Priėmimas į šalies aukštąsias mokyklas baigiasi. Vakar ir šiandien studentai, įstoję per papildomą priėmimą, dar pasirašinėja sutartis su universitetais ir kolegijomis. Dauguma ir vėl studijuos socialinius mokslus, o technologinių mokslų specialistų bus parengiama nepakankamai. Kodėl padėtis nesikeičia, „Respublika“ kalbėjosi su Vilniaus universiteto prorektoriumi Eugenijumi Butkumi.
Liko 1 diena
Rytoj paaiškės, kiek šalies aukštosiose mokyklose liko laisvų valstybės finansuojamų vietų. Tačiau į jas pretenduoti stojantieji jau nebegalės.
Papildomame priėmimo etape studijuoti valstybės finansuojamose vietose pakviesti 825, valstybės nefinansuojamose – 2956 stojantieji (iš jų 41 įgijo teisę į studijų stipendijas).
Pasibaigus antrajam bendrojo priėmimo etapui, universitetuose buvo likusios 296 valstybės finansuojamos studijų vietos. Daugiausia socialinių mokslų srityje (išskyrus verslo ir vadybos, teisės, švietimo ir ugdymo krypčių grupes, visuomenės saugumo ir socialinio darbo kryptis). Čia likusios 47 laisvos vietos. Humanitarinių mokslų srityje buvo likusios 46 neužimtos valstybės apmokamos studijų vietos.
Kolegijose po antrojo etapo liko laisvos 533 vietos. Tarp jų daugiausia – t. y. 182 – technologijų mokslų srityje.
Lengviausias kelias vis dar madingas
Nors tiek verslininkai, tiek politikai ragino jaunimą rinktis perspektyvius technologinius mokslus, šiemet (kaip ir ankstesniais metais) jie nėra populiarūs. Stojančiuosius daug labiau traukia socialiniai mokslai, o dosniai valstybės finansuojamos technologinių mokslų studijų vietos užpildomos vangiai. Kodėl?
Vilniaus universiteto mokslo reikalų prorektorius, profesorius habilituotas daktaras Eugenijus Butkus įsitikinęs, kad greitų pokyčių abiturientų mąstyme tikėtis naivu.
„Tai ilgesnio laikotarpio procesas. Kita vertus, reikia išlaikyti ir pusiausvyrą tarp pasiskirstymo pagal studijų sritis. Nereikia tikėtis, kad 70 proc. įstotų į technologijos mokslus“, – sakė jis.
Prorektoriaus nuomone, privalomo matematikos egzamino įvedimas padėtų stojančiuosius pakreipti tinkama linkme, mat dabar didelė dalis jaunuolių socialinius mokslus renkasi tik todėl, kad paskutinėse klasėse nesimokė tiksliųjų dalykų.
„Jei galvojame apie lygiavertį vidurinį išsilavinimą, jis neįmanomas be tų pagrindinių dalykų, tarp kurių yra ir matematika. Žinoma, paprasčiausias kelias yra apskritai nekelti jokių reikalavimų“, – sakė E. Butkus.
Jis pastebi, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje jaunimas siekia lengvo gyvenimo.
„Dabar tokia tendencija, kad visas žmogaus gyvenimas turi būti labai lengvas – vidurinėje mokykloje, universitete, o vėliau – lengvas ir gerai apmokamas darbas. Tačiau gyvenime tokių dalykų nebūna. Nereikia pasiduoti toms tendencijoms, kurios vyrauja Vakarų šalyse, kad visus sunkius, tikro intelekto darbus kažkas kitas padarys. O kiti galės dirbti tik bankuose ar kitose institucijose. Gaus geras pareigas ir galės iš to lengvai gyventi.“
„Pažiūrėkite į Azijos šalis. Pavyzdžiui, Japoniją, kuri yra technologijų šalis. Kiek ten yra skiriama laiko mokymuisi! Ten mokiniai perkrauti, bet labai tikslingai. Jie kryptingai nuo jaunų dienų orientuojami siekti išsilavinimo“, – priduria E. Butkus.
Universitetas – ne tik iškaba
Kalbėdamas apie aukštojo mokslo sistemą Lietuvoje, universiteto prorektorius akcentuoja ne tik prastesnį stojančiųjų pasirengimą, motyvaciją, bet ir kai kurių aukštųjų mokyklų problemas.
„Šiuo metu tas studijų programų skaičius yra labai neracionalus. Tiesiog pervadinamos tos pačios studijų programos“, – sakė E. Butkus.
VU prorektoriaus nuomone, ne visi šalies universitetai verti universiteto vardo. Kai kur aukštasis mokslas tiesiog imituojamas:
„Ne tik stojančiųjų lygis turi būti pakankamas. Deja, ne visos aukštosios mokyklos atitinka universiteto sampratą. Tą matome ir iš šių metų priėmimo. Kai universitetas priima iki kelių šimtų studentų, vargiai ar jis yra universitetas. Aš, žinoma, nekalbu apie specializuotus universitetus. Kai kuriuose universitetuose moksliniai tyrimai yra labai prasto lygio. Nesugebama konkuruoti ne tik pasaulyje, bet ir čia, Lietuvoje. Tie moksliniai darbai nėra niekuo svarbesni, nepripažįstami mokslo bendruomenėje.“
E. Butkus primena šviesaus atminimo buvusio VU rektoriaus Jono Kubiliaus žodžius: „Jei ant kiekvienos daržinės pakabinsi iškabą „Universitetas“, tai netaps universitetu.“
Prorektorius teigia, jog šalies aukštosios mokyklos privalo nustatyti minimalią kartelę stojantiesiems, kad į aukštąją mokyklą nepatektų vos egzaminus išlaikę abiturientai.
VU šiuo metu yra nustatęs minimalų stojamąjį balą.
„Akivaizdu, kad minimalus balas norint studijuoti valstybės finansuojamose vietose reikalingas. Bent po 40 proc. iš visų valstybinių brandos egzaminų reikia surinkti. Net ir valstybės nefinansuojamose vietose turi būti minimalūs stojamieji balai, kitaip tai nuvertina visą aukštąjį mokslą. Visi aplinkiniai mato, kad žmogus mokykloje visiškai nedėjo pastangų, o vėliau jis studijuoja universitete.“
E. Butkui nelogiška atrodo ir tai, kad Lietuvoje bakalauro ir magistro studijos yra nepagrįstai ištęstos. Bakalauro studijos trunka 4 metus, magistro – 2 metus. O štai kitose Europos šalyse pirmosios pakopos studijos paprastai trunka 3 metus, magistrą galima pabaigti ir per vienus metus.
Tačiau galbūt mūsų studentai per ilgesnį laiką daugiau išmoksta? E. Butkus su tuo nesutinka. Jam yra tekę vertinti užsienio universitetų studijų programas. Pasak jo, per trumpesnį laiką sugebama išdėstyti tą patį kursą. Tiesa, tuomet studentai mokosi intensyviau. Studijos tampa pagrindine jų veikla.
„Pripažinkime, kad ilgesnės studijos universitetams yra patogu, nes ateina valstybės finansavimas. Netikiu, kad mūsų vaikai, baigę vidurines mokyklas, yra kvailesni, todėl jiems reikia ilgesnio laikotarpio viską išmokti“, – sakė jis.
