I
Kai Transilvanijos vaivada Steponas Batoras, atvykęs užimti Lietuvos ir Lenkijos sostą, išvydo savo žmoną Oną Jogailaitę, jį apėmė siaubas, o po to – sielvartas. Jis gyvenime dar nebuvo matęs tokios negražios ir piktos karalienės. Supratęs, kad į Vengriją nebegalės sugrįžti, jis nusprendė verčiau garbingai žūti mūšyje, nei būti uždusintam pasalūniškos karalienės glėbyje. Taip Steponas Batoras surengė tris žygius prieš Maskvą.
II
Kai Transilvanijos vaivada Steponas Batoras, atvykęs užimti Lietuvos ir Lenkijos sostą, išvydo savo žmoną Oną Jogailaitę, jį apėmė siaubas, o po to – sielvartas. Jis gyvenime dar nebuvo matęs tokios negražios ir piktos karalienės. Supratęs, kad Renesanso epochoje tik mokslai ir laisvieji menai gali sutaurinti moters sielą bei nuskaistinti jos veidą, valdovas nusprendė įkurti Vilniaus universitetą. Taip ir padarė. Tik Ona Jogailaitė niekada jame nesimokė.
Iš Palemono Dračiulos (Eligijaus Railos) knygos „Atminties kriaukšlės“
Komentarų: 2
2010-06-10 07:00
EditaBūtų labai tobulas pasaulis, jeigu visi Vyrai padarytų tiek gero savo šaliai vardan Moters…
Tai geras pavyzdis (nors gal ir išgalvotas) apie tai, kas paskatina žmones kurti, veikti …. – kitaip sakant, jeigu negali išspręsti problemos, keisk problemą!!!
Norėti keistis ir Mokėti prisitaikyti ir /ar keisti aplinką –
Civilizuoto ir Išmintingo Žmogaus požymis…
2010-06-10 09:02
baisinėtai ne visada grožis – svarbiausia. O jei ji būtų buvusi graži, tai kada mes universitetą būtume įkūrę?