Europos universitetų aljansas „Arqus“ smerkia Rusijos vyriausybės karinį išpuolį prieš Ukrainą ir nuo pat pirmos karo dienos reiškia paramą Ukrainai ir Ukrainos žmonėms. Vasario 26 d. pareiškime dėl konflikto situacijos aljanso narių rektoriai pareikalavo nedelsiant nutraukti agresiją prieš Ukrainos žmones ir tarptautinės teisės pažeidimus. Be to, „Arqus“ parėmė po kelių dienų 41 Europos universiteto aljanso paskelbtą pareiškimą, kuriame raginama atkurti taiką, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms Ukrainoje.
Nuo pat konflikto pradžios „Arqus“ universitetai priima ir įgyvendina įvairius veiksmų planus, kuriais siekiama padėti Ukrainos žmonėms ir konkrečiai Ukrainos studentams bei dėstytojams, reaguojant į Rusijos karinę invaziją jų šalyje. Toliau pateikiama pagrindinių priemonių, kurių ėmėsi kiekvienas universitetas narys, suvestinė, nurodant interneto svetainę, kurioje galima rasti naujausią informaciją:
Bergeno universitetas (UiB) rengia susitikimus su ukrainiečių, rusų ir baltarusių studentais, siekdamas užtikrinti, kad jais būtų pasirūpinta šioje sudėtingoje situacijoje. Universitetas nevykdo studentų ar darbuotojų mainų Ukrainoje, bet šiuo metu bendrauja su laikinai atvykusiais Ukrainos studentais, norinčiais pereiti į Bergeno universiteto bakalauro ar magistro studijas ir prasitęsti leidimą gyventi. Norvegijos vyriausybė nusprendė, kad visas bendradarbiavimas su Rusija mokslinių tyrimų ir švietimo srityje bus įšaldytas neapibrėžtam laikotarpiui. Šioje svetainėje galima rasti studentams ir darbuotojams svarbios informacijos apie Ukrainą.
Prioritetinė Granados universiteto (UGR) veikla – atidaryti rėmimo liniją, siekiant teikti pagalbą ir dotacijas nuo invazijos į Ukrainą nukentėjusiems žmonėms. Granados universitetas jau teikia apgyvendinimą ir paramą tiems, kam jos reikia, susisiekė su ukrainiečių ir rusų studentais, pasiūlė jiems psichologinę pagalbą, socialinės rūpybos stipendijas ir apgyvendinimo programą, taip pat – ispanų kalbos kursus Šiuolaikinių kalbų centre. Šiuo metu Granados universitete studijuoja 104 studentai iš Rusijos (ir 28 „Erasmus“ studentai) ir 46 studentai iš Ukrainos (ir 5 „Erasmus“ studentai). Čia galima rasti daugiau informacijos apie Granados universiteto priimtas ir įgyvendinamas priemones (tik ispanų kalba).
Graco universitetas (UG) įsteigė darbo grupę „Ukraina“, kuri aptars ir priims neatidėliotinas ir ilgalaikes priemones. Dabar studentams iš Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos nebereikės mokėti studijų įmokų. Visas kitas priemones rasite šioje svetainėje. Graco universitetas internete paskelbė naujieną su keliais interviu apie šį konfliktą su atrinktais mokslininkais. Konkrečiai, studentams iš Ukrainos nereikės mokėti už mokslą universitete iki atskiro pranešimo. Studentai iš Rusijos ir Baltarusijos, kurie gali įrodyti, kad jiems taikomi mokėjimo ribojimai gimtojoje šalyje, gali būti atleidžiami nuo mokesčio už mokslą. Ukrainos pilietybę turintys studentai, kurie jau yra užsiregistravę, bus atleisti nuo mokesčio už mokslą 2022 m. vasaros semestre. Iš Ukrainos atvykstantys žmonės, esant realiai tikimybei, kad čia teks pasilikti ilgiau, nei tikėtasi, gali lankyti atskirus kursus nemokėdami jokio mokesčio už mokslą. Jie taip pat gali nemokamai lankyti universiteto Sporto instituto kursus, gauti „UniGrazOnline“ paskyrą ir naudotis visais universiteto ištekliais.