Šaltinis: respublika.lt
Komentarų: 39
2013-08-14 13:03
Gaila...Tiesiog šokiruoja, kai didžiausio ir seniausio šalyje universiteto prorektorius leidžia sau viešai taškytis tokiomis pažiūromis į socialinius mokslus! :sad: Jis kone be užuolankų leidžia suprasti, kad “tikro intelekto darbai” yra dirbami technologinių specialistų, o va darbas “bankuose ar kitose institucijose” (kažin kokiose, beje?) intelekto nereikalauja (!). Kas ČIA per užuominos?? Šitokie pareiškimai, ypač iš asmens, kuris dar neseniai vadovavo Lietuvos Mokslo tarybai (o joje yra ir HSM komitetas) nedaro garbės nei pačiam E.Butkui (nes liudija apie jo menką išprusimą ir sustabarėjusią “tiksliukišką” mastyseną), nei VU, kurio vadovybės nariu jis yra. Be to, taii žemina nemažą skaičių VU studentų, kurie studijuoja socialinius mokslus, ir jų dėstytojų. Žinoma, pastarieji droviai nurys tą “piliulę”, nes juk žino, kokioje “demokratiškoje” institucijoje dirba… :sad:
2013-08-14 15:21
okManau teisinga pastaba dėl privalomo matematikos egzamino.
Matematika labiau už bet kurį kitą mokslą ugdo gebėjimą abstrakčiai, logiškai mąstyti, o be to, ji yra tiksliųjų bei technologinių mokslų pagrindas, todėl, atsižvelgiant dar į fakta, jog pasaulis juda technologizavimo kryptimi, mokyklose ją reikėtų dėstyti kur kas rimčiau ir besąlygiškai. Tuo būdu, baigus vidurines, didesnei daliai jaunų žmonių ir technologiniai mokslai jau taptų “įkandami”.
2013-08-15 13:29
Gaila...[quote name=”ok”]Manau teisinga pastaba dėl privalomo matematikos egzamino.
Matematika labiau už bet kurį kitą mokslą ugdo gebėjimą abstrakčiai, logiškai mąstyti, o be to, ji yra tiksliųjų bei technologinių mokslų pagrindas, todėl, atsižvelgiant dar į fakta, jog pasaulis juda technologizavimo kryptimi, mokyklose ją reikėtų dėstyti kur kas rimčiau ir besąlygiškai. .[/quote]
Matematika, tarp kitko, yra ir kai kurių socialinių mokslų viena iš pagrindinių atramų. Ypač ekonomikos, nemažai jos reikia ir sociologijoje, vis daugiau ir verslo vadyboje (nors ne visi mūsų ekonomistai, sociologai bei vadybos specialistai tai suvokia :-)). Taigi – ir mes už!
2013-08-15 16:35
provincialumaslabai apgailėtina p. Butkaus pozicija, ir labai provincialus požiūris. Užsienio valstybėse daug stiprių aukščiausio lygio mokslinių tyrimų centrų, kuriuose dirba būtent socialinių mokslų atstovai, leidžiami aukštai kotiruojami moksliniai žurnalai su aukščiausiais citavimo indeksais. Tai nejaugi ir ten dirbantys mokslininkai pasižymi neįgalumu, t.y., nesugeba mąstyti??? Klausimas kodėl šią sritį taip nuvertina ex LMT pirmininkas? Gal todėl, kad padėjo šią sritį stipriai Lietuvoje “nustekenti” tendencingai skirstant lėšas tyrimams -t.y., gausiai finansuojant NE socialinius mokslus-ir neadekvačiai mažai skiriant dėmesio jos stiprinimui. Beje, matematikos egzaminas yra privalomas stojant į kai kurias socialinių mokslų studijas, taigi jo mintys dar ir parodo jo neišprusimą bei kalbėjimą tai, ko nežino
2013-08-15 19:15
AšarosKai kuriuose komentaruose upeliais bėga krokodilo ašaros. Niekas, net Butkus, nesako, kad nereikia HS mokslų. Bet tokios technologinių/tiksliųjų ir HS mokslų proporcijos ubagų šalyje nieko gero nežada. Išsivysčiusiose šalyse, kuriose aukštosios technologijos sukuria didelę dalį bendrojo vidaus produkto, galima skirti pakankamai lėšų ir HS mokslams, kurie tokioje visuomenėje jau vaidina svarbų vaidmenį. Pas mus vežimas pastatytas prieš arklį. Mūsų ubagų visuomenėje visiškai dominuoja HS atstovai (be to, pasaulio HS mokslų kontekste silpni ir mažai ką sukuriantys), kurie tik verkia, kaip jie skriaudžiami “tiksliukų”, norinčių atimti “jų” pinigus. Gal HS mano, kad gamybos/technologijų vystyti Lietuvoje ir nebūtina, mat dabar viską galima “nusipirkti” ( įdomu, už kokius pinigus?), o technokratai tik gadina visuomenę.
2013-08-16 10:53
lilieReikia sukurti produktą (tiksliukai, humanitarai), kad galetum perskirstyti pelną. Lietuviams tapo normalu gyventi iš neefektingų smulkių projektų/pašalpų. ES jau įvardino bedarbių absolventų problemą: jiems reikia suteikti darbo vietas, o ne pašalpas. Prorektorius , 5 metus vadovavęs Lietuvos mokslų tarybai pristato tarptautinį požiūrį.
Iškyla klausimas, kodėl LMT iškiliausi protai neturi įtakos universitetų pagrindinei produkcijai-specialistams rengti? Atsakomybė tenka tiesiogiai tvirtinantiems nenaudingas valstybei edukacines programas. Neturtinga valstybė išsieikvoja savo lėšomis produkuodama bedarbius ir emigrantus.
Puikūs paklausūs absolventai išlekia svetur atitinkamo uždarbio, o apmokyti tik vadovauti ar skirstyti neturi darbo čia bei užsienyje, jie nepritaikomi konkrečioje ūkio veikloje. Visai nejuntama profesinio orientavimo veikla mokyklos pogramose, nepraktikuojamas būtiniausias modernios edukacijos bruožas- tarpdiscipliniškumas: (filosofijos, fizikos bei matematikos pagrindai ir vadyba būtini kiekvienai būsimai specialybei) , jų universitete jau nereiketų kartoti, tik pritaikyti pasirinktai specialybei. Tarpdiscipliniskumas aukštąjį mokslą sutrumpina, platesno akiračio specialistas sugeba prisitaikyti prie darbo rinkos. ES nurodyta „Visą gyvenimą mokymosi“ kryptis leidžia po specialybės įgijimo visapusiškai lavinti asmenybę turint pragyvenimo šaltinį. Sąstingis yra liga universiteto organizmui, prorektorius bando ją įvardinti.
2013-08-16 11:06
Rena[quote name=”Ašaros”]Kai kuriuose komentaruose upeliais bėga krokodilo ašaros. Niekas, net Butkus, nesako, kad nereikia HS mokslų. Bet tokios technologinių/tiksliųjų ir HS mokslų proporcijos ubagų šalyje nieko gero nežada.”
