VU biblioteka savo bendruomenei šiandien gali pasiūlyti ne tik kokybišką informaciją, bet ir visus įmanomus jos paieškos būdus. Tad biblioteka namuose – ne metafora, o jau realybe tapęs reiškinys.
Tik į šią biblioteką nenueisi ir knygos į rankas nepaimsi, nes tai elektroninė biblioteka – ELBI. Joje gali sklaidyti elektroninius informacijos išteklius, aplankyti virtualias parodas, naudotis skaitmeninėmis kolekcijomis ir kitomis nuolat atnaujinamomis elektroninėmis paslaugomis.
Naujos prisijungimo prie mokslinės informacijos galimybės
Jau seniai VU studentai ir dėstytojai yra skatinami naudotis elektroniniais informacijos ištekliais, ypač duomenų bazėmis, nes jose skelbiami visateksčiai moksliniai žurnalai yra patikimi, universalūs ir VU bendruomenei nemokami. Šįkart dar palengvintos prisijungimo prie duomenų bazių galimybės.
Iki šiol 6 (EBSCO, JSTOR, Oxford Reference Online, Wiley InterScience, Springer LINK ir ScienceDirect) duomenų bazėse naršyti buvo galima VU bibliotekos tinkle, taip pat namuose gavus slaptažodį. Dabar norint prie jų jungtis namuose jau nebereikia slaptažodžių, nes tai padaryti galima per VPN sistemą, kuri suteikia galimybę visomis prenumeruojamomis duomenų bazėmis VU bendruomenei naudotis laisvai. Ši virtuali tinklo paslauga VU darbuotojams ir studentams leidžia prisijungti prie universiteto kompiuterių tinklo ir naudotis vidiniais jo resursais.
Anot VU bibliotekos Elektroninės informacijos skyriaus vedėjos Julijos Niauraitės, tai itin didelis palengvinimas duomenų bazių vartotojams. „Elektroninių išteklių paslauga nuolat skubantiems studentams ir mokslo darbuotojams padės sutaupyti laiko, nes anksčiau, užsisakius slaptažodžius, tekdavo vieną arba dvi dienas laukti, kol jie bus suteikti. Be to, namuose buvo galima naudotis tik 6 duomenų bazėmis, o likusiomis – tik universitete. Prisiregistravus prie VPN, be slaptažodžių bus galima naršyti visose bibliotekos prenumeruojamose duomenų bazėse ir elektroninėse knygose“, – teigia J. Niauraitė.
Kol kas bibliotekos darbuotojai nerimauja, kad studentams gali kilti sunkumų pirmą kartą jungiantis prie duomenų bazių per VPN programą, nes ją pirmiausia reikia įdiegti savo namų kompiuteryje. Šis paslaugos užsakymas susideda iš dviejų etapų: el. paslaugų naudotojo registracija ir kompiuterio prijungimas prie VU virtualaus tinklo VPN (daugiau www.mb.vu.lt/vpn). Tad nors ir veikia VPN paslauga, biblioteka palieka galimybę rinktis, todėl ir toliau bus teikiami asmeniniai slaptažodžiai šešioms duomenų bazėms el. paštu pagal senąją tvarką.
Šiuo metu VU biblioteka prenumeruoja 40 duomenų bazių. Jose skelbiama tūkstančiai užsienio žurnalų įvairių mokslo sričių temomis. Vien Wiley InterScience suteikia prieigą prie virš tūkstančio pavadinimų viso teksto žurnalų, Science Direct – virš 600, Sage Publication – apie 500 ir t. t. Itin populiari tarp VU bibliotekos vartotojų – EBSCO duomenų bazė, suteikianti galimybę straipsnių ieškoti virš keliolikos tūkstančių pavadinimų žurnaluose.
Skaitmeninės kolekcijos istorijos mėgėjams
Turbūt retas studentas žino, kad jis gali naudotis ir tokiais elektroniniais ištekliais kaip VU bibliotekos skaitmeninės kolekcijos.
Iš meno kūrinių šiuo metu internete yra pateikti VUB Grafikos kabinete saugomi žymiausio XVIII a. Lietuvos portretų raižytojo Hiršo Leibovičiaus (Herszek Leibowicz) darbai. Būdamas LDK Radvilų Nesvyžiaus dvaro dailininkas, jis vario raižiniuose atkūrė šimtą šešiasdešimt penkis Radvilų giminės portretus, buvusius Nesvyžiaus pilies paveikslų galerijoje. Iš viso Grafikos kabinete saugoma per 91 tūkstantį meno kūrinių.
Internetu vartotojams prieinamos ir LDK 1540-1845 m. teismų aktų knygos, saugomos VUB Rankraščių skyriuje. Tai svarbiausias šaltinis tyrinėjant Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos istoriją. Jose sukaupta informacija atspindi teismo veiklą, plačią politinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą, praeities buitį, visuomeninę ir individualią psichologiją. Chronologiškai plati dokumentinė medžiaga yra svarbi kalbų istorijos, istorinės geografijos ir genealogijos tyrinėjimams.