Leipcigo universitetas (LU) sukūrė specialią interneto svetainę (šiuo metu – tik vokiečių kalba, vertimas į anglų kalbą rengiamas), kurioje akademinė bendruomenė gali sužinoti daugiau ir dalytis informacija apie paramos iniciatyvas. Be to, yra specialus su šia tema susijusių renginių kalendorius. Visi universiteto nariai gali skelbti jame apie veiklą, skirtą žmonėms Ukrainoje paremti, arba sužinoti, kur ir kada planuojami renginiai. Be to, kartu su universiteto draugija ir asociacija „Hilfe für ausländische Studierende“ pradėta lėšų rinkimo kampanija. Tam įsteigtas pagalbos fondas „Ukrainehilfe Universität Leipzig“.
Liono Klodo Bernaro (1) universiteto vadovybė parašė visiems universiteto studentams ir darbuotojams laišką, kuriame išreiškė paramą Ukrainai. Įvairiems sunkumams spręsti buvo sukurta paramos grupė (Urgence-Ukraine-UCBL@univ-lyon1.fr). Netrukus bus teikiama psichologinė ir materialinė parama, taip pat teisinė ir finansinė pagalba tiems, kam jos reikia. Universitetas įsipareigojo priimti Ukrainos mokslininkus ir jų šeimos narius bei doktorantus pagal Prancūzijos vyriausybės inicijuotą programą PAUSE, bendradarbiaudamas su universiteto padalinių ir mokslinių tyrimų padalinių vadovais. Jis taip pat pasiryžęs priimti šimtą ukrainiečių studentų, kad jie galėtų studijuoti geriausiomis įmanomomis sąlygomis.
Liono Žano Muleno (3) universitetas įsteigė karštąją liniją studentams iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos (studentams, studijuojantiems pagal mainų programas arba užsiregistravusiems kaip nuolatiniai studentai), kad surinktų informaciją apie sunkumus, su kuriais jie susiduria Prancūzijoje, ir galėtų kuo greičiau tinkamai reaguoti. Šiems studentams įsteigta skubi stipendija, siekiant padėti įveikti karo sukeltas finansines problemas. Baigiantis mokslo metams 25 studentai iš Ukrainos bus pakviesti į prancūzų kalbos kursus. Tai padės jiems įgyti specialų studento statusą, kurį siūlo Prancūzijos vyriausybė, ir suteiks prancūzų kalbos pagrindus, kad galėtų kuo greičiau įsitraukti į įprastus kursus.
Žano Monė universitetas šiuo metu rengia įvairius paramos programų pasiūlymus. Tai stipendijos bakalauro ir magistrantūros studijų studentams ir doktorantams, kad padėtų jiems tęsti studijas, parama profesoriams, dėstytojams ir mokslininkams pagal nacionalinę programą PAUSE ir mokymo kursai prancūziškai nekalbantiems studentams, organizuojami Tarptautinio kalbų ir civilizacijos centro (CILEC), kurio misija yra mokyti užsieniečius prancūzų kalbos. Šie projektai kiekvieną savaitę aptariami per „Ukraine Cellule“.
Minjo universitetas (UMinho) planuoja priimti 25 Ukrainos studentus ir skirti jiems stipendijas. Bendradarbiaudamas su savivaldybe universitetas taip pat padės mokytis portugalų kalbos grupei ukrainiečių pabėgėlių, kurie šiuo metu gyvena Bragoje, Portugalijos šiaurėje. Minjo universiteto akademinė sąjunga surengė akciją Bragoje ir Gimarainse – rinko Ukrainai skirtus daiktus, įskaitant maistą, vaistus, drabužius ir antklodes. Siunta išsiųsta kovo 4 ir 11 d. Minjo universiteto psichologijos asociacija teikia pagalbą pabėgėliams pagal universiteto naujokų supažindinimo programą ir susitarimą su Bragos ir Gimarainso savivaldybėmis. Taip pat universitetas išlieka atviras pabėgėlių studentų, mokslininkų ir dėstytojų, norinčių daryti akademinę karjerą Minjo universitete, prašymams. Solidarizuojamasi su Ukrainos universitetais ir piliečiais. Vasario mėnesį Minjo universitetas paskelbė viešą pareiškimą ir remia Europos universitetų asociacijos ir 41 Europos universiteto aljanso pareiškimus. Daugiau informacijos rasite svetainėje.