O ką padarė tiksliųjų mokslų atstovai (išskyrus tas pačia krokodilo ašaras), kad parodytų jaunimui, kokia įdomi ši sritis? Vis dėlto, gal ne jaunimas nemąstantis, o matematikos, chemijos ir kt. mokymo metodikos niekam tikusios? Didaktika, taip sakant, šlubuoja….
Dar viena priežastis, kodėl jaunuoliai nesirenka tiksliųjų mokslų – itin blankus mokslininkų “tiksliukų” įvaizdis visuomenėje.
Taigi ne visuomet aplinka kalta.
2013-08-16 12:21
Nenusikalbėkite[quote name=”Ašaros”]Kai kuriuose komentaruose upeliais bėga krokodilo ašaros. Niekas, net Butkus, nesako, kad nereikia HS mokslų. (…) Išsivysčiusiose šalyse, kuriose aukštosios technologijos sukuria didelę dalį bendrojo vidaus produkto, galima skirti pakankamai lėšų ir HS mokslams, kurie tokioje visuomenėje jau vaidina svarbų vaidmenį. (…) Mūsų ubagų visuomenėje visiškai dominuoja HS atstovai (be to, pasaulio HS mokslų kontekste silpni ir mažai ką sukuriantys), kurie tik verkia, kaip jie skriaudžiami “tiksliukų”, norinčių atimti “jų” pinigus. [/quote]
Krokodilomašras, dargi springdamas, regis, liejate tamsta (kartu su E.Butkumis). Nes užuot ravėjus “savo darželį”, kad jis būtų patrauklesnis norintiems studijuoti, jūs nuolat kaišote nosi į svetimą:jums, tiksliukams, nuolat rūpi [b]pagal savo kurpalį [/b]vertinti HSM “pasauliniame kontekste”, jums nuolat norisi, kad valdžia jums suteiktų dirbtinį prioritetą ir atitinkamai, HSM sąskaita, duotų dosnesnį finansavimą (kurio jums nepavyksta gauti savo jėgomis ir savo darbais), jums nuolat rūpi verkauti, kad jūsų siūlomų studijų nesirenka abiturientai bei kad jūsų absolventai neretai nueina verslo ir vadybos keliaiis, užuot kūrę tas aukštąsias technologijas. (Beje, pasidomėkite: ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse [b]didžioji dalis [/b]BVP sukuriama paslaugų sferoje, o ne pramonėje – tegul ir aukštai technologizuotoje).
Pagaliau, būdami ne itin supratingi ar sąžiningi, jūs nesibodite savo oponentams primetinėti jų nesakytus žodžius: [i]niekas čia neteigė,[/i] kad E.Butkus sakęs “kad nereikia HS mokslų”. Tačiau jis aiškiai implikavo, kad “sunkus, tikro intelekto darbai” – tai technologų/tiksliukų dirbami, o visokiuose “bankuos ir kitose institucijose” tai… Va, šitokia mastysena ir tokie žodžiai neatleistini “net Butkui”
2013-08-17 14:48
Ašaros“… jūs nuolat kaišote nosi į svetimą:jums, tiksliukams, nuolat rūpi pagal savo kurpalį vertinti HSM “pasauliniame kontekste”, jums nuolat norisi, kad valdžia jums suteiktų dirbtinį prioritetą ir atitinkamai, HSM sąskaita, duotų dosnesnį finansavimą (kurio jums nepavyksta gauti savo jėgomis ir savo darbais)…,”
Visame pasaulyje HS mokslai vertinami pagal tuos pačius kriterijus, kaip ir kiti mokslai. HSM tarptautinių žurnalų net daugiau, negu F/T moksų. Tačiau Lietuvoje HSM nori kažkokių palengvintų, specialių lietuviškų vertinimo kriterijų, nes yra tokie silpni, kad neturi nieko pasakyti tartautiniu mastu. Rimtesni tarptautiniai žurnalai jiems, su labai retomis išimtimis, neįkandami. Tad belieka tik savo kieme vienas kitam pasipasakoti apie savo “tyrimus” ir už tai kažkodėl reikalauti aukšto įvertinimo.
Tad apie kokį dirbtinio F/T mokslų prioriteto dosnesnio finansavimo HSM sąskaita reikalavimą čia bando verkti HSM, turėdami tokius menkus mokslinius rezultatus? Jei Lietuvos HSM būtų vertinami pagal visame pasaylyje priimtus tuos pačius, o ne ypatingai jiems palengvintus, kriterijus, HSM gautų, matyt, 2-3 kartus mažesnį finansavimą už mokslinius tyrimus, negu dabar gauna. Todel HSM geriu būtų patylėti ir neverkti apie kažkokį “dirbtinį F/T mokslų prioritetą ir dosnesnį finansavimą HSM sąskaita”, nes yra atvirkščiai, HSM dirbtinai gauna padidintą prioritetą ir finansavimą, neproporcingą savo menkiems moksliniams rezultatams.
2013-08-18 01:00
Rena[quote name=”Ašaros”] “Tačiau Lietuvoje HSM nori kažkokių palengvintų, specialių lietuviškų vertinimo kriterijų, nes yra tokie silpni, kad neturi nieko pasakyti tartautiniu mastu. Rimtesni tarptautiniai žurnalai jiems, su labai retomis išimtimis, neįkandami. Tad belieka tik savo kieme vienas kitam pasipasakoti apie savo “tyrimus” ir už tai kažkodėl reikalauti aukšto įvertinimo”
Pamiršau paminėti dar vieną akivaizdžią priežastį – nepamatuotą “tiksliukų” aroganciją, kuri kartais pasireiškia šlėktiška poza “Co to ja, co to moja kamizelka”, tačiau dažniau – nepilnavertiškumo komplekso kamuojamo paauglio “argumentais”, neva kiti (šiuo atveju HMS) dar “durnesni”.
Gal reikėtų suaugti ir pradėti ieškoti konstruktyvių sprendimų, kaip pritraukti jaunimą į tiksliuosius mokslus, o ne vien tik badytis pirštais? Juk tokia, berods, pagrindinė šio straipsnio problema…
2013-08-18 12:18
Geležinis argumentas“Co to ja, co to moja kamizelka” yra labai stiprus argumentas, tikrai ne nepilnavertiškumo komplekso kamuojamo paauglio, o jau prisirpusio HS mokslų atstovo. Prieš tokį argumentą bejėgiai bet kokie faktai ir statistika.
2013-08-19 07:31
provincialumasTaigi tame ir esmė kad p. Butkus buvo LMT vadovas, ir kas-ar ne jis ir jo bendražygiai-sukūrė tuos ‘palengvintus’ HSM vertinimo standartus, ne patys gi HSM atstovai tai padarė. Be abejo, jie nužeminti be reikalo, niveliuojami stiprūs ir silpni moksliniai kolektyvai ar atskirų mokslininkų darbai, kas tikrai neprisideda prie HSM klestėjimo. Taigi atviras klausimas p. Butkui – kodėl tie kriterijai sumenkinti? Kas už tai atsakingas ir gali prisiimt kaltę?
