• Vilniaus universitetas
  • Apie
  • Privatumo taisyklės
  • Pranešk naujieną

VU naujienos

Iš čia kylama į žvaigždes
Meniu
  • Pradinis
  • Srautas
  • Mokslas
  • Studijos
  • Įvertinimai
  • Komentarai
  • Pokalbiai
  • Laisvalaikis

Apdovanoti Nacionalinės pažangos premijos 2009 m. laureatai

„Universitas Vilnensis“ | 2009-12-07 11:40 | Komentarų: 0
Srautas
Nacionalinė pažangos premija. Vido Naujiko nuotr.

Iškilmingos ceremonijos metu gruodžio 6 d. apdovanoti vienos reikšmingiausių šalyje – Nacionalinės pažangos premijos (NPP) – 2009 m. laureatai. Senajame Vilniaus universitete įteiktos Mokslo pažangos, Kultūros pažangos ir Jaunimo pažangos premijos.

Mokslo pažangos premija šiemet įteikta VU Istorijos fakulteto Archeologijos katedros prof. dr. Albinui Kuncevičiui, VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prof. dr. Rimantui Jankauskui ir VU Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto doc. dr. Rimvydui Laužikui. Premija mokslininkams skirta už Dubingių piliavietės ir Radvilų kapavietės kompleksinius tyrimus (2003-2009 m.), atliktų tyrimų sklaidą visuomenei ir kolektyvinę mokslinę monografiją „Radvilų tėvonija Dubingiuose“.

Mokslo pažangos premija įteikta (iš kairės į dešinę) VU mokslininkams - Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prof. dr. Rimantui Jankauskui, Komunikacijos fakulteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto doc. dr. Rimvydui Laužikui ir Istorijos fakulteto Archeologijos katedros prof. dr. Albinui Kuncevičiui. Vido Naujiko nuotr.Paraiškas premijoms vertinęs NPP komitetas ir nepriklausomi ekspertai pripažino, kad Dubingių piliavietės ir XV-XVII a. bažnyčių kompleksiniai tyrimai ir jų rezultatai Lietuvos tūkstantmečio istorijos fone neabejotinai yra nacionalinės svarbos reiškinys. Nuoseklūs archeologiniai ir antropologiniai tyrimai Dubingių piliavietėje vyko pirmą kartą ir Lietuvos archeologijoje ir istorijoje precedento neturėjo. Šiuos tyrimus galima drąsiai vadinti etaloniniais, o jų rezultatus – svarbiausiu pastarojo meto Lietuvos archeologijos atradimų.

Kultūros pažangos premija įteikta VU Filologijos fakulteto Lietuvių literatūros katedros prof. habil. dr. Viktorijai Daujotytei-Pakerienei. Vido Naujiko nuotr.

Kultūros pažangos premija įteikta VU Filologijos fakulteto Lietuvių literatūros katedros prof. habil. dr. Viktorijai Daujotytei-Pakerienei už individualų, kūrybišką Lietuvos kultūros bei meno tyrimą ir interpretavimą. V. Daujotytė-Pakerienė – viena svarbiausių ir reikšmingiausių asmenybių dabarties Lietuvos kultūroje. Humanistikoje ji atlieka iniciatorės, pradininkės, ryškios kūrėjos, taip pat švietėjos vaidmenį. V. Daujotytė-Pakerienė iš esmės atnaujino ir atgaivino lietuvių literatūros mokslą, kurdama ir skatindama kurti tai, ką šiandien linkstama vadinti konceptualiąja kritika.

VU Medicinos fakulteto Odontologijos instituto asistentas dr. Tomas Linkevičius tapo pirmuoju Jaunimo pažangos premijos laureatu. Vido Naujiko nuotr.Šiemet Nacionalinės pažangos premijos istorijoje pirmą kartą įteikta Jaunimo pažangos premija, kurią už drąsą ir entuziazmą diegiant naujoves ir telkiant odontologus kūrybiniams ieškojimams pelnė VU Medicinos fakulteto Odontologijos instituto asistentas dr. Tomas Linkevičius. Šios premijos tikslas – atskleisti jaunųjų Lietuvos mokslininkų (iki 33 metų) potencialą vykdant taikomuosius mokslinius tyrimus ir skatinti jų dalyvavimą procesuose, plėtojančiuose Lietuvos pažangą. Įvertintos Jaunimo pažangos premijos laureato dr. T. Linkevičiaus pastangos plėtoti odontologijos tyrimus ir juos pritaikyti Lietuvoje, taip pat skelbti savo idėjas ir tyrimų rezultatus tarptautinėje spaudoje.

