Rugsėjo 1 d. studijas pradėjo naujai priimti rezidentai, spalio 1 d. – doktorantai. Šiemet priėmimas į doktorantūros ir rezidentūros studijas Vilniaus universitete vyko sklandžiai, užimtos beveik visos planuotos vietos. Pasak VU Doktorantūros ir rezidentūros skyriaus vedėjos Stanislavos Vaškevičienės, nors priėmimas į doktorantūros studijas vyko pagal senąją tvarką, doktorantai studijuos jau pagal naują VU mokslo doktorantūros reglamentą, patvirtintą šių metų birželio mėnesį.
Doktorantų finansavimas – ne tik valstybės, bet ir ES lėšomis
Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija skyrė lėšų doktorantams finansuoti ne tik iš valstybės biudžeto, bet ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Buvo pasinaudota Nacionalinių kompleksinių programų (NKP) ir Tyrėjų karjeros programos galimybėmis. Turimais duomenimis, 2010 m. Vilniaus universitetui kartu su Matematikos ir informatikos, Biochemijos ir Biotechnologijos institutais (nors tuo metu jie dar nebuvo integruoti į VU struktūrą) Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino 111 valstybės biudžeto finansuojamų doktorantūros vietų. 33 vietos buvo skirtos pagal NKP ir 28 vietos pagal Tyrėjų karjeros programą.
Vilniaus universitetui pavyko užpildyti beveik visas valstybės finansuojamas doktorantūros vietas. Doktorantai įstojo į 110 valstybės finansuojamų vietų. Pritrūko tik vieno matematikos mokslų krypties kandidato. Visas 28 vietas užėmė ir doktorantai, priimti pagal ES lėšomis finansuojamą Tyrėjų karjeros programą (biologijos, biofizikos, medicinos, visuomenės sveikatos ir zoologijos mokslo kryptys). Prastesnis rezultatas buvo priimant pagal NKP – čia iš 33 vietų užimtos tik 20. Doktorantų, studijuojančių ES lėšomis, atestacija vyks net du kartus per metus.
Svarbu ir tai, kad pagal praėjusiais metais vyriausybės priimtą nutarimą doktorantai, nutraukę doktorantūros studijas savo noru ar vadovaujantis atestacijos rezultatais, turės grąžinti į valstybės biudžetą 70 socialinių išmokų dydžio sumą. Šiandien tai sudaro 9,1 tūkst. litų.
Doktorantūros studijomis domisi ir užsieniečiai
Tarp šiemet įstojusiųjų į Vilniaus universiteto trečiosios pakopos studijas yra ir 20 asmenų, studijuojančių savo lėšomis. Bendras 2010 m. įstojusiųjų į VU doktorantūrą studentų skaičius yra 178 (27 doktorantais daugiau negu pernai). Didžiausias konkursas buvo į teisės mokslų krypties doktorantūros studijas. Čia į 7 valstybės finansuojamas vietas pretendavo net 41 kandidatas. Į teisės doktorantūrą taip pat buvo priimta daugiausia jaunųjų mokslininkų, sutikusių studijuoti savo lėšomis. Tokių doktorantų yra 9.
Šiais metais buvo nemažai užsieniečių, kurie domėjosi galimybe studijuoti Vilniaus universiteto doktorantūroje. Pasak VU Doktorantūros ir rezidentūros skyriaus vedėjos S. Vaškevičienės, aktyvus susirašinėjimas vyko su 12 potencialių pretendentų iš Irano, Pakistano, Indijos, Vokietijos, Baltarusijos ir Belgijos, tačiau tik vienintelis kandidatas – Belgijos pilietis – buvo priimtas į fizikos mokslų krypties doktorantūrą. Pasak S. Vaškevičienės, trečiųjų šalių piliečius dažniausiai atbaido mokestis už studijas, o ES piliečių netenkina pernelyg maža doktorantų stipendija.
Į rezidentūrą – du srautai
Doktorantūros ir rezidentūros skyriaus vedėja pabrėžia, kad stojimas į rezidentūrą irgi vyko sklandžiai. Valstybės finansuojamų vietų skaičių čia pagal studijų programas patvirtino Švietimo ir mokslo ministerija, suderinusi su Sveikatos apsaugos ministerija. „Priėmimas į rezidentūros studijas šiais metais išsiskyrė dideliu stojančiųjų skaičiumi, kadangi stojo dviejų srautų internai – baigusieji internatūrą pagal anksčiau galiojusią tvarką ir baigusieji internatūrą, integruotą į vientisąsias studijas. Tam, kad būtų suvienodintos stojimo į rezidentūrą sąlygos abiem srautams, buvo pakoreguota priėmimo į rezidentūrą tvarka. Apie pakoreguotą tvarką mes paskelbėme iš anksto“, – sakė S. Vaškevičienė.
Vilniaus universitete neužimtos liko tik trys valstybės finansuojamos rezidentūros vietos – darbo medicinos, patologijos ir teismo medicinos programose. Pasak S. Vaškevičienės, tai nėra populiarios programos, jose ir anksčiau likdavo neužimtų vietų. Tuo tarpu populiariausios rezidentūros programos buvo anesteziologija ir reanimatologija, akušerija ir ginekologija, šeimos medicina. S. Vaškevičienė pabrėžia, kad šiemet pavyko gauti Švietimo ir mokslo ministerijos leidimą perkelti tris valstybės finansuojamas vietas iš nelabai populiarių programų į populiaresnes. Viena vaikų ir paauglių psichiatrijos vieta buvo perkelta į kardiologijos programą, o dvi teismo medicinos vietos – po vieną į širdies chirurgijos ir burnos chirurgijos programas.
Įdomu pažymėti, kad į VU rezidentūros studijas įstojo net 48 Lietuvos sveikatos mokslo universiteto (buvusio KMU) absolventai, tuo tarpu 11 VU absolventų įstojo į Lietuvos sveikatos mokslo universiteto rezidentūrą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!