Šiuolaikinis pasaulis itin susijęs su energijos gavyba ir panaudojimu pačiomis įvairiausiomis formomis. Tai elektra, šviesa, šiluma, automobilių kuras ir kt. Pigios energijos gavyba ir efektyvus panaudojimas tampa vienu svarbiausių ekonomikos iššūkių ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.
Natūralu, kad fizikai tampa aktyviausiais žaidėjais energetikos aikštelėje. Ypač daug vilčių siejama su atsinaujinančios energetikos plėtra. Pasiekus naujų laimėjimų saulės šviesos energijos perdirbimo į elektrą fotovoltiniuose įrenginiuose, plonų, lanksčių, pigių tokių įrenginių kūrimo, elektros energijos kaupimo ir ilgalaikio saugojimo kuo mažesniuose tūriuose technologijų kūrimo srityse prasidės plataus masto darbai, padėsiantys išsaugoti pasaulį nuo taršos, šiltnamio efekto ir pasaulio perkaitimo. Tam reikalingos naujausios fizikos žinios ir atradimai.
Pastaruoju metu Lietuvoje atsinaujinanti energetika sparčiai plėtojama. Vilniaus universitete ir Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre, į kurį įeina ir VU Fizikos fakultetas, vykdomi fundamentiniai fotoelektrinių procesų tyrimai, Perspektyvinių technologijų taikomųjų tyrimų institute šios žinios taikomos naujo tipo fotovoltiniams įrenginiams kurti. Vilniuje jau veikia trys labai modernios fotovoltinių elementų ir modulių gamyklos: „Precizika“, BOD grupės įmonės „Solitek cels“ ir „Solitek R&D“, integruojamų į pastatus modulių gamykla „Viasolis“. Keliolika bendrovių užsiima saulės jėgainių montavimu. Sparčiai plečiasi vėjo jėgainių parkų statyba pajūrio zonoje, o artimiausiu metu galingus „vėjo malūnus“ pamatysime ir jūroje.
Šalies Vyriausybė savo programoje numatė sparčią elektros ir šilumos decentralizuotos gamybos plėtrą. Šiuolaikiniai įrenginiai daro perversmą žmonėms apsirūpinant ne tik elektra, bet ir šiluma. Norint suprasti jų veikimo principus ir juos tobulinti nepusiausvyrųjų vyksmų fizikos ir termodinamikos žinios tiesiog būtinos. Energijos siurbliai, paimantys šilumą iš oro ir maitinami čia pat įrengtų Saulės modulių elektra, leidžia namų ūkiams apsirūpinti pigia energija visiškai atsijungus nuo išorinių tinklų. Per artimiausius ketverius metus tokių energiją gaminančių vartotojų šalyje turėtų atsirasti per 30 tūkstančių.
Visiems šiems procesams ir įrenginiams kurti, panaudoti ir tobulinti reikės daug kvalifikuotų ir energingų specialistų. VU Fizikos fakultetas siūlo energetikos fizikos bakalauro studijų programą. Tolesnes studijas, susijusias su fizikos pasiekimų taikymais moderniojoje energetikoje, galima tęsti net pagal kelias magistrantūros studijų programas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!