Studentų nusirašinėjimas, garbės ir etikos kodeksų veiksmingumas ir visuomenės normų nepaisymas. Tokiomis temomis kovo 16-22 dienomis VU KHF akademinė bendruomenė diskutavo su fakultete viešėjusiu šių klausimų ekspertu iš Vokietijos, habil. dr. Eckhard Burkatzki.
Mokslininko interesų ratas – nuo plagijavimo iki korupcijos
Pagal Erasmus akademinių mainų programą viešėjęs habil. dr. Eckhard Burkatzki (Drezdeno technikos universiteto Zittau tarptautinė aukštoji mokykla, Vokietija) su fakulteto dėstytojais ir mokslininkais dalijosi plagijavimo praktikos ir ją lemiančių veiksnių tyrimo rezultatais. Tyrimas atliktas su kolegomis Danijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje. Visos šalys atitinkamai pristatytos kaip aukšto, vidutinio ir žemo pasitikėjimo visuomenės, kuriose šis reiškinys ir jo žala suvokiama nevienodai. Pasak E. Burkatzki, Danijoje plagijavimo paplitimas tyrimo metu tarp studentų buvo pats mažiausias, Lenkijoje – didžiausias. Šio tyrimo rezultatai parodė, kad prevencinių priemonių veiksmingumas priklauso nuo visuomenės sociokultūrinio konteksto. Efektyviausia priemone prieš plagijavimą žemo pasitikėjimo visuomenėse laikoma administracijos bei dėstytojų kontrolė ir nuobaudos. Aukšto pasitikėjimo visuomenėje plagijavimas nedera su asmenybės savigarba ir sąžine. Seminaro VU KHF metu buvo aptartas ir garbės arba etikos kodeksų veiksmingumas mažinant plagijavimo paplitimo reiškinį. Fakulteto atstovai ir svečias nutarė bendradarbiauti vykdant analogišką tyrimą Lietuvos aukštojo mokslo institucijose.
Kito savo tyrimo – apie korupcijos ir anomijos (visuomenės normų nepaisymo) paplitimą bei jų veiksnius Europos Sąjungos šalyse narėse – rezultatus svečias iš Vokietijos pristatė susitikime su Finansų ir apskaitos katedros magistrantais. Kaip veiksnius, darančius įtaką korupcijai, mokslininkas išskyrė institucines struktūras bei procesus ir kultūrinį – pasitikėjimo – aspektus. Pasak mokslininko, didžiausią įtaką korupcijos mastui įvairiose visuomenėse daro nuosavybės teisių institucionalizavimas ir pagarba joms. Šio veiksnio poveikis pasitikėjimui tarp visuomenės narių ir korupcijos lygio mažinimui yra didžiausias.
Svečio įspūdžiai pranoko lūkesčius
Viešėdamas Lietuvoje habil. dr. E. Burkatzki apsilankė Vilniaus universiteto Senojoje bibliotekoje, kuri jam įsiminė dėl turtingos knygų vokiečių kalba kolekcijos. Mokslininkas fiksavo Vilniaus panoramą nuo Gedimino kalno, viešėdamas Kaune, žavėjosi jo senamiesčiu. Ragaudamas kibinus Trakuose, svečias iš Vokietijos tvirtino, jog jo lūkesčiai Erasmus vizitui Lietuvoje visokeriopai viršyti.
Su VU KHF Filosofijos ir kultūros studijų katedros, organizavusios mokslininko vizitą, kolektyvu habil. dr. E. Burkatzki aptarė tolesnio tarptautinio bendradarbiavimo galimybes tiriant Lietuvos studentų požiūrius į plagijavimą ir etinių veiksnių įtaką organizacijos novatoriškumui.
Komentarų nėra. Būk pirmas!