Po 3 dienų intensyvaus darbo itin sėkmingai baigėsi antroji „Arqus“ kasmetinė konferencija, pritraukusi daugiau nei 200 dalyvių, įskaitant studentus, akademinius darbuotojus, techninį ir administracinį personalą, institucinius atstovus iš 9 „Arqus“ universitetų ir kitas suinteresuotąsias šalis. Paduvos universiteto pastatuose buvo surengta daugiau nei 20 posėdžių, gretutinių ir socialinių renginių.
Šis susitikimas yra itin svarbus siekiant „Arqus“ universitetų institucinių ir strateginių tikslų, grindžiamų įtraukties, daugiakalbystės, naujoviško švietimo, kokybiškų tyrimų, verslumo ir aktyvaus dalyvavimo Europos ir tarptautiniu lygmenimis idealais. Jis atskleidė fizinių susitikimų svarbą kuriant bendruomenę. Dalyvavo ir naujų „Arqus“ narių – Vroclavo universiteto ir Minjo universiteto – atstovai. Jie parodė įsipareigojimą ir entuziazmą augti kaip individualūs universitetai bei aljanso nariai.
Konferencijoje, kurios tema – „Laisvė rinktis. Aukštojo mokslo prieinamumo Europos universitetuose skatinimas“, daug dėmesio skirta „Arqus“ (ir apskritai Europos universitetų) vaidmeniui ginant ir saugant laisvę, įvairovę ir prieinamumą – pagrindines vertybes, kurias propaguoja 800-ąjį jubiliejų švenčiantis konferencijos šeimininkas Paduvos universitetas ir kurios yra ateities aukštojo mokslo modelio konstravimo pagrindas. Konferencijoje buvo aptariamos ir kitos temos, kaip antai transformatyvus meistriškumas, atviras mokslas ir aukštojo mokslo sektoriaus socialinė atsakomybė. Tai buvo daroma įvairius požiūrius ir problemas nagrinėjant iš įvairių perspektyvų.
Prof. Daniela Mapelli, Paduvos universiteto rektorė, pažymėjo: „Paduvos universiteto ir „Arqus“ aljanso kertinis akmuo yra laisvė: laisvė mokytis ir laisvė tyrinėti. O mokslas yra mūsų universali kalba. Čia, Paduvoje, mokslininkai iš daugelio šalių formavo mokslo Europą dar šimtmečiai iki Europos, kaip politinio ir demokratinio darinio, sukūrimo. Šiandien susirinkome čia, kiekvienas su sava patirtimi, nusiteikę bendradarbiauti ir aptarti viziją, pagrįstą įtraukties, daugiakalbystės, naujoviško švietimo, kokybiškų tyrimų, verslumo ir aktyvaus dalyvavimo kuriant geresnę Europą idealais. Privalome vertinti laisvę žmonijos labui. Prašome taikos; mūsų universitetai aktyviai stengiasi apginti ir remti studentus, mokslininkus ir dėstytojus, kuriems gresia pavojus. Laisvė yra pagrindinė vertybė, kuria vadovaujamės dirbdami ir pasirinkdami. Žengdami šiuo aiškiu keliu ir toliau kartu sieksime bendrų tikslų.“
Eva Egron-Polak, buvusi Tarptautinės universitetų asociacijos generalinė sekretorė ir „Arqus“ tarptautinio patariamojo komiteto narė, savo kalboje pabrėžė mokslinių tyrimų ir švietimo svarbą išsaugant laisvę: „Einame nuo vienos krizės prie kitos, tiek artimos, tiek tolimos, natūralios ir žmogaus sukeltos. Populizmas, nacionalizmas, melagienos, rasizmas, ksenofobija menkina mokslo žinias ir yra skirta žmonių laisvei kontroliuoti.“
Svarbi konferencijos dalis buvo diskusija apie naujas Europos universitetų iniciatyvos perspektyvas ir aljansų ateitį. Joje diskutavo ir garbūs svečiai: Rumunijos prezidento patarėja švietimo ir tyrimų klausimais Ligia Deca, Italijos aukštojo mokslo ir tyrimų ministerijos Studentų reikalų, aukštojo mokslo plėtros ir internacionalizavimo departamento generalinis direktorius Federico Cinquepalmi ir Europos Komisijos Aukštojo mokslo skyriaus vadovė Vanessa Debiais-Sainton (dalyvavo nuotoliniu būdu).
