Šioje mokslinėje monografijoje nagrinėjama XIV–XVI a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) teritorijos sienų su gretimomis šalimis samprata, delimitacinių procesų raida ir intensyvumas. Aiškinamos XIV–XVI a. šaltiniuose aptinkamos „sienos“ ir „ženklo“ sąvokos. Tiriama XIV–XVI a. LDK ir Vokiečių ordino sienų raida, rekonstruojama jų nustatymo procedūra. Analogiškai nagrinėtos LDK sienos su rusėniškomis kunigaikštystėmis ir Maskvos valstybe. Telkiamas dėmesys į pietrytinių LDK sienų „prie Juodosios jūros“ XIV–XVI a. klausimus, apžvelgiama istorinės geografijos specifika ir LDK sienų su Osmanų imperija delimitavimas. Nagrinėjama LDK sienų su Mazovija ir Lenkija problema, šalių delimitaciniai procesai aptariami 1569 m. derybų dėl Liublino unijos kontekste.
Monografijos struktūra yra probleminio, o ne chronologinio pobūdžio, ją lėmė tyrimo strategija. Siekdamas išsamumo, autorius pirmiausia nagrinėja XIII-XVI a. LDK (visų pirma Lituania propria) sudariusių teritorinių vienetų (gyvenviečių) sąvokų turinį, valdovo domeno sampratą, valdžios politinio centro santykį su teritorija. Toliau pereinama prie XV-XVI a. privačios žemėvaldos ribų sampratos ir žymėjimo analizės. Gautos išvados išplečia LDK valstybinių sienų raidos aiškinimą, nes privačių ribų nustatymo analogijos leidžia tinkamiau suvokti sienų žymėjimo ištakas ir vidinės kolonizacijos metu išryškėjusių jų pažeidimų sampratą.
Trečiame skyriuje tiriama LDK vakarinių politinių sienų samprata XIV–XVI a. Apibrėžiama įvairiakalbių šaltinių „sienos“ ir „ženklo“ sąvokų terminija, aiškinamos natūrinių ir dirbtinių sienų ženklų pritaikymo aplinkybės. Likę monografijos skyriai sudaro jos branduolį. Juose analizuojami XIV–XVI a. LDK delimitaciniai procesai su Vokiečių ordinu, rusėniškomis kunigaikštystėmis ir Maskva, pietrytinių LDK sienų „prie Juodosios jūros“ problema, sienų su Mazovija ir Lenkija nustatymas bei samprata.
Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla, 2014, 352 p., ISBN 978-609-459-445-8.
Komentarų nėra. Būk pirmas!