Aljansas „Arqus“ pagal programą „Horizontas 2020“ (H2020) pradeda vykdyti mokslinių tyrimų ir inovacijų projektą, kuriam skirta 2 mln. eurų. Šiuo projektu „Arqus“ siekia sustiprinti aljanso veiklos mokslinių tyrimų ir inovacijų aspektą ir spręsti dabartines pasaulines visuomenės problemas vykdant intensyvesnius tyrimus bendradarbiaujant, paremtus kompetencijų plėtojimu, atvirumo užtikrinimu, skaidrumu ir efektyviu visuomenės įsitraukimu.
Pirmajame nuotoliniame „Arqus“ mokslinių tyrimų ir inovacijų projekto susitikime buvo diskutuojama apie Europos Komisijos paramą Europos universitetų aljansų mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje ir apie vėlesnį universitetų įgalinimą pagal būsimą programą „Europos horizontas“. Susitikime dalyvavo Mokslinių tyrimų vykdomosios įstaigos atstovė Alina Maria Bercea ir Europos Komisijos Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato atstovas Stijnas Delauré. Susitikime aptarti ir vidiniai projekto aspektai, įvairūs darbo paketai ir jų veikla.
Vykdant 2 mln. eurų vertės projektą, finansuojamą pagal programos H2020 prašymą remti Europos universitetų mokslinius tyrimus ir inovacijas, bus siekiama įgyvendinti tris pagrindinius uždavinius, skirtus tvariam ir tvirtesniam bendradarbiavimui skatinti. Pirmasis iš jų yra Jungtinis mokslas ir inovacijos, suburiant „Arqus“ mokslininkų bendruomenę ir kuriant transformacijos kompetencijų planą. Antras uždavinys Naujos tyrimų perspektyvos bus skirtas sustiprinti žmogiškąjį kapitalą taikant alternatyvius vertinimo ir pripažinimo metodus bei pokyčių permąstymą, ypatingą dėmesį skiriant socialiniams, humanitariniams mokslams ir menams. Trečias iššūkis Atviri visuomenei bus skirtas prisidėti prie kultūros pokyčių, kuriuos lėmė iniciatyva „Atvirasis ir piliečių mokslas“ (Open and Citizen Science).
Ši nauja veikla bus vykdoma dirbtinio intelekto / skaitmeninės transformacijos ir žaliojo kurso / klimato kaitos srityse, kurios laikomos prioritetinėmis, siekiant glaudesnio bendradarbiavimo tarpdiscipliniškumu pasižyminčiose mokslinių tyrimų srityse.
„Arqus“ mokslinių tyrimų ir inovacijų projektu siekiama sustiprinti ir įgyvendinti jau vykdomas iniciatyvas, kuriomis skatinamas aljanso mokslinis bendradarbiavimas ir siekiama „Arqus“ švietimo, mokslinių tyrimų ir inovacijų aspektų sinergijos. „Arqus“ projektas ir jo galimybės bus pristatytos ir universiteto bendruomenės nariams. Projektas atveria naują bendradarbiavimo galimybę tyrėjams, visų pirma tarp septynių „Arqus“ universitetų narių, o skirtos lėšos taip pat bus naudojamos kaip pradinis finansavimas kuriant naujus bendrus projektų pasiūlymus naujai ES mokslinių tyrimų programai „Europos horizontas“. Tai „Arqus“ universitetams naudinga siekiant pritraukti lėšų iš šios prestižinės Europos Sąjungos programos.
Projekto trukmė – nuo 2021 m. sausio iki 2023 m. gruodžio. Skirtas finansavimas papildo 5 mln. eurų sumą, kuri „Arqus“ skirta kaip vienam iš pirmųjų 17 Europos universitetų tinklų iniciatyvos aljansų, finansuojamų pagal programą „Erasmus+“, ir prisideda prie Europos universitetų transformacijos mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse, pasitelkiant sinergiją su jų švietimo sistema.
Europos universitetų aljansui „Arqus“ priklauso septyni universitetai – Bergeno, Granados, Graco, Leipcigo, Liono, Paduvos ir Vilniaus. Tai daug metų išsamius mokslinius tyrimus atliekantys universitetai, turintys didelę patirtį vykdant bendrus projektus įvairiose srityse ir tarptautinių institucijų statusą.
Aljanso „Arqus“ tikslas – pasinaudoti gausia universitetų narių patirtimi plėtojant bendradarbiavimą, kad būtų tvirtai integruotos aljanso narių vykdomos politikos ir veiksmų planai, siekiant stiprinti švietimą tarp aktyviai šioje veikloje dalyvaujančių Europos ir pasaulio piliečių, galinčių ir norinčių prisidėti kuriant daugiakultūrę, daugiakalbę ir įtraukią Europą, kuri būtų atvira pasauliui, didinti ir tobulinti universitetų partnerių bendrus mokslinių tyrimų pajėgumus ir geriau reaguoti į didžiuosius XXI a. visuomenės iššūkius Europoje ir už jos ribų.
Komentarų: 1
2021-01-24 03:04
infolinkLietuva aplamai nepėsčia pagal mokslą, gaila tiktai kad nedaug apie jį skleidžiama informacijos mums, nedaug žinom apie pasiekimus Lietuvos ir pasaulio. Anksčiau, tarybiniais laikais, tai tokie dalykai buvo vieni iš pagrindinių naujienų ir tv, ir spaudoje, skrydžiai į kosmosus visokius, lazeriai ir panašiai