčių lygybės užtikrinimu, specialių poreikių turinčių žmonių interesais, rasinės diskriminacijos aukomis. Siekdami atskleisti universiteto bendruomenės įvairovę, „Be etikečių“ inicijuoja „VU veidų“ projektą. Remdamiesi „Humans of New York“ pavyzdžiu, studentai viešina įdomiomis veiklomis užsiimančių žmonių nuotraukas ir trumpučius interviu su jais.
Dėmesys LGBT bendruomenei
„Be etikečių“ aktyvistai dabar kuria VU LGBT (lesbietės, gėjai, biseksualai ir translyčiai asmenys) grupę. Anot jų, nors Vakarų Europos universitetuose tokie susibūrimai itin dažnas reiškinys, jokia kita Lietuvos aukštoji mokykla tokios grupės neturi.
Būta jau dviejų susitikimų. Vienas pagrindinių apie dvidešimt žmonių vienijančios iniciatyvos tikslų – paramos grupių organizavimas. Baimė atsiskleisti, diskriminacija, homofobija ir transfobija – vos kelios problemos, su kuriomis LGBT jaunimas susiduria itin dažnai. Justas viliasi, kad sėkmingai surengus paramos grupės susitikimus atsirastų erdvė, kurioje būtų galima savo baimėmis pasidalyti.
„LGBT judėjimuose dažnai pamirštama T raidė. Norėčiau, kad į ją būtų atsižvelgta. Kol kas man nepavyko rasti translyčių studentų, ketinu pasikviesti kelis pažįstamus, kad jie galėtų apie tai pakalbėti“, – žadėjo Justas.
Pasak programos „Be etikečių“ koordinatoriaus, nors nei LGBT bendruomenė, nei kokia kita mažuma nesudaro visuomenės daugumos, jų interesus privalu vertinti. „Jei įsivaizduotume, kad 90 proc. žmonių yra „normalūs“, tai nereiškia, kad kitų 10 proc. galima nepaisyti. Jie irgi žmonės, turintys savo norus, pažiūras, poreikius. Į tai būtina atsižvelgti, nes taip veikia demokratinės valstybės“, – įsitikinęs Justas.
Su VU SA programos „Be etikečių“ nariais galite susisiekti šiuo el. pašto adresu: beetikeciu@vusa.lt.
Komentarų: 5
2015-08-19 12:34
EdmundasBet kad tie 10 proc. kitiems 90-čiai primetinėja savo požiūrį, su tuo nesutinkančius išvadina visokiausiais šlykščiais žodžiais, ir tie 90 proc. priversti tylėti, nunarinę galvas. Ir visa tai dar vadinasi ,,žmogaus teisės, demokratija, tolerancija”. Tfu.
2015-08-19 14:15
EdmundasPratęsiu ir reziumuoju. Taigi, kyla klausimas, ar 10 proc. turi teisę likusiems 90 primetinėti savo valią. Labai puikiai į tai atsakyta nedideliame straipsnelyje: http://www.vydija.lt/straipsniai/Vydunas_ir_as/Laisve.htm
Pagrindinė mintis: ,, konfliktinėje situacijoje Vydūnas nurodo kriterijų, pagal kurį galima spręsti, kieno išorinė laisvė turėtų būti suvaržyta. Ir tas kriterijus yra prigimtinė arba Dievo nustatytoji tvarka, kaip žmogus turėtų gyventi.” Taigi viskas labai aišku: Dievo valiai nusižengiantys lytiniai iškrypėliai neturi teisės kitiems primetinėti savo valios – net jeigu jų ir būtų ne 10, o 60 proc.
2015-08-19 16:10
ArvydasNa,jei Dievas sukure tuos 10%,tai gal tai ir yra jo mylimiausi vaikai.Kas duoda mums teise abejoti Jo darbais ir smerkt jo sukurtus dalykus?Kitu atveju kuo mes skiriames nuo krastutiniu ateistu?Nesutikt su jo kuryba,ar ne perdaug ponas Edmundai sumastei?
2015-08-19 18:35
Deimantas„Žmogaus teisės – gan abstraktus dalykas”. Taip nėra. Žmogaus teisės yra labai konkrečios ir tokios privalo būti, kitaip atsiranda galimybė tuo manipuliuoti. Jei bet kokia sugalvota užgaida ar “teisė” bus įvilkta į “žmogaus teisės” rūbą, labai greitai tas rūbas taps skuduru. Idėja gera, kiekvienas studentas turi teisę jaustis gerai savo universitete. KIEKVIENAS.
2015-08-19 18:40
AistėPati projekto idėja gera. Tik kviečiu projekto organizatorius atsižvelgti, kad be seksualinių mažumų egzistuoja ir daugybė kitų “etikečių” rūšių. Pavyzdžiui, diskriminavimas religiniu atžvilgiu. Lietuvoje gyvena nedidelė musulmonų bendruomenė, tarp jų yra ir VU studentų. Savo nuomonę mažai kur išreiškia, bet netolerancija jiems jaučiama itin stipriai, deja, net ir VU ribose.Ir, kas liūdniausia, ne iš studentų, o iš dėstytojų.