Bibliotekos lankytojams taip pat atvira kunigo, žurnalisto ir vertėjo, gyvenusio Italijoje, V. Mincevičiaus (1915-1992) žemėlapių kolekcija, kurią jis padovanojo VU bibliotekai. Didžiąją jo kolekcijos dalį sudaro senoji kartografija. Tai ypatingos vertės XVI-XIX a. pasaulio, Europos, atskirų regionų žemėlapiai ir miestų planai, sukurti garsių to meto autorių ir leidėjų. Žemėlapių rinkinys vientisas, gerai suformuotas, daugiausia atspindintis Lenkijos Karalystę ir LDK su kaimyniniais kraštais.
Virtualios parodos kelionei po senąjį Vilnių
Bibliotekos darbuotojai bent kartą studentams siūlo pasižvalgyti po virtualias parodas, prie kurių galima jungtis per VU bibliotekos interneto svetainę. Jos nukels į senąjį Vilnių, jo apylinkes, leis pamatyti jo architektūrinius paminklus. Senosiose fotografijose užfiksuoti iškalbūs iki šių dienų neišlikusių bažnyčių, tuometinių Vilniaus apylinkių gamtos vaizdai, praeities įvykiai, miestiečių buities detalės. Parodoje „Vilnius senosiose fotografijose“ pristatoma per 90 VU bibliotekoje saugomų senosios XIX a. vidurio – 1914 m. Vilniaus vaizdų fotografijos. Daugiausia tai tarptautinio pripažinimo sulaukusių fotografų Józefo Czechowicziaus, Stanisławo Filibert’o Fleury, kitų darbai.
Studentams ir norintiesiems geriau pažinti savo universitetą siūloma apsilankyti virtualioje parodoje „Mokslas senajame Vilniaus universitete“, kurioje pasakojama apie seniausio Lietuvos universiteto mokslą nuo pat jo ištakų. Mokslo istorija iliustruojama bibliotekoje saugomų rankraščių, retų knygų, Mokslo muziejaus eksponatų skaitmeninėmis nuotraukomis ir senojo universiteto darbuotojų portretais.
VU bibliotekos istoriniai rinkiniai taip pat atviri visuomenei internete. Šioje parodoje pateikiami reikšmingiausi bibliotekos fonduose esantys spaudiniai, rankraščiai, grafikos darbai ir kiti eksponatai.
Kiekvienas smalsuolis šiose virtualiose parodose gali atrasti sau įdomių dalykų, pavyzdžiui, pamatyti, kaip atrodė neatstatyta Gedimino pilis prieš šimtą metų, kokius neįprastai raštuotus diplomus gaudavo VU magistrantai, kaip atrodė pirmieji lietuviški pinigai – sidabrinės lazdelės – lietuviškos kapos ar išvysti 1930 m. rastą Vilniaus lobį: 50 kg sidabrinių XII-XIV a. lydinių.
Atvira elektroninėms naujovėms
Neseniai atnaujintas elektroninis bibliotekos naujienlaiškis, kuriame supažindinama su naujomis knygomis, paslaugomis, nušviečiami nauji įvykiai ir pasikeitimai bibliotekoje, pateikiamas renginių kalendorius. Visas šias naujienas galima užsisakyti per RSS.
VU biblioteka taip pat turi savo tinklaraštį, kuriame apsilankę lankytojai pastebės, kad biblioteka – ne vien po rimtumo kauke besislapstanti institucija. Čia skelbiami ir aptariami įvairūs įvykiai ir reiškiniai bibliotekos gyvenime ir ne tik – nuo gėlių „gelbėjimo operacijų” iki smegenų mankštos pratimų.
Pasiklausti reikalingos informacijos studentai ir dėstytojai jau gali naudodamiesi „Skype” paslauga. Ji skirta suteikti vartotojams operatyvią informaciją apie biblioteką, jos fondus, paslaugas, elektroninius išteklius ir kt. Į visas užklausas atsakys šios srities specialistai.
Peikti ar pagirti, pasisakyti ar patarti bibliotekos lankytojai taip pat turi galimybę elektroniniu būdu skiltyje „Jūsų nuomonė“.
Veikia ir daug kitų elektroninių paslaugų: vartotojas gali pasiūlyti bibliotekai įsigyti kokį nors leidinį, kuris būtų reikalingas jo studijoms, užsisakyti auditoriją, ekskursiją į universitetą, naudotis elektroniniais paieškos vadovais ar nuolat pildomais nuorodų sąrašais. Pastarieji nukreips į įvairius visiems pasaulio interneto vartotojams laisvai prieinamus elektroninius žurnalus, enciklopedijas, žodynus, paieškos vadovus, įžymių užsienio autorių klasikines elektronines knygas.
Taigi biblioteka stengiasi savo informacijos lobynus atverti įvairiais būdais, būti prieinama ne tik universitete, bet ir namuose bet kokiu paros metu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!