Tęsiasi Valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050“ teminės diskusijos, kuriose per konkrečias valstybės raidai svarbas temas gilinami galimi Lietuvos ateities scenarijai. Šių scenarijų kontūrus įvairių sričių ekspertai, mokslo, verslo, kultūros, visuomenės atstovai apibrėžė ateities scenarijų rengimo dirbtuvėse, kurias kovo mėnesį surengė Vilniaus universiteto (VU) ir Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA). Kiekviename iš šių scenarijų atsispindi ir šešios tolesnei valstybės raidai per artimiausius kelis dešimtmečius svarbios teminės dimensijos, kurias toliau analizuoja ir gilina konkrečios temos ekspertai.
Birželio 20 dieną, pirmadienį, nuo 15 val. vyks paskutinė teminė diskusija iš Vilnius Tech Park Sapiegos (Antakalnio g. 17, Vilnius). Diskusijos tema – „Ateities valdysena: kaip kurti klestinčią Lietuvą“. Kaip nuolatinių pokyčių akivaizdoje galėtume kurti lanksčią ir atsparią ateities valdyseną bei institucijas? Kokias galimybes ir iššūkius atvers technologiniai valdysenos sprendimai bei inovacijos? Ekspertai taip pat diskutuos, kaip didinti piliečių pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis, kokios valstybės tarnybos reikia Lietuvai, kaip kurti patrauklią ir inovatyvią valstybės tarnybą, aptars ir kitus klausimus.
Pasak STRATA politikos analitikės ir šios diskusijos koordinatorės Ievos Petraitės, COVID-19 pandemija išryškino poreikį sprendimų priėmėjams bei institucijoms gebėti įveikti iššūkius bei kurti lanksčias juos atliepiančias valdymo priemones.
„Pandemija taip pat aktualizavo valdysenos sistemų atsparumo, tai yra gebėjimo ne tik atsilaikyti patyrus spaudimą, bet ir transformuotis bei tobulinti savo funkcionavimą – svarbą“, – pabrėžia I. Petraitė.
Politikos analitikė pabrėžia, kad nors Lietuva plačiai pripažįstama kaip konsoliduotos demokratijos valstybė, tačiau ekspertai identifikuoja ir tam tikrus demokratijos kokybės trūkumus, kurie gali virsti svarbiais barjerais valstybės pažangos kūrimui. Ypač aktuali problema – žemas piliečių pasitikėjimas valdžios institucijomis ir atitolimas nuo dalyvavimo valstybės gyvenime.
„Valstybės institucijos, viešųjų paslaugų teikėjai ir pilietinė visuomenė turės prisitaikyti prie greitai kintančio, kompleksiško pasaulio. Tikėtina, kad ilgainiui keisis ir tradicinės valdymo formos, rasis nauji politikos subjektai. Skaitmeninių technologijų naudojimas taip pat keis demokratijos veikimo būdus, supratimą apie valstybės vaidmenį bei lūkesčius jam. Apie šiuos pokyčius svarstyti, jiems ruoštis būtina jau dabar“, – tvirtina STRATA politikos analitikė I. Petraitė.
Diskusijoje sveikinimo žodį tars Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Jean Monnet profesorius, Valstybės pažangos tarybos narys Ramūnas Vilpišauskas, pranešimą apie svarbiausius ateities valdysenos ir teisėkūros iššūkius skaitys Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Tomas Davulis.
Ekspertų diskusijoje dalyvaus Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, Valstybės pažangos tarybos narys dr. Gintautas Mažeikis, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto prof. dr. Vitalis Nakrošis, Pilietinės visuomenės instituto direktorė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja dr. Ieva Petronytė-Urbonavičienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos tyrimų skyriaus vedėjas dr. Alvidas Lukošaitis, „GovTech“ laboratorijos vadovė Arūnė Matelytė;
Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo ir politikos mokslų katedros lektorė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili. Diskusiją moderuos žurnalistas Rimvydas Valatka
Renginys tiesiogiai bus transliuojamas Vyriausybės kanceliarijos, „Lietuva 2050” ir Vilniaus universiteto socialinio tinklo Facebook’o paskyrose.
Valstybės pažangos strategija „Lietuva 2050“ rengiama naudojant inovatyvų ateities įžvalgų (ang. Foresight) metodą. Planuojama strategijos įgyvendinimo trukmė – daugiau kaip dvidešimt metų (nuo 2024 iki 2050 m.). Pateikti projektą Seimui numatoma iki 2023 m. kovo 10 d. Strategiją „Lietuva 2050“ rengia Vyriausybės kanceliarija, bendradarbiaudama su Seimo Ateities komitetu, STRATA ir Vilniaus universitetu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!