Rugsėjo 19–20 d. Vilniuje vyks didžiausia iki šiol Baltijos šalyse surengta konferencija „Krizė kine ir vizualinėse medijose“ (angl. „Crisis in Film and Visual Media“), skirta kinui ir vizualioms medijoms aptarti. Joje pranešimus skaitys 38 mokslininkai iš 3 žemynų, 13 šalių, 25 institucijų, kurių darbai kino, medijų ir vizualinės kultūros tematika plačiai žinomi akademiniame pasaulyje. Renginyje dalyvaus ir kino industrijos atstovai – praktikai.
„Nors krizės, ypač ekonominės ir politinės, problematika nuo 2008-ųjų Lietuvos medijose dažnai eskaluojama, o krizinis būvis tampa mūsų nuolatine būsena, mokslo renginių, darbų šia tematika nėra daug, tad kilo idėja pakviesti kolegas pasigilinti į krizių reprezentavimo ir konstravimo metodus kine ir vizualinėse medijose įvairiais istoriniais laikotarpiais ir pažvelgti, kaip krizės veikia pačias medijas ir jų produkuojamą turinį,“ – teigė konferencijos organizatorė VU KF Kūrybinių medijų instituto vadovė doc. dr. Renata Šukaitytė.
Pagrindinėmis renginio pranešėjomis sutiko būti pasauliniame kino tyrimų lauke žinomos mokslininkės, profesorės iš Jungtinės Karalystės bei Airijos – Dina Iordanova, Ewa Mazierska ir Diane Negra, kurios konferencijoje pristatys naujausius savo tyrimus.
Centrinio Lankašyro universiteto Žurnalistikos ir skaitmeninės komunikacijos mokyklos profesorė E. Mazierska yra išleidusi daug mokslo darbų, kuriuose kino filmai nagrinėjami remiantis lyties, urbanistikos, postkolonializmo diskursais. Konferencijoje E. Mazierska, remdamasi pasirinktais filmais, skaitys pranešimą apie neoliberalizmo krizę ir jos lemiamą skolos sampratą. Gilindamasi į socialinę, politinę ir ekonominę realybę, mokslininkė prieina prie išvados, kad skola gali būti mirtina ir kad valstybės bei individai bet kokiomis priemonėmis turėtų jos vengti.
Škotijoje esančio Šv. Andriaus universiteto Kino studijų centro įkūrėja profesorė D. Iordanova specializuojasi filmų festivalių, Rytų Europos bei Balkanų kino tyrimuose. Konferencijoje „Krizė kine ir vizualinėse medijose“ ji pristatys tyrimą apie vyresnio amžiaus žmonių krizės reprezentacijas kine. Šiuo tikslu ji pasirinko tris postkomunistinių valstybių filmus. Pagrindine prielaida tyrimui profesorė laiko tezę, jog 1989 m. suaugusiųjų karta postkomunistiniu laikotarpiu patiria identiteto krizę, etninius konfliktus ir katastrofas.
Dublino universiteto koledžo kino studijų profesorė D. Negra per savo mokslinę karjerą yra publikavusi devynis veikalus, kurių paskutiniame nagrinėjama, kaip senose ir naujose medijose reprezentuojamas Jungtinėse Amerikos Valstijose siautęs viesulas Katrina. Konferencijoje profesorė pristatys ekstremalių oro sąlygų reprezentacijas kine, socialiniuose tinkluose, žaidimuose bei kitose medijose ir gilinsis į politinį šių vaizdinių „atspalvį“. D. Negra tvirtina, kad šios reprezentacijos, į kurias įtraukiamos auditorijos reakcijos, oficialūs tarnybų pranešimai, tampa politiškos.
Kitas garsus konferencijos svečias – Lietuvos kino centro pakviestas režisierius bei prodiuseris Arashas T. Riahi Lietuvoje pristatys naujausią savo filmą „Everyday Rebellion“ (2014). Šiame filme – interaktyviame medijų projekte, nagrinėjant taikiųjų protestų reikšmę ir poveikį, aiškinamasi, ką bendro turi judėjimas „Okupuok Volstrytą“ ir Arabų pavasaris, ar yra sąsajų tarp Irano demokratinio judėjimo ir Sirijos taikiųjų protestų, ar galima atrasti ryšį tarp skandalingojo Ukrainos „Femen“ judėjimo ir islamo kultūros Egipte. Filmas yra dalyvavęs ne viename pasaulio kino festivalyje, yra gavęs 8 apdovanojimus. Režisierius dalyvaus savo filmo peržiūroje ir diskusijoje po jos. Filmo peržiūra vyks rugsėjo 19 d. 17.30 val. Šiuolaikinio meno centro kino salėje.
„Konferencija turėtų sudominti gana platų interesų lauką turinčius klausytojus, nes pranešėjai gilinsis į įvairias vizualines medijas, tokias kaip fotografija, žaidimai, videomenas, televizija ir kinas, jas analizuos socialiniu, politiniu, estetiniu, filosofiniu požiūriais, o savo įžvalgas grįs Tolimųjų ir Artimųjų Rytų, Amerikos ir Europos fenomenų analizėmis,“ – pasakojo doc. dr. R. Šukaitytė,
Konferenciją „Krizė kine ir vizualinėse medijose“ organizuoja VU KF Kūrybinių medijų institutas, bendradarbiaudamas su Šiuolaikinio meno centru ir Lietuvos kino centru prie Kultūros ministerijos. Rėmėjas – VU Komunikacijos fakultetas ir Lietuvos mokslo taryba. Konferencija vyks rugsėjo 19–20 d. VU centriniuose rūmuose (Universiteto g. 3) ir Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 3). Su konferencijos programa susipažinti galima svetainėje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!