Lapkričio 30 d. Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrija surengė profesoriaus Andriaus Sniadeckio (1768–1838) skaitymus, skirtus VU Chemijos katedros įkūrimo 215-osioms metinėms.
Renginį pradėjusi dr. Birutė Railienė (Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka), monografijos apie Andrių Sniadeckį autorė, priminė, kad tai ir profesoriaus A. Sniadeckio gimtadienis, kurį anksčiau studentai išradingai švęsdavo. Sumanymas pažymėti šią datą ir surengti skaitymus kilo prieš šešerius metus. Skaitymams pasirinkta vieta – „Café de Paris“ Didžiojoje gatvėje (buvę Vilniaus universiteto profesorių namai, vėliau vadinti Franko namais). Šiame name gyveno A. Sniadeckis, kiti universiteto profesoriai.
Dr. B. Railienė pažymėjo, kad A. Sniadeckio asmenybė labai spalvinga ir reikšminga, bet dar neaptarta iki galo. Chemijos, medicinos darbai daugiau tyrinėti, ypač lenkų istorikų, bet visai netyrinėti humoristiniai rašiniai apie Vilniaus kasdieną, kuriuos pasirašydavo Sotvaro slapyvardžiu ir skelbdavo „Grindinio žiniose“.
Reikšmingiausias A. Sniadeckio veikalas „Organinių kūnų teorija” išverstas į prancūzų, vokiečių ir rusų kalbas. Tai vienas pirmųjų pasaulyje teorinės biologijos ir biochemijos vadovėlių. Draugijos nariai jau keletą metų rūpinasi šio veikalo vertimu į lietuvių kalbą ir išleidimu. Nors vertimas įpusėjo, išleisti šį veikalą dar vis nerandama galimybių.
Mintimis apie A. Sniadeckį ir jo epochą dalijosi prof. Juozas Krikštopaitis, Lietuvos mokslo istorikų ir filosofų bendrijos pirmininkas. Chemijos fakulteto dekanas prof. Aivaras Kareiva papasakojo apie A. Sniadeckio atminimą fakultete, kur yra jo vardo auditorija, o joje veikia nedidelė parodėlė, primenanti jo darbus studentams ir dėstytojams. Dekanas pabrėžė, kad jaučiamas didelis Lenkijos mokslininkų susidomėjimas A. Sniadeckiu. Šįmet šios sukakties proga Chemijos fakultetas gruodžio 7–9 d. Palangoje rengia jaunųjų chemikų konferenciją, į kurią kviečiami ir užsienio mokslininkai.
Andriaus Sniadeckio skaitymai organizuojami siekiant atkreipti dėmesį į mažai tyrinėtą šio profesoriaus rašytinį paveldą. Tikimasi, kad šie skaitymai galėtų tapti nauja chemijos ir medicinos paveldo sklaidos tradicija Vilniuje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!