Vėžį įveikti padedantis chemoterapijos gydymas neįmanomas be nemalonaus šalutinio poveikio, tokio kaip pykinimas, vėmimas ir plaukų išslinkimas.
Neseniai anglų tyrimai paskelbė, kad jau labai greitai visų šių neigiamų gydymo pasekmių bus galima išvengti. Sakoma, kad specialistai aptiko molekulę, suteikiančią galimybių sukurti vaistus nuo vėžio, nekenčiančius sveikoms ląstelėms.
Ar gali būti, kad chemoterapijos šalutiniai poveikiai greitai taps praeitimi? Ar tai bus įmanoma ir Lietuvoje, atsako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja gydytoja onkologė chemoterapeutė Teresė Pipirienė Želvienė.
Chemoterapija – tai piktybinių navikų gydymas vaistais, kurie sutrikdo ląstelių dalinimąsi ir augimą. Navikinės ląstelės yra nežymiai pakitusios savos organizmo ląstelės, kuriose yra sutrikęs fiziologinis ląstelės senėjimo ir užprogramuotos ląstelės mirties mechanizmas. Dėl to tokios ląstelės ima nekontroliuojamai augti. Kuo panašesnė piktybinė ląstelė į normalią organizmo ląstelę, tuo sakoma, kad ji yra geriau diferencijuota ir dažniausiai lėčiau auga. Kuo labiau ląstelė pakitusi, tuo ji ir mažiau diferencijuota, greičiau auga ir yra piktybiškesnė, tačiau tuo pačiu ir jautresnė chemoterapijai. Auglyje yra labai daug ląstelių ir jos būna skirtingose augimo, dalijimosi ar ramybės fazėse. Daugumai preparatų yra atsparios ramybės fazėje esančios ląstelės, kurios kažkada gali pereiti į augimo ar dauginimosi fazę ir sukelti vėžio atsinaujinimą. Chemoterapija skiriama ciklais, su tam tikromis pertraukomis tam, kad preparatai paveiktų ląstelės, esančias jautrioje chemoterapijai fazėje, o per pertrauką tarp chemoterapijos ciklų, likusios nepaveiktos ląstelės išeitų iš ramybės fazės ir taptų jautrios gydymui bei kad spėtų atsistatyti sveiki audiniai. Chemoterapija veikia ne tik navikines, bet ir greitai besidauginančias, augančias sveikas organizmo ląsteles. Tokios yra kaulų čiulpų, gleivinių, plaukų folikulių ląstelės. Jų pažeidimas sukelia kai kuriuos dažniausius nepageidaujamus reiškinius: stomatitą, pykinimą, vėmimą, kraujo rodiklių pablogėjimą, nuslenka plaukai. Be to, kai kurie medikamentai sukelia specifines nepageidaujamas reakcijas: pažeidžia širdį, smulkius nervus, kepenis ar inkstus. Tačiau ne visų medikamentų veikimas vienodas, ir jų sukeliami šalutiniai reiškiniai skiriasi. Yra preparatų, nuo kurių plaukai nenuslenka, ir tai nereiškia, kad medikamentas mažiau efektyvus. Be to, baigus gydymą, plaukai visuomet atauga.
Chemoterapijoje dažnai naudojamos medikamentų kombinacijos. Kiekvienas kombinacijoje naudojamų preparatų yra veiklus, tačiau jų veikimo mechanizmai skiriasi, kad paveiktų ląsteles, esančias skirtingose fazėse bei ląstelės biocheminius procesus įvairiuose lygiuose. Optimalu pasirinkti vaistus, kurie stiprina vienas kito veikimą. Tačiau jie turi turėti skirtingą toksiškumą, kad nestiprintų vienas kito toksinio poveikio ir juos būtų galima skirti maksimaliomis dozėmis. Taip pat preparatai pasirenkami taip, kad galimas atsparumas jiems vystytųsi skirtingais mechanizmais.
Kaip jau minėjau, navikinės ląstelės yra labai panašios į sveikas audinių ląsteles. Tačiau jau daug metų tiriami šių ląstelių molekuliniai skirtumai ir jau yra sukurti vaistai, kurie veikia per pakitusias navikų molekules. Tai vadinamoji taikinių terapija. Kai šie medikamentai buvo sukurti, buvo manoma, kad tai revoliucija vėžio gydyme, kad rastas taikinys, kurį paveikus, navikinės ląstelės bus sunaikintos nepažeidžiant sveikų ląstelių. Tačiau navikinės ląstelės yra „protingos“ ir užblokavus vieną molekulę, kuri atsakinga už augimą ar dauginimąsi skatinančio signalo plitimą, yra aktyvinami kiti aplinkiniai signalą perduodantys keliai ir ląstelės tampa atsparios gydymui. Šie medikamentai turi mažiau šalutinių reiškinių, bet šie reiškiniai yra labai specifiniai, kadangi tokių ar labai panašių molekulių vis tiek yra ir sveikose audinių ląstelėse. Kiekvienais metais atrandama ir tiriama daug naujų vaistų molekulių, pradžioje tai teikia labai daug vilčių išgydyti onkologines ligas patiriant kuo mažiau nepageidaujamų reiškinių, tačiau vėliau, deja, dažniausiai dauguma jų šių vilčių nepateisina.
Kuriami ne tik nauji chemoterapijos medikamentai, tačiau ir preparatai, nepageidaujamiems reiškiniams valdyti. Yra nemažai preparatų, slopinančių pykinimą, vėmimą bei kitus nepageidaujamus reiškinius.
Komentarų: 1
2022-11-24 21:09
MatricaŽinoma, nes tai darote tais chemikalais kurie yra skirti vargšams. Šveicarija, Norvegija, ima vėžio mėginį, ištiria, iš šimtų skirtingų chemoterapijos chemikalų išrenka tinkamiausia, ir nesvarbu nuo vėžio stadijos jis išgydomas per ganėtinai greitą laiką be jokių šalutinių poveikiu. Žinoma tai tik už pinigus, mūsų mokamas PSD to neišgydis. Ir tikrai yra pavojingų formų kurią per vėlu bus išgyditi. Bet kuo čia šeria Vilniaus Santaros tai juokinga. 2022 už pinigus nusipirksi sveikatą.