Padujos universitetas (UP) sukūrė interneto svetainę, kurioje skelbiamos visos naujos iniciatyvos, visų pirma – pirmoji rektoriaus reakcija; žr. čia. UP direktorių valdyba paskelbė pareiškimą (italų kalba), kurį galima perskaityti čia. Per viešą renginį, kurio metu pagrindinio pastato fasadas buvo apšviestas Ukrainos vėliavos spalvomis, nufilmuota vaizdo įrašų serija. Juos rasite šiuose „Twitter“ pokalbiuose.
Vilniaus universitetas (VU) pradėjo tikslinės paramos projektą, kurio paskirtis – padėti Ukrainos akademinei bendruomenei, ir surinko daugiau nei 37 000 eurų. Be to, universitetas išplėtė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės stipendijų programą – įtraukė į ją ukrainiečius. Studentai, negalintys tęsti studijų Ukrainoje, gali stoti į Vilniaus universitetą ir prašyti kompensuoti studijų mokestį. Ukrainos piliečiai, kurie jau studijuoja VU ir patiria finansinių sunkumų, gali kreiptis dėl vienkartinės socialinės stipendijos. Vilniaus universiteto Studentų atstovybė plečia mentorystės programą, siekdama integruoti ukrainiečius studentus į Vilniaus universitetą ir bendruomenę. Konsultavimo ir mokymo centras teikia psichologinę pagalbą nukentėjusiesiems nuo karo Ukrainoje. VU darbuotojai ir studentai, mokantys ukrainiečių, rusų, baltarusių ir lenkų kalbas, siūlo vertimo paslaugas. VU jau kreipėsi į Europos ir pasaulio lyderius – paragino nutraukti visus ryšius su Rusija ir jos partneriais, remiančiais agresorių, ir visapusiškai remti Ukrainą. VU taip pat pranešė 16 Ukrainos universitetų partnerių apie galimybę priimti ir apgyvendinti karo pabėgėlius VU bendrabučiuose. Universiteto svetainėje (ir intranete) yra specialus katalogas „Parama UA“, kuriame pateikiama išsami informacija visai bendruomenei.
Vroclavo universitetas (UW) įsteigė universiteto komitetą „Solidarumas su Ukraina“, kuris koordinuoja pagalbos veiksmus. Universitetas sukūrė savanorių ir asmenų, kuriems reikia pagalbos, duomenų bazę „Akademinis Ukrainos tiltas“. Tarp daugelio siūlomų veiksmų yra galimybė Ukrainos studentams, studijuojantiems valstybiniame Ukrainos universitete, pereiti į tą patį ar panašų kursą Vroclavo universitete. Užsieniečiams, kuriems Lenkijos Respublikoje suteiktas pabėgėlio statusas arba laikinoji ar papildoma apsauga Lenkijos Respublikos teritorijoje, nereikia mokėti už dienines studijas lenkų kalba. Be to, studentai iš Ukrainos, šiuo metu studijuojantys UW, gali kreiptis dėl atleidimo nuo mokesčio už studentų bendrabutį, o atsidūrusieji itin sunkioje finansinėje ar gyvenimo situacijoje – dėl atleidimo nuo mokesčio už suteiktas švietimo paslaugas. Universitetas savo interneto svetainėje sukūrė specialų skyrių „Vroclavo universiteto pagalba Ukrainai ir Ukrainos studentams“, kuriame teikiama išsami informacija visai bendruomenei.
Komentarų: 1
2022-04-02 19:08
ArvydasNuo kalbu net bloga darosi,o kas padaryta?Kodel ner pilnutinai nutrauktas bet koks bendradarbiavimas su Rusijos universitetais,kitomis mokslo ir mokymo istaigomis,kodel destytojai ,studentai,magistrantai,kiti mokslo darbuotojai dirbantys ir besimokantieji Europos universitetuose,institutuose jei oficialiai nepasmerkia Rusijos vedamos politikos,jos sukelto karo Ukrainoje ,Rusijos prezidento Putino,neatsisake Rusijos pilietybes ne netenka galimybes mokytis ar dirbti ir jiems neleidziama gyvent Europos valsttybese?O nuo tik kalbu ir nieko nedarymo tai tik stiprinama Rusijos padetis.Geriau jau patyletu.