[quote name=”Ašaros”]”… jūs nuolat kaišote nosi į svetimą:jums, tiksliukams, nuolat rūpi pagal savo kurpalį vertinti HSM “pasauliniame kontekste”, jums nuolat norisi, kad valdžia jums suteiktų dirbtinį prioritetą ir atitinkamai, HSM sąskaita, duotų dosnesnį finansavimą (kurio jums nepavyksta gauti savo jėgomis ir savo darbais)…,”
Visame pasaulyje HS mokslai vertinami pagal tuos pačius kriterijus, kaip ir kiti mokslai. HSM tarptautinių žurnalų net daugiau, negu F/T moksų. Tačiau Lietuvoje HSM nori kažkokių palengvintų, specialių lietuviškų vertinimo kriterijų, nes yra tokie silpni, kad neturi nieko pasakyti tartautiniu mastu. Rimtesni tarptautiniai žurnalai jiems, su labai retomis išimtimis, neįkandami. Tad belieka tik savo kieme vienas kitam pasipasakoti apie savo “tyrimus” ir už tai kažkodėl reikalauti aukšto įvertinimo.
Tad apie kokį dirbtinio F/T mokslų prioriteto dosnesnio finansavimo HSM sąskaita reikalavimą čia bando verkti HSM, turėdami tokius menkus mokslinius rezultatus? Jei Lietuvos HSM būtų vertinami pagal visame pasaylyje priimtus tuos pačius, o ne ypatingai jiems palengvintus, kriterijus, HSM gautų, matyt, 2-3 kartus mažesnį finansavimą už mokslinius tyrimus, negu dabar gauna. Todel HSM geriu būtų patylėti ir neverkti apie kažkokį “dirbtinį F/T mokslų prioritetą ir dosnesnį finansavimą HSM sąskaita”, nes yra atvirkščiai, HSM dirbtinai gauna padidintą prioritetą ir finansavimą, neproporcingą savo menkiems moksliniams rezultatams.[/quote]
2013-08-19 14:46
Kiekvienam savo[ Visame pasaulyje HS mokslai vertinami pagal tuos pačius kriterijus, kaip ir kiti mokslai. HSM tarptautinių žurnalų net daugiau, negu F/T moksų. Tačiau Lietuvoje HSM nori kažkokių palengvintų, specialių lietuviškų vertinimo kriterijų, nes yra tokie silpni, kad neturi nieko pasakyti tartautiniu mastu. Rimtesni tarptautiniai žurnalai jiems, su labai retomis išimtimis, neįkandami..[/quote]
Tokiai palygnus mažai šaliai, juolab dar ekonomiine prasme nebrandžiai ir atslliekančiai nuo žymiai turtingesniųjų Vakarų valstybių, turėtų būti svarbu ne citat-indeksai, bet mokslo tiesioginė socialinė-ekonominė nauda. Toks HSM tyrimas, kuris įsikūnijo į šalies teisinės, ekonominės ar socialinės būklės pagerinimą, yra, IMHO, keliolika kartų vertesnis už kad ir kažin-kokiausiame tarptautiniame žurnale pacituotą kokios nors “konstantos reikšmės intervalo patikslinimą” ar kokios nors dar vienos pastebėtos supoernovos blyksnio parametrų aprašymą. Nepaisant tokio mūsų skepticizmo jūsų tiksliukiško “mokslo mokslui” atžvilgiu, mes nepuolame reikalauti, kad visų mokslo darbų reikšmimgumas būtų vertinamas pagal jų praktinę naudą. Bet štau jums nuolat rūpi mums aiškinti, kokį mokslą mes turėtume daryti – pagal savo kurpalį. Negalite be šito gyventi, a? Koks kompleksas jus stumia taip daryti: negalite pasijusti mokslininkais, kol nepasilyginsite su HSM atstovais? :-) Ravėkite savo “rūtų darželį” ir nekaišiokite nosies į svetimus. mes jau kaip nors ir be jūsų ir jūsų vertinimų apsieisime. Regis, VU HSM-iniai fakultetai iš FBTM-inių dar neprašo dotacjų, kad išgyventų? Ar tik nebus atvirkščiai? Kas daugiau uždirba nebiud-etinių lėšų VU – tiksliukai ar , pvz., socialinių mokslų fak-ai? Gal kas žinantis skaičius ir faktus gali parašyti – įdomu būtų palyginti.
2013-08-19 17:18
ProblemosProblema ta, kad dėl brangių medžiagų, įrangos ir kitų darbo priemonių fizinių, technologinių ir biomedicininių mokslų tyrimai kainuoja mažiausiai 10 kartų brangiau, negu HSM. O projektų pinigai panašūs, todėl HSM beveik visą sumą gali skirti priedams prie atlyginimų pagal maksimalius koeficientus.
Socialinių mokslų fakultetai tikrai uždirba žymiai daugiau nebiudžetinių lėšų, bet tai nesusiję su moksliniais tyrimais. Tai lėšos iš studijų, nes į tuos fakus vis dar veržiasi armijos lengvų mokslų ir diplomų ištroškusių studentų (beje, tai būdinga visai Europai), kurie Lietuvoje patys moka už tuos mokslus. Bet tie papildomi uždirbti pinigai niekuo neprisideda prie mokslinių tyrimų, o didelė dalis jų skiriami dėstytojų priedams už virškrūvį. Bet kokiu atveju socialiniai mokslai gyvena tikrai žymiai “riebiau” už tiksliuosius, bent jau atlyginimų prasme.
Citata “Butkus buvo LMT vadovas, ir kas-ar ne jis ir jo bendražygiai-sukūrė tuos ‘palengvintus’ HSM vertinimo standartus, ne patys gi HSM atstovai tai padarė. “
Deja, čia Butkus “nė prie ko”. Patys HSM tai išsikovojo po begalinių verkšlenimų ir skundų prezidentams, seimūnams ir vyriausybėms, kad skriaudžia HSM. Nieko kito nebeliko, kaip Taryboje sukurti atskirą HSM “skyrių”, arba “darželį”, kuriame jie galėtų žaisti pagal savo susikurtus palengvintus kriterijus. Kažkokia rūsti mergaitė savo komentare sakė “Ravėkite savo “rūtų darželį” ir nekaišiokite nosies į svetimus”, todėl niekas į tą jų smėlio dėžę ar darželį ir nebelenda. Tik problema, kad jie vie dar verkia, kad jų darželis gauna “kažkodėl” šiek tiek mažiau finansavimo moksliniams tyrimams, negu F/T/BM mokslai. Duokite po lygiai ir nekiškite nosies, mums pasaulyje priimtų kriterijų nereikia, mes pinigus sugebėsime pasiskirstyti ir pagal savas taisykles.
2013-08-19 21:24
problema ne tameTaigi būtent šis atsakas ir parodo problemos esmę, kad nebuvo LMT laikomasi principinių nuostatų, o pasiduodama verkšlenimams ir spaudimui. Tai (ex?) LMT vadovybei garbės tikrai nedaro . Jei pvz ekonominės krizės metu nebūtų buvę laikomasi griežtos taupymo politikos, nepasiduodant verkšlenimams, kur dabar LT būtų? taigi nesugebėjimas pažangos vardan laikytis principingų sprendimų buvo klaida
[quote name=”Problemos”]Problema ta, kad dėl brangių medžiagų, įrangos ir kitų darbo priemonių fizinių, technologinių ir biomedicininių mokslų tyrimai kainuoja mažiausiai 10 kartų brangiau, negu HSM. O projektų pinigai panašūs, todėl HSM beveik visą sumą gali skirti priedams prie atlyginimų pagal maksimalius koeficientus.
