Indijos mokslininkė dr. Sara Ahmed kartu su Vilniaus universiteto (VU) prorektore prof. Vilmante Pakalniškiene, Filosofijos fakulteto prodekanu doc. Vyčiu Siliumi ir VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto direktore doc. Kristina Garalyte rugpjūčio 16 d. pasirašė finansinės paramos sutartį.
Dr. S. Ahmed savo močiutės, Vilniuje gimusios litvakės Liubov Derczanska Hamied, atminimui pakartotinai skyrė 10 tūkst. eurų paramą VU Indijos ir Pietų Azijos studijų studentams bei tyrėjams. Pirmą kartą sutartis buvo pasirašyta 2017 m. Jos pagrindu VU Indijos ir Pietų Azijos studijų programos studentai vyko į Pietų Azijos regiono šalis atlikti tyrimų ir dalyvauti akademinėse ekspedicijose. Atnaujinta paramos sutartis ir išplėsta parama prisidės prie tolimesnių Indijos bei kitų Pietų Azijos šalių pažinimo Lietuvoje. Ja galės naudotis ne tik studentai, bet ir tyrėjai.
Dr. S. Ahmed dalijosi įspūdžiais: „Džiaugiuosi galėdama ir vėl apsilankyti VU, atnaujinti ir išplėsti 2017 m. mano inicijuotos paramos sutarties apimtį – Liubov Derczanski Hamied finansinę paramą VU studentams ir tyrėjams, kurie ketina vykdyti savo tyrimus Indijoje arba plačiau – Pietų Azijoje. Kaip ir mano senelei, atvykusiai į Indiją praėjusio amžiaus 3-iojo dešimtmečio pabaigoje – „svetimšalei“ kitokioje kultūroje, kurią ji greitai pavadino savo namais – tikiuosi, kad ši parama padės jauniems žmonėms peržengti kultūrines ir institucines ribas, stiprinti abipusį supratimą ir beveik 400 metų siekiančius santykius tarp mūsų tautų. Mano senelė kalbėjo keliomis kalbomis – lenkų, rusų, jidiš ir vokiečių – o vėliau, gyvendama Mumbajuje, išmoko ir anglų bei hindustani kalbas, kas padėjo jai derėtis šurmuliuojančiose turgavietėse dėvint europietišką aprangą. Senelė mane mokė, kad žmogiškumas yra universali vertybė ir kad mes visi dalijamės ta pačia planeta. Nepaisant Holokausto siaubų, kuriuos patyrė daugelis jos šeimos narių, mano senelė buvo stojiška moteris, niekada nesiskundusi ir mums parodžiusi, ką iš tikrųjų reiškia užuojauta, tolerancija ir empatija.“
Dr. S. Ahmed vizitas ir sutarties pasirašymas vyko VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto jau trečią kartą organizuojamos tarptautinės Pietų Azijos studijų vasaros mokyklos metu rugpjūčio 14–20 d. Šių metų vasaros mokyklos tema – „Kintanti Pietų Azija“ („South Asia on the Move“). Joje iš skirtingų mokslų perspektyvos buvo aptariami šiuolaikiniai kultūriniai, socialiniai ir politiniai pokyčiai Indijoje bei Pietų Azijos regione. Šių metų vasaros mokykloje dalyvavo mokslinikai ir studentai iš Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Indijos, Turkijos, Norvegijos, Danijos, Švedijos, Vokietijos ir Belgijos universitetų.
Šiame renginyje dr. S. Ahmed skaitė dvi paskaitas. Pirmojoje buvo analizuojami besikeičiantys lyčių vaidmenys šiuolaikinėje Indijoje. Mokslininkė pasidalijo savo patirtimi dėstant lyčių studijų kursą Indijos aukštosiose mokyklose ir įžvalgomis apie dabartinę moterų situaciją Indijoje. Ji teigė pastebinti, kad nors Indijoje žiniasklaida vis aktyviau viešina ir smerkia smurtą prieš moteris, tai neveda prie tvarių pokyčių. Vis dėlto šiuolaikinėje Indijoje atsiranda neformalių praktikų arba ieškoma kūrybinių kelių apversti tradicines galios struktūras. Anot dr. S. Ahmed, net ir pasyvus dalyvavimas susirinkimuose nagrinėjant lyčių nelygybės klausimus prisideda prie situacijos gerinimo, kadangi „moterų tyla taip pat kalba“.
Kitoje paskaitoje mokslininkė pristatė savo kuruojamą „Gyvųjų vandenų muziejų“ („Living Waters Museum“). 2017 m. jos įkurtas virtualus muziejus siekia dokumentuoti ir išsaugoti vandens paveldą Indijoje ir taip skatinti šiuolaikinį jaunimą kurti tvarų santykį su vandeniu. Virtualaus muziejaus idėja gimė mokslininkei supratus, kad šiuolaikiniame pasaulyje tradiciniai istorijų pasakojimų būdai pakito – palyginti su fizine, virtualioji erdvė yra dinamiškesnė priemonė vizualizuoti pasakojimus apie vandens paveldą, kuris „gali tekėti kaip vanduo ir įgyti įvairias formas“.
VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas dėkoja dr. Sarai Ahmed už paramą ir tikisi, kad studentai ir tyrėjai aktyviai naudosis šia parama, stiprindami abipusius Lietuvos ir Indijos ryšius.
Komentarų nėra. Būk pirmas!