Balandžio 13 d. vykusiame Vilniaus universiteto (VU) Centrinės rinkimų komisijos posėdyje įregistruoti kandidatai į Senato narius. Komisija taip pat patvirtino teisę dalyvauti Senato rinkimuose turinčių rinkėjų sąrašus ir balsavimo kamieniniuose akademiniuose padaliniuose laiką ir vietas.
Senato rinkimai vyks nuo gegužės 16 d. 9.00 val. iki gegužės 17 d. 17.00 val., o išankstinis balsavimas – nuo gegužės 10 d. 9.00 val. iki gegužės 11 d. 17.00 val.
Apie tolesnę Senato rinkimų eigą pasakoja VU Centrinės rinkimų komisijos pirmininkas, Teisės fakulteto prodekanas doc. Haroldas Šinkūnas.
Rinkėjų sąrašai ir kandidatai į Senato narius jau patvirtinti. Kokie kiti svarbiausi darbai laukia Centrinės rinkimų komisijos šiuose Senato rinkimuose?
Darbų, kuriuos reiks atlikti, iki bus suformuotas Senatas, dar likę nemažai. Balandžio 15 d. prasidėjo ir iki gegužės 9 d. vyks kandidatų į Senato narius agitacinis laikotarpis ir debatai. Kadangi rinkimai, taip pat ir jų metu vykstanti agitacija ir debatai, turi būti organizuojami laikantis sąžiningumo, nešališkumo, objektyvumo, teisėtumo, viešumo, akademinės laisvės bei skaidrumo principų, Centrinė rinkimų komisija yra pasirengusi konsultuoti padalinius visais klausimais, kurie kyla vykdant agitaciją ar rengiant debatus. Pasibaigus agitaciniam laikotarpiui, pagrindiniai komisijos darbai bus susiję su pasiruošimu balsavimui: tai balsavimo biuletenių spausdinimas ir įteikimas padalinių rinkimų komisijoms, taip pat sklandus rinkimų koordinavimas padaliniuose, kuriuose ir vyks balsavimas bei bus skaičiuojami balsai. Pasibaigus balsavimui padaliniuose Centrinė rinkimų komisija nustatys balsavimo rezultatus ir tvirtins išrinktus Senato narius. Be to, priklausomai nuo balsavimo rezultatų, komisijai gali tekti organizuoti ir pakartotinį balsavimą ar papildomus rinkimus.
Šiais metais buvo atnaujinta Senato narių rinkimų tvarka. Kokie pagrindiniai pokyčiai atsirado šiuo metu renkant naują Senatą?
2018 m. išrinktą ir šiuo metu veikiantį Senatą sudaro 41 narys. Naujos kadencijos Senatą sudarys 46 nariai: 36 kamieninių akademinių padalinių atstovai – iš jų 18 profesorių ir vyriausiųjų mokslo (meno) darbuotojų, 8 docentai ir vyresnieji mokslo (meno) darbuotojai, 9 studentų paskirti (išrinkti) atstovai ir VU rektorius (narys pagal pareigas). Pirmą kartą Šiaulių akademijoje ir Verslo mokykloje bus renkama po 1 Senato narį. Pagal naująją tvarką balsavimas padaliniuose vyks dvi dienas. Atnaujinant Senato narių rinkimų tvarką buvo atsižvelgta ir į COVID-19 plitimo grėsmę, be to, esant paskelbtai ekstremaliajai situacijai ar karantinui balsavimas Senato sprendimu gali būti vykdomas elektroniniu būdu. Kita vertus, tikiuosi, kad rinkdami Senato narius galėsime balsuoti mums įprastu būdu gyvai.
Kiek kandidatų iškelta padaliniuose? Kuriuose padaliniuose iškelta daugiausia kandidatų? Ar sklandžiai vyko kandidatų kėlimo procesas padaliniuose?
Centrinė rinkimų komisija patvirtino 46 iškeltus kandidatus. Gyvybės mokslų centre iškelti 8 kandidatai, Fizikos fakultete – 6 kandidatai, Matematikos ir informatikos fakultete – 4 kandidatai. Kituose akademiniuose padaliniuose iškelta po 2 ar 3 kandidatus. Kandidatų kėlimas padaliniuose vyko gana sklandžiai, nors Centrinė rinkimų komisija įregistravo ne visus iškeltus kandidatus į Senato narius. Taip buvo nuspręsta todėl, kad keliant kandidatus kai kuriuose padaliniuose nepakankamai buvo atkreiptas dėmesys į VU statuto nuostatą, ribojančią galimybę tam tikras pareigas einantiems asmenims būti renkamiems Senato nariais. Pavyzdžiui, tokios galimybės neturi kamieninių akademinių padalinių vadovai ir jų pavaduotojai.