Socialinių mokslų fakultetai tikrai uždirba žymiai daugiau nebiudžetinių lėšų, bet tai nesusiję su moksliniais tyrimais. Tai lėšos iš studijų, nes į tuos fakus vis dar veržiasi armijos lengvų mokslų ir diplomų ištroškusių studentų (beje, tai būdinga visai Europai), kurie Lietuvoje patys moka už tuos mokslus. Bet tie papildomi uždirbti pinigai niekuo neprisideda prie mokslinių tyrimų, o didelė dalis jų skiriami dėstytojų priedams už virškrūvį. Bet kokiu atveju socialiniai mokslai gyvena tikrai žymiai “riebiau” už tiksliuosius, bent jau atlyginimų prasme.
Citata “Butkus buvo LMT vadovas, ir kas-ar ne jis ir jo bendražygiai-sukūrė tuos ‘palengvintus’ HSM vertinimo standartus, ne patys gi HSM atstovai tai padarė. “
Deja, čia Butkus “nė prie ko”. Patys HSM tai išsikovojo po begalinių verkšlenimų ir skundų prezidentams, seimūnams ir vyriausybėms, kad skriaudžia HSM. Nieko kito nebeliko, kaip Taryboje sukurti atskirą HSM “skyrių”, arba “darželį”, kuriame jie galėtų žaisti pagal savo susikurtus palengvintus kriterijus.
2013-08-20 07:14
lilie“Toks HSM tyrimas, kuris įsikūnijo į šalies teisinės, ekonominės ar socialinės būklės pagerinimą, yra, IMHO, keliolika kartų vertesnis už kad ir kažin-kokiausiame tarptautiniame žurnale pacituotą kokios nors “konstantos reikšmės intervalo patikslinimą” ar kokios nors dar vienos pastebėtos supoernovos blyksnio parametrų aprašymą”
Gal kas nors pamatė ar pajuto to IMHO sukeltą ” visų būklių pagerinimą” ir pripažino Kokiausiame zurnale pasauliniu mastu? Pabėgo trečdalis šios šalies piliečių, taip ir nepajutusių.
2013-08-20 14:57
Kas prie ko[quote name=”lilie”]”Toks HSM tyrimas, kuris įsikūnijo į šalies teisinės, ekonominės ar socialinės būklės pagerinimą, yra, IMHO, keliolika kartų vertesnis už kad ir kažin-kokiausiame tarptautiniame žurnale pacituotą kokios nors “konstantos reikšmės intervalo patikslinimą” ar kokios nors dar vienos pastebėtos supoernovos blyksnio parametrų aprašymą”
Gal kas nors pamatė ar pajuto to IMHO sukeltą ” visų būklių pagerinimą” ir pripažino Kokiausiame zurnale pasauliniu mastu? Pabėgo trečdalis šios šalies piliečių, taip ir nepajutusių.[/quote]
Va. tokie “tikslūs” tiksliukiški vertinimai, kaip kliedesiai apie “pabėgusį trečdalį”, ir parodo, dargi įtikinamai, HSM mokslų reikalingumą. Nes ne mechanicistiškai mąstantys tiksliukai, bet būtent HSM mokslų atstovai tiria ir aiškinasi, ne tik KIEK išvyko ir KODĖL išvyko, bet ir “kas iš to” (išvykimo šaliai ir atvykimo šaliai). Kai kurie tų tyrimų rezultatai jau yra paskelbti, bet. aišku, kai esi tiksliukas, tai viską “ir taip geriau žinai”, kam skaityti? :lol: .
Galima suprasti, kad pagal tiksliukišką mastyseną, “kuo daugiau [gyventojų, populiacijos] – tuo geriau”. Bet…ai, ką čia aiškinti neimliems “visažiniams”… :-)
Tad tik užteks pasakyti, kad tą Lietuvos “būklių pagerinimą” mato ir pripažįsta visi, kas ne akli ir kas ne buki. Gal mokate naudotis internetu ne tik komentaram rašyti?:-) Tai pasižiūrėkite , pvz., į EUROSTAT duombazė – ir įvertinkite, pvz., BVP/cap ar kitas tendencijas per pastaruosius kokius 17 metų. Jei nepavyks susirasti ar suorasti ( :-) ), tai galite paieškoti, sakykim, JTO skelbiamo HDI (human dvelopment index) – ir pasitkrinti, kurioje šalių grupėje LT yra dabar, o kurioje buvo prieš kokius 10 m. Gal praeis noras ūbauti… :-)
2013-08-20 15:06
Veidrodėlis-melagėli[quote name=”Problemos”] Socialinių mokslų fakultetai tikrai uždirba žymiai daugiau nebiudžetinių lėšų, bet tai nesusiję su moksliniais tyrimais. Tai lėšos iš studijų, nes į tuos fakus vis dar veržiasi armijos lengvų mokslų ir diplomų ištroškusių studentų (beje, tai būdinga visai Europai), kurie Lietuvoje patys moka už tuos mokslus. [/quote]
Tai kaip čia taip yra, kad jūsų toookie moksliški ir toookie tarptautiniu mastu garsūs fakultetai bei profesoriai nesugeba pritraukti studentų, sužavėti jų galimybe mokytis iš pasaulinio lygio mokslininkų bei užsitikrinti sau akinamai spindinčią ateitį? :lol:
Žinom,, žinom: tie abiturientai yra kvaili, nežino, kur auksas žiba, ar ne? T.y. “jei mums nesiseka – rinka kalta. Nes kaskart, kai pasižiūrime į veidrodėlį ir jo paklausiame, “kas pasaulyje gražiausi ir proingiausi?”, tai jis mums sako: “jūs, jūs, jūs”” :lol:
Ar ne?:-)
2013-08-20 15:43
Problemos“Tai kaip čia taip yra, kad jūsų toookie moksliški ir toookie tarptautiniu mastu garsūs fakultetai bei profesoriai nesugeba pritraukti studentų, sužavėti jų galimybe mokytis iš pasaulinio lygio mokslininkų bei užsitikrinti sau akinamai spindinčią ateitį? :lol: Žinom,, žinom: tie abiturientai yra kvaili, nežino, kur auksas žiba, ar ne? T.y. “jei mums nesiseka – rinka kalta. Nes kaskart, kai pasižiūrime į veidrodėlį ir jo paklausiame, “kas pasaulyje gražiausi ir proingiausi?”, tai jis mums sako: “jūs, jūs, jūs”” :lol: Ar ne?:-)”
Tikslieji mokslai sunkesni, reikia daugiau smegenų. O kad juos pamėgtum, turi juos bent jau suprasti. Be to, dabartinis jaunimas nebemėgsta sukti smegenų, jiems žymiai patraukliau dirbti ir užsidirbti liežuviu, o ne galva ir rankomis. Todėl dauguma ir nueina lengviausiu keliu. Nebent valstybinė politika, suteikianti kažkokius prioritetus tokiems mokslams gali pritraukti šiek tiek daugiau studentų į juos, kas dabar ir bandoma daryti ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.
