Vilniaus universitetas (VU) kartu su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU) baigė įgyvendinti projektą „Biologinių ir žemės gelmių išteklių studijoms reikalingos infrastruktūros atnaujinimas ir sukūrimas (BIOGEONAUDA-C)“, kurio metu sėkmingai sukurta ir atnaujinta projekto dalyvių biologinių ir žemės gelmių išteklių studijų infrastruktūra. Tai daugiau kaip 3 mln. eurų vertės projektas, finansuotas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis ir suteikęs galimybę dalyvavusių universitetų gamtos mokslų studijoms skirtą infrastruktūrą priartinti prie tarptautinio lygio.
Projekto įgyvendintojai šiandien jau gali pasidžiaugti, kad jiems pavyko modernizuoti ir įrengti specializuotas mokomąsias laboratorijas VU Gamtos mokslų fakultete ir atnaujinti šio universiteto mokomųjų lauko praktikų bazę Puvočiuose (Varėnos r.). VDU sukurtos naujos ir atnaujintos specializuotos bei profiliuotos laboratorijos, aprūpintos modernia laboratorine ir kompiuterine bei programine įranga.
Šie darbai pradėti ir jų poreikis kilo prieš penkerius metus, kai buvo identifikuotos pagrindinės problemos ir iššūkiai. Tiek VU, tiek VDU, kuriuose vykdomos su biologinių ir žemės gelmių išteklių naudojimu susijusios visų trijų pakopų studijų programos, mokomųjų laboratorijų ir mokomųjų lauko praktikų bazių infrastruktūra neatitiko šiuolaikinio mokslo ir studijų reikalavimų. Todėl absolventams buvo sudėtinga atitikti iškylančius mokslo ir su juo susijusio verslo plėtros poreikius.
Pasak projekto įgyvendintojų, dauguma mokslo ir technologijų programų koncentruotos ties ūkio plėtra ir technologijų tobulinimu, o gamtos ištekliams, ekosistemų funkcijoms, ekologiniam efektyvumui ir ekosistemų teikiamoms galimybėms dėmesio stigo. Tad buvo reikalingos nemažos investicijos, norint šioje srityje pasivyti Vakarų šalių mokslo ir studijų įstaigas. Studijų infrastruktūra – viena iš kokybiškų studijų sudedamųjų dalių, todėl siekiant parengti aukšto lygio specialistus reikia ją laiku atnaujinti.
Baigus įgyvendinti projektą, sudarytos sąlygos visų trijų pakopų (bakalauro, magistrantūros ir doktorantūros) studentams įsisavinti metodus, įgyti įgūdžių ir žinių, reikalingų darbui valstybės įstaigose, mokslo ir studijų institucijose bei verslo įmonėse, sprendžiančiose biologinių ir žemės gelmių išteklių naudojimo problemas. Naujos infrastruktūros VU ir VDU Gamtos mokslų fakultetuose sukūrimas, tikimasi, leis ne tik išlaikyti, bet ir padidinti su biologija ir žemės gelmių išteklių naudojimu susijusių sričių populiarumą tarp studentų, taigi suteiks galimybę padidinti ir rengiamų specialistų skaičių. Sudarytos sąlygos įgyti praktinių įgūdžių padės sėkmingai dirbti žemės gelmių išteklių gavybos pramonės įmonėse. Padidėjus bendradarbiavimui tarp mokslo ir verslo, vykdomi moksliniai ir taikomieji tyrimai, verslo bendrovių užsakomieji darbai gali tapti studentų kursinių ir diplominių darbų temomis. Tikimasi, kad, padėjus tvirtus pamatus jau aukštojoje mokykloje, daugiau absolventų rinksis tęsti karjerą mokslo srityje, juolab kad Lietuvoje veikia nemažai įvairių gamtos mokslų institutų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!