Būsimiems neuromokslų specialistams mokytis sumontuota galingiausia akių judesių tyrimų įranga, su kuria galima tyrimus pritaikyti praktikoje. Skaitymo greitis, vaizdų atpažinimas, reakcija ir dar daug funkcijų gali būti užfiksuojama ir tiriama. Tereikia pasitelkti naujausią akių judesių tyrimų įrangą.
Pasak Neurobiologijos ir biofizikos katedros docento Aleksandro Pleskačiausko, regą tirti galima įvairiais būdais ir metodais: „Tai gali būti neurofiziologija, elektrofiziologija, encefalografija. Psichofizika patogi tuo, kad galima tirti žmogaus regos sistemą neinvaziniu būdu. Žmogus tiesiog žiūri į monitoriaus ekraną ir, atpažinęs tai, ką mato, turi paspausti vieną ar kitą mygtuką“. Viena iš naujesnių krypčių laboratorijoje – akių judesių tyrimai.
Ši programa gali būti naudojama veidų analizavimui. Pavyzdžiui, kaip žmogus žiūri į veidus, ką pastebi greičiausiai. Taip pat atliekami tyrimai, skirti išsiaiškinti vyrų ir moterų skirtumus, stebint ir analizuojant veidus. Gali būti atliekami tyrimai ir su skaitymu. Pavyzdžiui, siekiant sužinoti, kaip žmogus skaito, kokiais greičiais, kiek laiko užtrunka, suvokdamas vieną ar kitą žodį, sakinių konstrukcijas.
Vis daugiau laiko praleidžiame skaitydami internetinius naujienų portalus, tad labai svarbu, kad informacija būtų pastebima, tinkamai išdėliota. Svarbu, ir kaip pateikti reklamą, kad ši būtų pastebėta. Tam pagelbėti gali Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Neurobiologijos ir biofizikos katedroje įsikūrusi akių judesių tyrimų laboratorija.
Gali būti matuojami ir tokie dalykai kaip reakcijos laikas, paieškos efektyvumas. Gali būti tiriamas simetrijos, dviprasmių figūrų suvokimas. Šie tyrimai gali būti atliekmi tiek fundamentiniu aspektu (kada tiesiog įdomu sužinoti, kaip kažkas veikia), tiek taikomuoju (kada praktiškai galima pritaikyti gautus rezultatus).
Tyrimas susideda iš kelių etapų. Visų pirma reikia užfiksuoti akį. „Aparatūros unikalumas – kad akis filmuojama visą laiką. Tūkstantį kartų per sekundę yra analizuojamas vaizdas ir atpažįstama, kur akis, kur lęšiukas“, – sako A. Pleskačiauskas.
Po pirmos procedūros – akies užfiksavimo – galima pereiti prie kito etapo – kalibravimo. Ekrane tiriamajam tereikia sekti judantį tašką, o apatūra tiksliai fiksuoja žvilgsnio nukreipimą. Atlikus kalbravimą ir išskaičiavus, į kokią ekrano vietą buvo nukreiptas žvilgsnis, galima pradėti tyrimą. Tiriamajam gali būti parodytas užrašas ir paveikslėliai. Jei, pavyzdžiui, tiriamasis pamato užrašą „vaza“, atsiradus paveikslėliams, turi paspausti tokį skaičių vazų, kokį jų matė. Jei žmogus matė vieną vazą, paskui nukreipė žvigsnį į kitą vazą, tyrėjai daro išvadą, kad antrai vazai suvokti jis sugaiš mažiau laiko.
Naujausia akių judesių tyrimų įranga įsigyta ir įrengta iš Jungtinio gyvybės mokslų centro finansvimo lėšų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!