2013-08-20 16:22
ArgumentaiSkaitydamas komentarus, radau nemažai labai intelektualių argumentų šitoje diskusijoje. Jie tokie intelektualūs, logiškai gražūs ir vaizdingi, kad neiškenčiau nepasidalinęs savo susižavėjimu su jumis (žiūr. žemiau):
“Žinom,, žinom: tie abiturientai yra kvaili, nežino, kur auksas žiba, ar ne?”
“Veidrodėlis-melagėli”
“Nes kaskart, kai pasižiūrime į veidrodėlį ir jo paklausiame, “kas pasaulyje gražiausi ir proingiausi?”, tai jis mums sako: “jūs, jūs, jūs”” :lol: Ar ne?:-)”
Bet…ai, ką čia aiškinti neimliems “visažiniams”… :-)”
“bet. aišku, kai esi tiksliukas, tai viską “ir taip geriau žinai”, kam skaityti? :lol: .”
“Ravėkite savo “rūtų darželį” ir nekaišiokite nosies į svetimus”
“negalite pasijusti mokslininkais, kol nepasilyginsite su HSM atstovais?”
“nepamatuotą “tiksliukų” aroganciją,”
“liudija apie jo menką išprusimą ir sustabarėjusią “tiksliukišką” mastyseną”
“pasireiškia šlėktiška poza “Co to ja, co to moja kamizelka”,”
“nepilnavertišku mo komplekso kamuojamo paauglio “argumentais” “
“taigi jo mintys dar ir parodo jo neišprusimą bei kalbėjimą tai, ko nežino'”
“itin blankus mokslininkų “tiksliukų” įvaizdis visuomenėje”
“užuot ravėjus “savo darželį”, kad jis būtų patrauklesnis norintiems studijuoti, jūs nuolat kaišote nosi į svetimą:jums”
“jums nuolat rūpi pagal savo kurpalį vertinti HSM “pasauliniame kontekste”
“jums nuolat norisi, kad valdžia jums suteiktų dirbtinį prioritetą ir atitinkamai, HSM sąskaita, duotų dosnesnį finansavimą (kurio jums nepavyksta gauti savo jėgomis ir savo darbais)”
Ir t.t.
2013-08-21 07:58
oho[quote name=”Argumentai”]Skaitydamas komentarus, radau nemažai labai intelektualių argumentų šitoje diskusijoje. Jie tokie intelektualūs, logiškai gražūs ir vaizdingi, kad neiškenčiau nepasidalinęs savo susižavėjimu su jumis (žiūr. žemiau):
……………
…………..
Ir t.t.[/quote]
Pritariu. Nesitikėjau VU komentaruose pamatyti Delfi lygio diskusijas, kokios net proftechninei padarytų gėdą – čia jau nebe diskusija, argumentavimas, apsikeitimas idėjomis, o veikiau pasidrabstymas. Štai tokių žmonių, pasirodo, turim savo tarpe.
2013-08-21 13:10
Taigis, taigis...[quote name=”oho”][quote name=”Argumentai”]Skaitydamas komentarus, radau nemažai labai intelektualių argumentų šitoje diskusijoje. Jie tokie intelektualūs, logiškai gražūs ir vaizdingi, kad neiškenčiau nepasidalinęs savo susižavėjimu su jumis (žiūr. žemiau):
……………
…………..
Ir t.t.[/quote]
Pritariu. Nesitikėjau VU komentaruose pamatyti Delfi lygio diskusijas, kokios net proftechninei padarytų gėdą – čia jau nebe diskusija, argumentavimas, apsikeitimas idėjomis, o veikiau pasidrabstymas. Štai tokių žmonių, pasirodo, turim savo tarpe.[/quote]
Žinoma, tokie pareiškimai, kaip…:
“dabartinis jaunimas nebemėgsta sukti smegenų, jiems žymiai patraukliau dirbti ir užsidirbti liežuviu, o ne galva ir rankomis.”
“Patys HSM tai išsikovojo po begalinių verkšlenimų ir skundų.(…) jie vis dar verkšlena”
“čia bando verkti HSM,”
“HSM belieka tik savo kieme vienas kitam pasipasakoti apie savo “tyrimus”
” HSM geriu būtų patylėti ir neverkt”
Ir t.t
Pagaliau, perskaitykite to patie Butkaus arogantišką pareiškimą, atskiriantį “tikro intelekto” reikalaunčias tiksliukiškas profesijas, nuo darbų “tik bankuose ir kitose insttucijose”.
O perskaitę, užuot čia dirbtinai baisėjęsi kitų pasisakymais, galėtumėte prisiminti (jei esate kada nors girdėję, žinoma) posakį: MEDICE, CURE TE IPSUM.
Taipgi kitą, lietuvišką: “kaip šauksi, taip atsilieps”.
2013-08-21 13:20
Na, ne...[quote name=”Geležinis argumentas”]”Co to ja, co to moja kamizelka” yra labai stiprus argumentas, tikrai ne nepilnavertiškumo komplekso kamuojamo paauglio, o jau prisirpusio HS mokslų atstovo. Prieš tokį argumentą bejėgiai bet kokie faktai ir statistika.[/quote]
Ką jūs, tokie argumentai, kaip “krokodilo ašaros (cit,: [i]”kai kuriuose komentaruose upeliais bėga krokodilo ašaros[/i]”) permuša visas geležis. Jie yra deimantinio kietumo ir įtikinamumo. Nes, be abejo, pagrįsti neatremiamais faktais ir statistika. Tikrai verti prinokusio ir net pernokusio FBTM atstovo.
P.S.: ar visiems jūsų srities bei profesijos broliams ir seserims būdingas regėjimas krislo svetimose akyse , savose ignoruojant rastą?
2013-08-21 15:48
RibaAtrodo, pasiekta riba, nuo kurios diskusija tapo bevaisė ir beprasmė, nes jau liejasi vien emocijos, ypač iš vienos pusės.
2013-08-21 16:31
# Riba[quote name=”Riba”]Atrodo, pasiekta riba, nuo kurios diskusija tapo bevaisė ir beprasmė, nes jau liejasi vien emocijos, ypač iš vienos pusės.[/quote]
Diskusija? Kokia diskusija? [b]Apie ką[/b] ji buvo ar galėjo biūti?
Man regis, čiaa buvo ne diskusija, bet r[b]eakcija[/b] į VU mokslo prorektoriaus stebinantį savo kategoriškumu ir nepagrįstumu pareiškimą, iš kurio buvo galima suprasti, kad jis skirsto mokslus į “tikro intelekto” reikalaujančius ir “netikro” ar tiesiog neintelektualius.
Ar tikrai norėjote diskusijos dėl tokios insinuacijos? T.y. argumentuoto aiškinimosi, ar toks skirstymas į intelektualias ir neintelektualias mokslo sritis bei kryptis yra teisėtas ir teisingas? Ar [b]išvis manote, kad [/b]tai yra teisėta ir teisinga?
Analogiškai ar,, pvz., manote, kad galėtų būti diskutuojama, ar rasizmas turi mokslinį pagrindą?
Jei nemanote, tai turėtumėte sutikti, kad diskusijai pagrindo nebuvo ir šiuo atveju, Tik – pasipiktinimui. Kurį dar pakurstė kai kurie mėginimai apginti E.Butkaus pareiškimą, dargi labiau suniekinant HSM.