Nuo balandžio 15 iki gegužės 9 d. skelbiamas kandidatų į Senato narius agitacinis laikotarpis ir debatai. Kokią agitacinę veiklą gali vykdyti iškelti kandidatai ar juos iškėlę asmenys?
Visų pirma pažymėtina tai, kad, kaip ir minėta, Senato narių rinkimai privalo būti vykdomi vadovaujantis sąžiningumo, nešališkumo, objektyvumo, teisėtumo, viešumo, akademinės laisvės bei skaidrumo principais. Kaip vykdyti kandidatų į Senatą agitacinę veiklą, yra nurodyta VU Senato rinkimų tvarkos aprašo 20 ir 21 punktuose. Be to, Centrinė rinkimų komisija yra išsiuntusi raštą padalinių rinkimų komisijoms informuodama apie tai, kaip derėtų elgtis siekiant išvengti rinkimų tvarkos pažeidimų. Šiame rašte esame nurodę, kad:
• kamieninių ir šakinių padalinių vadovai ar jų pavaduotojai, padalinių tarybų pirmininkai (toliau – padalinio administracija) negali asmeniškai agituoti padalinio darbuotojų nė už vieną kandidatą;
• kandidatų pateikiama informacija, kvietimai ar reklama fakulteto bendruomenei turi būti perduodami vienodomis visiems kandidatams sąlygomis ir ta forma ir tokio turinio, kokia ji buvo pateikta paties kandidato. Padalinio administracija negali kurti ar apipavidalinti kandidato prisistatymo medžiagos;
• kandidatų pateikiama informacija, kvietimai ar reklama turi būti perduodami bendruomenei ne per padalinio administraciją, o per kitą įprastinį informacijos perteikimo bendruomenės nariams šaltinį ar skelbimų lentose, interneto puslapiuose, tačiau vienodomis visiems kandidatams sąlygomis;
• kandidatai gali prašyti padalinio administracijos padėti organizuoti susitikimą su bendruomene, tačiau pati padalinių administracija negali inicijuoti susitikimų su tam tikrais kandidatais;
• padalinio administracija turi sudaryti vienodas sąlygas visiems kandidatams susitikti su bendruomenės nariais (patalpos, laikas ir pan.);
• rinkėjai ar jų grupė gali kviestis visus ar keletą kandidatų susitikti, tačiau padalinio administracijos pagalba gali pasireikšti tik patalpų susitikimui suteikimu, nevaržant rinkėjų galimybės pateikti patiems informaciją apie tokį susitikimą per padalinio įprastinį informacijos perteikimo bendruomenės nariams šaltinį;
• informacija bendruomenei apie susitikimus su kandidatais turi būti pateikiama vienodomis sąlygomis visiems kandidatams.
Kodėl svarbu, kad VU bendruomenė aktyviai įsitrauktų į naujo Senato rinkimus?
Norėčiau pabrėžti, kad Senatas yra vienas iš trijų svarbiausių VU valdymo organų greta Tarybos ir rektoriaus. Užtikrinant sėkmingą ir veiksmingą VU veiklą itin svarbu darnus šių trijų organų veikimas ir partnerystė. VU Statute yra įtvirtinti labai svarbūs Senato įgaliojimai: viena vertus, jis užtikrina kultūros, mokslo, tyrimų ir dėstymo laisvę VU ir kolegialų su VU akademine veikla susijusių klausimų aptarimą, kita vertus, Senatas prižiūri, kad Tarybos ir rektoriaus veikla, taip pat bendruomenės siūlymai Tarybai, rektoriui, VU vidiniams organizaciniams dariniams ir kitos iniciatyvos atitiktų VU misiją, veiklos tikslus, uždavinius ir principus, bendruosius akademinius interesus. Atsižvelgiant į tokią reikšmingą Statute numatytą Senato kompetenciją, svarbu, kad Senate sprendimus priimtų platų VU bendruomenės pasitikėjimą turintys kūrybingi, kompetentingi, atsidavę Senato nariai, todėl kviečiame bendruomenę aktyviai įsitraukti į Senato rinkimus – dalyvauti padaliniuose organizuojamuose debatuose, kelti klausimus ir atvykti balsuoti.
Visą su Senato rinkimais susijusią informaciją galima rasti specialioje VU tinklalapio skiltyje „Rinkimai į VU Senatą 2022“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!