„Mane Kutavičiaus sonatos „Ad Patres“ garsai perkelia į Čiurlionio pasaulį, kuriame vizija susilieja su tikrove, mintis – su būsena, o dabartis tampa neatskiriama nuo amžinybės“, – sako vargonininkas Vidas Pinkevičius.
Vargonų muzikos mėgėjai šią sonatą ir kitą lietuviškąją klasiką išgirsti galės šeštadienį, sausio 19 d., 18 val. Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčioje vyksiančiame V. Pinkevičiaus koncerte „Ad Patres“. Jame skambės Juozo Naujalio, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Broniaus Kutavičiaus ir Vido Pinkevičiaus kūriniai vargonams ir improvizacijos.
Pasak V. Pinkevičiaus, koncerto kertinis akcentas bus B. Kutavičiaus sonata „Ad Patres“, kurią kompozitorius parašė pagal M. K. Čiurlionio 7 paveikslų ciklą „Laidotuvių simfonija”. „Tai tikrai ypatingas kūrinys lietuvių vargonų muzikos istorijoje, kur susijungia dviejų kūrėjų meninės vizijos. Visi turbūt esame girdėję apie Čiurlionio paveikslų muzikalumą, bet tai, ką Kutavičius užrašė natomis, o Jūratė Landsbergytė iš originalo vargonų duetui transkribavo vienam vargonininkui, yra sunkiai nusakoma žodžiais“, – pasakojo V. Pinkevičius.
Anot vargonininko, sonatoje girdimas savitas minimalistinis B. Kutavičiaus braižas, kur svarbiausia ne veiksmas, o tam tikra būsena.
„Kompozitorius labai taikliai kūrinį suskirstė į epizodus, kurie atspindi Čiurlionio „Laidotuvių simfonijos“ motyvus. Kiekvienas klausytojas galės atpažinti čiurlionišką laidotuvių eiseną, giltinę su dalgiu, sėdinčią ant karsto, ar tuščiame kambaryje esantį žmogaus, o gal ir vėlės siluetą“, – mintimis dalijosi menininkas.
Dr. Vidas Pinkevičius yra aktyvus vargonų meno populiarintojas ir garsina šį instrumentą rengdamas įvairias paskaitas, seminarus, demonstracijas ir koncertus.
V. Pinkevičius baigė bakalauro ir magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, studijavo vargonų, improvizacijos ir klavesino klasėse pas prof. P. Ruiter-Feenstra Rytų Mičigano universitete (JAV), kur įgijo humanitarinių mokslų magistro diplomą. 2006 m. baigė Nebraskos-Linkolno universitetą (JAV), kurstudijavo prof. Q. Faulkner ir G. Ritchie klasėse, įgijo muzikos menų daktaro laipsnį ir apsigynė disertaciją apie improvizaciją J. S. Bacho stiliumi.
Menininkas laimėjo keletą prestižinių stipendijų ir konkursų, tarp jų – geriausio atlikėjo konkursą Rytų Mičigano universitete (2002). Jis koncertavo įvairiose Europos šalyse ir JAV, dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose, prestižiniuose meistriškumo kursuose Švedijoje, Austrijoje, Nyderlanduose, JAV ir kitose šalyse. Kaip solistas grojo su svarbiausiais Lietuvos orkestrais. Kartu su žmona dr. A. Motūzaite-Pinkevičiene jis dažnai atlieka vargonų duetus. 2008 m. kartu su fleitininku Giedriumi Gelgotu įrašė pirmąją VU Šv. Jonų bažnyčios vargonų ir fleitos muzikos kompaktinę plokštelę.
V. Pinkevičius yra VU vargonininkas ir kartu su A. Motūzaite-Pinkevičiene vadovauja VU vargonų studijai „Unda Maris”.
Šis renginys yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.
Komentarų nėra. Būk pirmas!