2013-08-21 17:28
GintarasKolegos,
jei pas mus būtų tik labai labai intelektualios, perdėm mandagios, jokiu būdu nieko, net kačiuko neįžeidžiančios replikos ir komentarai – kiek tokį “sausą” skaitalą skaitytų:
“1. dr. x pasakė kad pilka yra pilka, 2.draugė y sako kad pilka nebūna nes yra tik purvina balta ir gali tai įrodyti cituodama klasiką M.., 3. dr.z piktinasi drauge y ir prašo Mokslo komitetą nustatyti dr. y “citavimo koeficientą”….” Jums įdomu ir gražu tai skaityti? man ne, todėl manau, kad net ir mokslininkai ir dėstytojai yra žmonės, ir su humoro jausmu ir su perlais savo sakiniuose, juk gero tono lygis nebuvo peržengtas? 8)
2013-08-21 18:58
Kaip baisu!Citata “Ar išvis manote, kad tai yra teisėta ir teisinga? Jei nemanote, tai turėtumėte sutikti, kad diskusijai pagrindo nebuvo ir šiuo atveju, Tik – pasipiktinimui. Kurį dar pakurstė kai kurie mėginimai apginti E.Butkaus pareiškimą, dargi labiau suniekinant HSM.”
Pritariu, kaip baisu ir neteisėta, reikėtų į prokuratūrą kreiptis. Ir dar, pasirodo, bendrininkų yra, mėginančių ginti tokią nusikalstamą nuomonę. Tikrai pasibaisėjau, kaip gali būti ir kita, neteisėta, nuomonė, visiškai su jumis solidarizuojuosi.
2013-08-21 19:01
Gero tono lygis“…ir su humoro jausmu ir su perlais savo sakiniuose, juk gero tono lygis nebuvo peržengtas?”
O kas tai yra “gero tono lygis”, kaip ir kur jis nustatytas?
2013-08-21 19:03
humoras“…ir su humoro jausmu ir su perlais savo sakiniuose”
Na, humoro čia nemačiau, perlų taip.
2013-08-22 07:13
geras tonas“gero tono lygis nebuvo perzengtas…”
Geras tonas reiskia diskusijoje tiesiogiai neliesti personalijų, tik idėjas, mintis, ir šios gali būti tegu ir pačiu emocionaliausiu būdu kritikuojamos, iš jų netgi tyčiojamasi ir pan. Pvz., gerb. E. Butkus netiesiogiai priskyrė socialinius mokslus kategorijai kur nereikia “tikro intelekto” :) Galima su tuo nesutikti (aš pats personaliai su tuo nesutinku), ir čia reikėtų argumentuoti kur jis klysta, parodyti kaip turėtų būti tikrovėje, ir nors tai netiesiogiai pažemintų oponentą, tai vis dar bus geras tonas; tačiau išvadinti žmogų “neišprusęs” ir panašiais epitetais, čia jau yra, atsiprašant, yra prasigėrusio valkatos lygis, ir jokia diskusija po to nebeimanoma. Suprantama, visi turim emocijas, ir net gyvūnai jas turi, tačiau mes dar ir protą turim, ir reikėtų išmokti tas emocijas valdyti, ir jei būtina jas “išleisti”, tai tam yra idejos, mintys su kuriomis nesutinkam, į jas ir nukreipkim ugnį, bet ne į gyvus žmones.
2013-08-22 08:54
GintarasGeram tonui #30 > tai buvo klausimas, jei pastebėjote, aš klausiau, bet jūs manote, kad buvo peržengtas :-| – tada gaila….
2013-08-22 11:27
Juokinga[quote name=”geras tonas”] Pvz., gerb. E. Butkus netiesiogiai priskyrė socialinius mokslus kategorijai kur nereikia “tikro intelekto” :) Galima su tuo nesutikti (aš pats personaliai su tuo nesutinku), ir čia reikėtų argumentuoti kur jis klysta, parodyti kaip turėtų būti tikrovėje, ir nors tai netiesiogiai pažemintų oponentą, tai vis dar bus geras tonas; tačiau išvadinti žmogų “neišprusęs” ir panašiais epitetais, čia jau yra, atsiprašant, yra prasigėrusio valkatos lygis, ir jokia diskusija po to nebeimanoma. Suprantama, visi turim emocijas, ir net gyvūnai jas turi, tačiau mes dar ir protą turim, ir reikėtų išmokti tas emocijas valdyti, ir jei būtina jas “išleisti”, tai tam yra idejos, mintys su kuriomis nesutinkam, į jas ir nukreipkim ugnį, bet ne į gyvus žmones.[/quote]
Tikrai juokinga, kai asmuo, kuriam užkliūna tai, kad E.Butkaus atvirai paniekinami HSM atžvilgiu pareiškimai buvo įvertinti kaip, cituoju, “liudijantys apie jo menką išprusimą”, pats nesibodi tokių epitetų, kaip “prasigėrusio valkatos lygis”. Pastarojo pobūdžio apibūdnimai, matyt, jo supratimu, laikytini racionaliais, ne emocionaliais argumentais, tinkančiais diskusijai? Jei taip, tai išties vargu ar įmanoima diskusija su tokius argumentus vartojančiais moralizuotojais.
Be kita ko, ir todėl, kad jų logika iškreipta: anot rašiusiojo apie prasigėrusius valkatas, E.Butkui priskyrus socialinius mokslus kategorijai kur nereikia “tikro intelekto” (taigi ir netiesiogiai tų mokslų atstovus išvadinus neintelektualiais ar bent jau žemesnio intelekto), pastarieji, girdi, turėję jam argumentuoti, kad jis klysta. Kitaip tariant, įrodyti nesantys kupranugariais (anot žinomo posakio). Tai bent argumentotos diskusios supratimas: aš tave pavadinau durnesniu, o tu man įrodinėk, kad toks nesi (jautresnių sielų atsiprašau už tiesmukiško, neakademinio, termino pavartojimą).
2013-08-22 11:48
# 27[quote name=”Kaip baisu!”] Pritariu, kaip baisu ir neteisėta, reikėtų į prokuratūrą kreiptis. Ir dar, pasirodo, bendrininkų yra, mėginančių ginti tokią nusikalstamą nuomonę. Tikrai pasibaisėjau, kaip gali būti ir kita, neteisėta, nuomonė, visiškai su jumis solidarizuojuosi.[/quote]
Jei tamstai užkliuvo žodis “teisėta”, galite jį pakeisti “pateisinama”. T.y. ar pateisinama universiteto, dargi pretenduojančio į juridinį išskirtinumą, mokslo prorektoriui švaistytis tokiomis insinuacijomis?
Nors…..pasirausus atmintyje, galima teigti, kad tai ne pirmas atvejis Vilniaus Universitete. Spaudoje būta pranešimų, kuriuose VU įvairių lygių vadovai cituoti kaip vadinę studentus “dundukais”, diagnozavę jiems “psichinius sutrikimus” ir pan. Ką gi, dabar nuo studentų pereitą į aukštesnį lygmenį: Teisėtai, anot tamstos.
Apskritai, visa ši istorija yra netiesioginis paliudijimas, kad mūsų universitetus ne tik moksline, bet ir kultūrine prasme nuo geriausųjų pasaulyje skiria šviesmečiai. Antai, garsiojo Harvardo prezidentas prieš keletą metų turėjo atsistatydinti po neapdairiai mestos frazės apie intelektinių gebėjimų skirtumus tarp lyčių. O mūsuose…visokie pareiškimai teisėti, taigi – ir pateisinami.