Po ilgų diskusijų šiais metais NPP komitetas nusprendė neskirti Partnerystės pažangos premijos, kuria apdovanojama už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą. Pateiktuose darbuose NPP komitetas neįžvelgė pakankamo nacionalinio mokslo ir verslo bendradarbiavimo ir indėlio į Lietuvos verslo pažangą. Viešai paskelbtoje NPP komiteto pozicijoje konstatuojama: „Dabar, jau pradėjus veikti struktūriniams fondams, kuriais Europos Sąjunga išreiškė norą padėti Lietuvai lygiuojantis į pažangiąsias Europos šalis, mokslo ir verslo bendradarbiavimo juridinė bazė nėra kuriama. Dažnai net ir tai, kas gimsta entuziastų dėka, biurokratijos suvaržoma. Dėl to Lietuvos mokslininkai ne tik fundamentinių tyrimų srityse, bet ir taikomojo mokslo baruose pradeda vis glaudžiau bendradarbiauti su užsienio partneriais. Taip prarandame Lietuvos intelektinį potencialą ir kuriame gerovę kitose šalyse. Visi šie mokslo ir verslo bendradarbiavimo skauduliai itin ryškiai atsiskleidžia jau ketvirtą kartą organizuojant Nacionalinę pažangos premiją.“

Apdovanojimų ceremonijos metu įteiktos 35 tūkst. litų vertės Mokslo pažangos bei Kultūros pažangos premijos ir 10 tūkst. litų vertės Jaunimo pažangos premija. Visiems laureatams įteiktos ir specialios apdovanojimo skulptūrėlės, atkartojančios Nacionalinės pažangos premijos simbolį – tetraedrą.

Nacionalinės pažangos premijos pradžia – 2006 m. kovo 2 d., kai buvo pasirašytas Pažangos manifestas. Jį pasirašė premijų iniciatoriai, steigėjai, mecenatai, partneriai, NPP komiteto nariai, prie Pažangos manifesto prisijungė ir Nacionalinės pažangos premijos laureatai. Premijomis siekiama įvertinti ir apdovanoti labiausiai Lietuvos pažangai nusipelniusius žmones, ugdyti požiūrį į mokslą ir kūrybą kaip į pagarbos ir visuomenės dėmesio vertus objektus.

Nacionalinės pažangos premijos steigėjai – Vilniaus universitetas, LNK televizija ir Strateginių komunikacijų centras. 2009 m. Jaunimo pažangos premijos teikėjas 0 AB „DPA programinė įranga“. Projekte bendradarbiauja Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos mokslo taryba, Vilniaus universitetas, šalies aukštosios mokyklos, mokslinių tyrimų įstaigos ir institutai, ekspertinės institucijos ir žiniasklaida.

Parengta pagal NPP inform.

Dalinkis:
  • tweet

Naujausi straipsniai

  • Jėzus ant žurnalų viršelių: VU KnF mokslininkių tyrimas paaiškina, kodėl šis simbolis vis dar veikia

    2025-12-26 - Komentarų: 0
  • 5 Kalėdų tradicijos iš klasikinės literatūros: universalūs modeliai, kuriuos perėmė televizija ir reklama

    2025-12-23 - Komentarų: 0
  • Vilniaus universitetas ieško grupių vadovų, norinčių įkurti tyrimų grupes Vilniaus–Utrechto pažangių ligų modeliavimo centre

    2025-12-23 - Komentarų: 0

Komentarų nėra. Būk pirmas!

Komentuoti Atšaukti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas. Užpildykite žvaigždute (*) pažymėtus laukus.


*
*

CAPTCHA
Atkurti vaizdą

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Tinklalaidės

  • Žurnalas Spectrum

    • Vilniaus universitetas pristato naują žurnalo „Spectrum“ numerį: ar gyvensime iki 100 metų?

      Vilniaus universitetas pristato naują žurnalo „Spectrum“ numerį: ar gyvensime iki 100 metų?

    VU ekspertai padeda suprasti

    • Ekonomikos Nobelio laureatai priminė: augimas prasideda nuo kultūros ir mokslo

      Ekonomikos Nobelio laureatai priminė: augimas prasideda nuo kultūros ir mokslo

    Knygų lentyna

    • VU GMC mokslininkės dr. M. Tomkuvienės ir mokslo žurnalistės knygoje „Laiko biochemija“ – apie senėjimą be mitų

      VU GMC mokslininkės dr. M. Tomkuvienės ir mokslo žurnalistės knygoje „Laiko biochemija“ – apie senėjimą be mitų

    • Apie
    • Privatumo taisyklės
    Visos teisės saugomos. © 2025 Vilniaus universitetas. Kopijuoti, dauginti bei platinti galima tik gavus sutikimą.
    Tel. (0 5) 268 7098, el. p. naujienos@cr.vu.lt