2012 m. VU Istorijos fakultete prasidėję „Colloquium Vilnense“ seminarai tęsiami ir šiais mokslo metais. Ankstesnieji, rengti bendradarbiaujant su Europos humanitariniu universitetu, buvo skirti urbanistinių studijų (2012), istorinės atminties (2013) ir žydų kultūros (2014) temoms.
Šiemet „Colloquium Vilnense“ diskutuosime apie smurto ir socialinių pokyčių sąsajas. Devynių seminarų serijoje dėmesį sutelksime į Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų poveikį Lietuvos, Baltarusijos ir kitoms Rytų Europos visuomenėms. Priešingai nei „ilgasis XIX amžius“, „trumpasis XX amžius“ buvo ypač destruktyvus. Moderniąsias Europos visuomenes formavo karai, ideologiniai konfliktai, gyventojų mobilizacijos, masiniai jų perkėlimai ir genocidai. Lietuva, kaip ir daugelis kitų Rytų Europos kraštų, atsidūrė šios destrukcijos epicentre. Jos gyventojus smarkiai veikė skirtingų ideologinių projektų siūlytos naujosios tvarkos.
Seminaruose bus pristatomi naujausi tyrimai, aptariantys įvairių formų karo prievartos ir modernybės sąsajas XX a. Lietuvoje ir platesniame Rytų Europos regione. Lektoriai iš Lietuvos ir užsienio gilinsis į skirtingus ideologinius, etninius ir socialinius konfliktus bei jų poveikį Lietuvos ir kitų Rytų Europos visuomenių raidai. Bus domimasi, kaip šio regiono visuomenes paveikė karo patirtys, militarizacija, priverstinės migracijos, genocidas, drastiški socialiniai pokyčiai ir masinės mobilizacijos. Ypatingas dėmesys bus skiriamas visuomenės grupėms, kurios tradiciškai laikomos istorijos objektais, o ne subjektais: karo pabėgėliams, tremtiniams, išvietintiems asmenims, brutalizuotiems kareiviams, civiliams ir etninėms mažumoms.
Pirmasis seminaras įvyks 2014 m. spalio 29 d. 18.30 val. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto (Universiteto g. 7) 211 auditorijoje. Dr. Stephanas Lehnstaedtas iš Vokiečių istorijos instituto Varšuvoje pristatys savo lyginamąjį tyrimą apie karo ekonomikos valdymą 1914 ir1945 m. Pranešimą komentuos prof. Zenonas Norkus. Kituose seminaruose bus aptariamas chuliganizmas XX a. pradžios Vilniuje, kultūrinis gyvenimas Pirmojo pasaulinio karo metais, valstybių sienų kaitos įtaka gyventojų išvietinimui tarpukario metais, Lietuvos žydų deportacija į Gulagą, Baltarusijos pokario mikroistorija, Sovietų Sąjungos ir Afganistano karo veteranų iššūkiai Rusijos ir Baltarusijos visuomenėms ir sovietinės visuomenės bandymai prisitaikyti prie naujojo smurto režimo po Stalino mirties.
„Colloquium Vilnense“ programa
„Colloquium Vilnense“ 2014 m. rudenį rengia Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Europos humanitarinio universiteto Istorijos fakultetas ir EHU Vokietijos studijų centras, remiamas DAAD.
Komentarų nėra. Būk pirmas!