2013-08-22 14:26
studentas[quote name=”# 27″] Ką gi, dabar nuo studentų pereitą į aukštesnį lygmenį: Teisėtai, anot tamstos.
mūsų universitetus ne tik moksline, bet ir kultūrine prasme nuo geriausųjų pasaulyje skiria šviesmečiai.[/quote]
žavu. sakau, jog kiti – kultūriniai atsilikėliai, bet savo nuomonę išreiškiu adekvataus “kultūrinio” lygio mintimis. gerai, jog Nobelio premija už grynojo intelekto naudojimą neskiriama, neišsirinktume iš pretendentų gausos..
2013-08-22 17:40
# 27[quote name=”studentas”]žavu. sakau, jog kiti – kultūriniai atsilikėliai, bet savo nuomonę išreiškiu adekvataus “kultūrinio” lygio mintimis. gerai, jog Nobelio premija už grynojo intelekto naudojimą neskiriama, neišsirinktume iš pretendentų gausos..[/quote]
O kokias neadekvataus [i]'”kultūrinio”lygio minitis'[/i] tame savo pacituotame komentare tamsta pastebėjote?
(Beje, Nobelio premija taipgi neskiriama ir už logiką. Ir už lėkštus “baheriukus”, taipgi. Taip kad nesistenkite :-) ]
2013-08-23 13:47
RealybėDar perskaičiau straipsnį, ieškodamas, kas taip baisiai galėjo įžeisti vieną panelę, sugebėjusią savo komentaruose išlieti tiek tulžies, apdalijusi kitus įvairiais epitetais ir net pavadinusi prorektorių menkai išprususiu. Radau tik vieną nedidelį paragrafą, kuriame ji galėjo netiesiogiai įžvelgti kažkokį pasikėsinimą į lietuviškų HSM prestižą : „Dabar tokia tendencija, kad visas žmogaus gyvenimas turi būti labai lengvas – vidurinėje mokykloje, universitete, o vėliau – lengvas ir gerai apmokamas darbas. Tačiau gyvenime tokių dalykų nebūna. Nereikia pasiduoti toms tendencijoms, kurios vyrauja Vakarų šalyse, kad visus sunkius, tikro intelekto darbus kažkas kitas padarys. O kiti galės dirbti tik bankuose ar kitose institucijose. Gaus geras pareigas ir galės iš to lengvai gyventi.“
Bet reikia liguisto jautrumo, kad čia įžvelgtum kažkokį tyčinį HSM „paniekinimą“. Kalbama bendrai apie dabartinio jaunimo požiūrį į gyvenimą, ne vien Lietuvoje. Negi netiesa, kad didžioji dalis stojančių studijuoti į SM fakultetus tikisi dirbti bankuose, biudžetinėse institucijose ar privačiose įstaigose,…, ir, per daug neapkraunant smegenų, iš to gerai gyventi. Tam didelio intelekto tikrai nereikia. Tikrai yra sunkesnės intelektualesnės veiklos, susijusios tiek su „tiksliaisiais“, tiek su HSM. Pvz., kad ir moksliniai tyrimai, gilinantis į reiškinių esmę, kuriant naujoves/naujas technologijas, sprendžiant globalias problemas. Kalbu ne apie tą nemažą skaičių „tiksliųjų“ ir HS mokslininkų Lietuvoje, kurie faktiškai tik imituoja mokslą, apsiribodami minimalia veikla, bet aukšto tarptautinio lygio tyrimus, kuriuose vyksta intensyviausias intelektualinis darbas. Faktas ir tai, kad dalis „tiksliųjų“ mokslų atstovų Lietuvoje jau pasiekė bent vidutinį tarptautinį lygį ir jau yra neblogai žinomi tarptautiniu mastu, nepaisant didžulio įrangos trūkumo. O HSM ta prasme dar gerokai atsilieka ir dar silpnai teįsitraukė į labai intensyvią tarptautinę mokslinę veiklą HSM srityse.
2013-08-23 15:17
Fantastika!Perskaičiau ne tik “realybe” pavadintą komentarą, bet ir visus kitus. Ir negaliu atsistebėti ypatingais #36 komentatoriaus sugebėjimais! Kažkaip jis/ji sugebėjo įžiūrėti ne tik komentatorių, pasipiktinusių E.Butkaus pareiškimu, lyt, bet dargi nustatyti [i]visų jų [/i](nes nemanau, kad tai būta tik vieno asmens) šeimyninį statusą (panelė). Išties, TOKIAI diagnozei reikia nepaprasto, anot Butkaus, [i]tikro[/i] talento: tiesiog telepatinių gebėjimų :-)
Taipgi esu sužavėtas (aš ne panelė, jeigu ką :lol: ) dar vienu gilų išmanymą rodančiu pareiškimu, tuo, kad stojantieji “studijuoti į SSM fakultetus tikisi dirbti bankuose, biudžetinėse institucijose ar privačiose įstaigose,…, ir, per daug neapkraunant smegenų, iš to gerai gyventi.” Būtų įdomu sužinoti, kur, įžvalgiojo komentatoriaus supratimu, tikisi dirbti stojantieji studijuoti į FBTM fakultetus? Ne bankuose, ne biudžetinėse ir ne privačiose įstaigose…tai kur dar? Gal bažnyčiose? :-) Priminsiu kolegai, kad VU – irgi yra biudžetinė įstaiga, dargi [i]didžiausia [/i]biudžetinė įstaiga. Galima dar būtų pakalbėti apie naivų, “buktikšką” supratimą, kad esą bankuose, biudžetinėse ar privačiose įstaigose dirbantiems nereikia “apkrauti smegenų” bei kad derėtų jas “[i]per daug[/i] apkrauti”, bet – tiek to. Jau ir taip aišku, su kuo šiuo atveju turime reikalą.
P.S.: atkreipsiu dėmesį, kad, skirtingai nuo oponento, susilaikiau nuo visokių pariebinančių epitetų,[i] a la[/i]: “liguistai”, “išleiti tiek tulžies” ir pan. Nors galėjau – priežasčių buvo.
2013-08-23 18:29
FantastikaiO jūs tikrai vyras? Iš tamstos aikštingų ir pretenzingų komentarų nepanašus į vyrą.
2013-08-26 08:46
Fantastika![quote name=”Fantastikai”]O jūs tikrai vyras? Iš tamstos aikštingų ir pretenzingų komentarų nepanašus į vyrą.[/quote]
Nuoširdžiai (tikrai! :-)) ačiū už šį seksistinį komentarą, jis puikiai iliiustruoja tai, kas jau buvo pastebėta komentare Nr.33.T.y., kad “mūsų universitetus ne tik moksline, bet ir kultūrine prasme nuo geriausųjų pasaulyje skiria šviesmečiai”.
Be to, kadangi turiu pagrindo manyti, jog šis komentaras atėjo iš “tiksliukų” pusės, jis taipgi netiesiogiai paliudija, kaip LABAI jiems (bent jau daliai jų) trūksta humanitarnės kultūros. Taigi – ir HSM svarbą. QED!