Konferencija tapo „Arqus“ akademinės bendruomenės nauju posūkiu – dalyviai susitarė dėl aljanso misijos ir strateginių prioritetų ateinantiems 10 metų. Šie vidutinės trukmės ir ilgalaikiai tikslai, išdėstyti misijos dokumente, pabrėžia būtinybę stiprinti „Arqus“ įsipareigojimą ginti demokratines vertybes ir siekti taikos. Studentų vadovaujamo forumo prioritetinės temos buvo universitetų vaidmuo krizių ir konfliktų metu, visų pirma veiksmai remiant aukštojo mokslo institucijas, nukentėjusias nuo karo Ukrainoje.
Kasmetinėje konferencijoje taip pat pabrėžtos aljanso pastangos kurti kokybišką švietimą ir pasiekimai, įgyvendinami pasitelkiant vis konkurencingesnes, bendradarbiavimu pagrįstas akademines programas. Per šią konferenciją kai kurie universitetai nariai pasirašė tarpinstitucinius susitarimus dėl dviejų naujų jungtinių magistrantūros programų – Europos studijų programos ir vertimo raštu ir žodžiu programos.
Vyko ir vidinės sesijos, skirtos veiksmų pažangai ir rezultatams aptarti ir numatyti. Jos, be kitų tikslų, buvo sutelktos į iššūkius, susijusius su Arqus bendros akademinės pasiūlos konsolidavimu, mokymo, mokymosi ir vertinimo inovacijų stiprinimu, visų rūšių mobilumo didinimu ir įvairinimu studentams ir darbuotojams ir Jungtinio mokslinių tyrimų veiksmų plano įgyvendinimu. Kalbant apie pastarąjį tikslą, buvo surengtas ketvirtasis projekto Arqus R&I aukšto lygio seminaras, kuriame dalyvavo universitetų narių mokslinių tyrimų ir inovacijų prorektoriai.
Svarbus „Arqus“ prioritetas yra meistriškumas su visais ir visiems. Šis tikslas buvo aiškiai išdėstytas konferencijoje. Tarptautinio patariamojo komiteto narių dalyvavimas įvairiose sesijose, studentų požiūris į daugybę aljansui tenkančių iššūkių, pateikiamas per Studentų tarybos susirinkimus, ir oficialus naujoviškos mokymo praktikos pripažinimas Apdovanojimo už mokymo meistriškumą ceremonijoje rodo pastangas Europoje pereiti prie etaloninio universitetų švietimo, mokslinių tyrimų ir žinių perdavimo modelio, kuris leistų reaguoti į socialines problemas, nieko nepaliekant nuošalyje.
Sakydama baigiamąją kalbą Dorothy Kelly, „Arqus“ koordinatorė ir Granados universiteto internacionalizacijos prorektorė, pabrėžė: „Aljansų paskirtis – bendruomenės telkimas siekiant bendro gėrio. Jie yra nepaprastai svarbūs siekiant apginti mūsų vertybes, geriau suprasti vieniems kitus ir dirbti taikios ateities labui. Mes daug dirbome, kad išmoktume nesureikšminti savo išorinių ir vidinių skirtumų, pasitikėtume vieni kitais ir pasidalytume gerąja patirtimi, šaltiniais ir stiprybėmis. Dabar ketiname drauge kurti bendras struktūras ir programas. Nepaisant sunkumų ir pandemijos poveikio, mūsų darbo rezultatai rodo, koks tvirtas yra „Arqus“ aljansas.
„Arqus“ bendruomenių atstovai iš Paduvos grįš pasisėmę entuziazmo, stiprybės ir energijos, kad galėtų įveikti precedento neturinčius ateities iššūkius, kylančius Europai ir visam pasauliui. Atėjo laikas visas aptartas idėjas ir projektus paversti konkrečiais veiksmais universitetuose. Sveikiname ir dėkojame visiems, kurie pavertė šią įspūdingą konferenciją realybe. Tikimės jūsų visų 2023 metais sulaukti kasmetinėje „Arqus“ konferencijoje, kuri vyks Grace (Austrijoje).
Komentarų nėra. Būk pirmas!