Lapkričio pradžioje Vilniaus universiteto Fizikos fakultete Europos dalelių fizikos organizacijos (CERN) mokslininkas, eksperimentinės fizikos specialistas dr. Christophas Schäferis tęs paskaitų seriją „Dalelių sąveika su materija ir detektorių kūrimo principai“. Tai trečioji iš keturių numatytų paskaitų apie eksperimentinį dalelių detektavimą.
Fizikos fakulteto docentas Thomas Gajdosikas primena, kad pirmosiose dviejose paskaitose buvo pristatytos krūvį turinčių dalelių sąveikos su medžiaga bei dalelių impulso eksperimentinio matavimo fizikiniai principai.
Naujausioje paskaitoje dr. Ch. Schäferis toliau nagrinės šiuos klausimus. Pirmoji paskaitos dalis skirta dalelių elektromagnetinės sąveikos su medžiaga ypatumams apžvelgti. Aptaręs dalelių stabdomąjį spinduliavimą (bremsstrahlung), pristatys jį registruojančias dalelių detektavimo sistemas ir taikymus, pavyzdžiui, atskiriant elektroną nuo miuono. Žinios apie dalelių elektromagnetinę sąveiką padės geriau suprasti branduolių bei neutrinų sąveiką, o pristatyti detektorių kūrimo principai taip pat tinka konstruojant detektorius šioms sąveikoms tirti.
Antroji dr. Ch. Schäferio paskaitos dalis skirta fotonų matavimams, pradedant nuo regimos šviesos fotonų registravimo ir baigiant taikymais aukštųjų energijų fizikoje. Paskaitos pabaigoje mokslininkas papasakos apie pažangiausius šiuo metu naudojamus detektorius, taip pat kiekvienos rūšies detektoriaus tyrimų ir plėtros (R&D) darbus.
Dr. Ch. Schäferis aukštojo mokslo diplominį darbą rašė dirbdamas CERN Elektronų-pozitronų greitintuvo (LEP) eksperimente L3. Daktaro disertaciją taip pat rengė dirbdamas L3 – matavo Z bozono masę naudodamas Bhabha įvykius. 10 metų jis buvo atsakingas už eksperimentines dujų sistemas laiko plėtros kamerose (ang. time expansion chamber) ir už miuonų kameras – iš pradžių L3, vėliau CMS eksperimente. Pastaruosius dvejus metus jis dirba CERN generalinio direktoriaus patarėju santykiams su šalims, kurios nėra tikrosios CERN narės.
Trečioji paskaita „Particle Interactions with Matter and Detector Design Principles“ vyks lapkričio 2 d. 16 val. VU Fizikos fakulteto 212 auditorijoje (Saulėtekio al. 9-III). Paskaita vyks anglų kalba.
Paskaitų pranešimų skaidres galima rasti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!