Lietuvos nanopalydovai – jau atviroje kosminėje erdvėje. Ar pavyks ištesėti pažadą, duotą tiesioginėje „LituanicaSAT-1“ paleidimo į tarptautinę kosminę stotį (TKS) transliacijoje per Lietuvos nacionalinę televiziją, pabandyti įamžinti nanopalydovų skrydį astronominėje nuotraukoje?
Tai tikrai sunkiai įgyvendinama užduotis. Nanopalydovai yra labai maži, jų sienelės pritaikytos ne Saulės šviesai atspindėti, bet sugerti. Jie skrieja gana greitai ir negalime jų eksponuoti taip kaip žvaigždžių.
Tačiau rankų nenuleidžiame. Nutaikęs giedrą naktį, VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Kazimieras Černis pirmiausia nufotografavo TKS, kol jos viduje dar skriejo ir lietuviškieji palydovai. Kadangi didieji Molėtų observatorijos teleskopai labiau pritaikyti tolimiems objektams stebėti, jų regos laukas palyginti nedidelis ir jie nėra labai judrūs, fotografavome su fotoobjektyvu SEARS (D=20 mm, f/2.8).
Pirmojoje nuotraukoje TKS nufotografuota 2014 m. vasario 18 d. 19 val. 01 min. 22 sek. Lietuvos laiku, ekspozicija 10 sek., kadro dydis 15.4 x 23.1 laipsnių. TKS ryškis apie minus 2.3 mag, aukštis virš horizonto – 39 laipsniai. Tuo momentu TKS buvo Oriono žvaigždyne prie Betelgeizės (Alfa Ori) žvaigždės. TKS astronominės koordinatės: R. A. = 5 h 54 m 46 s, Dec. = +06 deg 13′ 43″. Atstumas iki TKS tuo momentu buvo apie 570 km. Per 10 sek. stotis nuskrido 77 km kelią (kaip nuo Vilniaus iki Molėtų observatorijos). Nuotraukoje matome, kokio šviesio brūkšnelį palieka TKS, kuri yra 73 m ilgio ir 108 m pločio. Šalia stoties matomas mažesnio palydovo padarytas atspindėtos šviesos brūkšnelis. Tiksliai pasakyti, koks tai palydovas, negalime. Galbūt tai mažas Techedsat3P (30 cm) palydovas, šiuo metu skriejantis netoli TKS.
Kitoje nuotraukoje, nufotografuotoje 19 val. 01 min. 37 sek. Lietuvos laiku, TKS matome jau su dviem kaimynystėje skriejančiais mažais palydovais. Ekspozicija 1.6 sek., TKS aukštis virš horizonto – 31 laipsnis. Stotis buvo Vienaragio žvaigždyne. Atstumas iki TKS apie 900 km. Per 1.6 sek. stotis nuskrido apie 12 km. Nuotraukos dydis yra 10 x 14 laipsnių. Apačioje boluoja medžių siluetai, nes stotis skriejo gana žemai prie horizonto. Kairėje nuotraukos pusėje, statmenai TKS, matome Interkosmos24 (150 cm) paliktą pėdsaką.
Palankiausias metas bandyti nufotografuoti nanopalydovų skrydį būtų jų paleidimo momentu, kai jie yra arti TKS. Tačiau nanopalydovai buvo paleisti dieną, o ir artimiausiomis naktimis TKS nuo Saulės bus uždengta Žemės šešėliu. Bandymams nufotografuoti Lietuvos nanopalydovus dar turime pusmetį, pabandyti gali ir astronomijos mėgėjai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!