
Šiemet minime 35 metus, kai Kovo 11 d. Lietuva atkūrė nepriklausomybę ir žengė laisvės keliu, tapdama nepriklausoma ir suverenia valstybe. Pasak Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto docentės ir Lietuvos vyriausiosios archyvarės dr. Ingos Zakšauskienės, skelbiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą 1990 m. kovo 11 d., parengiamieji darbai šiam žingsniui buvo atlikti gerokai anksčiau.
Mokslininkė pasakoja apie pagrindinius įvykius ir sprendimus, kurie vedė Lietuvą nepriklausomybės link: nuo Deklaracijos apie suverenitetą iki pirmųjų laisvų rinkimų ir svarbiausių politinių žingsnių.
Parengiamieji žingsniai nepriklausomybės link
Anot docentės, pasiruošimas nepriklausomybės atkūrimui prasidėjo dar 1989 m. gegužę: „Tuo metu dar sovietinės Lietuvos Aukščiausios Tarybos priimta Deklaracija apie LTSR valstybinį suverenitetą ir atitinkamos pataisos Konstitucijoje įteisino Lietuvos respublikos įstatymų viršenybę Sovietų Sąjungos įstatymų atžvilgiu.“
Vėliau, 1989 m. liepos mėn., įvyko Persitvarkymo Sąjūdžio, Lietuvos Laisvės Lygos, Lietuvos komunistų partijos ir iš JAV atvykusiųjų Vyriausiojo Lietuvos Išlaisvinimo komiteto atstovų susitikimas Gotlando saloje (Švedija), kuriame sutarta kartu siekti laisvės ir valstybės atkūrimo. Dar vienu žingsniu Nepriklausomybės atkūrimo link buvo 1990 m. vasario 7 d. priimtas nutarimas, skelbiantis 1940 m. rugpjūčio 3 d. deklaraciją dėl Lietuvos įstojimo į Sovietų Sąjungą esant neteisėta ir negaliojančia. Visi šie įvykiai paskatino parengti rinkimų įstatyminę bazę.
„Ši bazė sudarė prielaidas tikrai laisviems ir demokratiniams rinkimams, kuriuose 1990 m. vasario mėn. renkant Aukščiausios Tarybos atstovus gyventojai dalyvavo aktyviai – savo balsą atidavė net 72 proc. rinkėjų“, – atskleidžia tyrėja.
Tauta, ginanti laisvę: kol pasaulis klausėsi „Nirvanos“, Lietuva stojo prieš tankus
Tuo metu jau naujai išrinkta Aukščiausioji Taryba vardinio balsavimo metu priėmė svarbiausią dokumentą – Kovo 11-sios Aktą „Dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo“.
„Akte paskelbta, kad remiantis tautos valia atstatomos suverenios Lietuvos galios, Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė su vientisa ir nedaloma teritorija. Priimtame dokumente pabrėžtas valstybės tęstinumas, nes 1918 m. Vasario 16-osios aktas nebuvo netekęs teisinės galios“, – patikslina doc. Inga Zakšauskienė.
„Kada Lietuva skelbė atkurianti savo nepriklausomybę, kitapus geležinės uždangos gyvenęs jaunimas klausėsi naujojo „Nirvanos“ albumo, o Lietuvos jaunimas roko maršais kovojo už laisvę ir beginkliai stabdė sovietinius tankus, visų pirma gindami laisvę rinktis. Po Nepriklausomybės atkūrimo paskelbimo Lietuva pati pasirinko, kur būti – narystė JT, NATO, ES, ESBO, leidžianti prekiauti be sienų, keliauti be sienų, dalyvauti sprendžiant svarbius pasauliui klausimus. Lietuvos Nepriklausomybę pripažino Islandija, Britanija, JAV ir dar 186 pasaulio šalis. Lietuva ne tik turi savo balsą Jungtinėse Tautose, bet ir savo vietą naujai perbraižytuose pasaulio žemėlapiuose“, – sako mokslininkė.
Dėstytoja teigia, kad prieš 35 metus atkurta Lietuva šiuo metu yra kitokia, nei bet kada anksčiau: „Lietuva nuo 1990 m. yra tokia, kokia niekada nebuvo: pirmą kartą istorijoje ji turi Vilnių ir Klaipėdą vienu metu. Energetiškai nepriklausoma, laiminti olimpiadose aukso medalius, paleidusi savo gamybos palydovą į kosmosą, apdovanota „Auksiniu liūtu“. Šiandien, paklausus gimusių po 1990 m. „kas aš ir koks aš esu?“ didžioji dauguma atsako: „esu laisvas Lietuvos pilietis“. Laisvas rinktis.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!