Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) rezidentams praktikų durys yra atviros visame pasaulyje. Studijų laikotarpiu rezidentai gali pasirinkti šalį ir ten įgyti profesinės patirties bei kompetencijų. Tokia galimybe šiais mokslo metais pasinaudojo trys geriatrijos rezidentai: Karolina Karkaitė, Diana Sladkevičienė ir Vidas Šavinis. Jie Didžiosios Britanijos ir Šveicarijos ligoninėse trumpam įsiliejo į komandinį praktinį darbą su užsienio kolegomis geriatrais. Tarptautinė praktika jauniems gydytojams padėjo geriau pasirengti globaliai ir dinamiškai darbo aplinkai ir sudarė puikias galimybes teorines žinias pritaikyti praktinėje veikloje, palyginti lietuvišką ir tarptautinę patirtį.
Nustebino ilgametė Anglijos geriatrinės medicinos patirtis
Diana Sladkevičienė tris mėnesius dirbo Didžiojoje Britanijoje, Derbio karališkosios ligoninės Geriatrijos skyriuje. Rezidentė praktiką atliko senyvo amžiaus žmonių insultų ir psichiatrijos, griuvimų ir judėjimų sutrikimų klinikose, stebėjo ištyrimo ir gydymo procesą, skubiosios geriatrijos, bendruomenės geriatrijos, ortogeriatrijos bei chirurginių pacientų konsultacijas. Stažuotės metu, dirbdama kartu su dr. Ellie Burn, Diana įgijo geriatrinio skyriaus audito žinių ir prisidėjo prie Derbio karališkosios ligoninės delyro gydymo audito vykdymo.
Rezidentė papasakojo, kad Derbio karališkojoje ligoninėje tiriami ir gydomi senyvo amžiaus pacientai, turintys daug medicininių problemų ir geriatrinių sindromų. Kartu su geriatrinio multidisciplininio tyrimo komandomis Diana dirbo tiek ligoninėje, tiek ir poliklinikoje, įsisavino išsamiojo geriatrinio tyrimo metodą taikant fizinės sveikatos, pažintinių, mobilumo, savarankiškumo vertinimą. Pasitaikius galimybei, Londono Kelio bendruomeninėje ligoninėje Diana turėjo galimybę susipažinti su stacionarinio reabilitacijos skyriaus, skirto geriatriniams pacientams, veikla.
Praktikos laikotarpiu Diana gilinosi į ambulatorinių paslaugų senyvo amžiaus žmonėms ypatumus: lankėsi griuvimų rizikos įvertinimo klinikoje, alpimų ir galvos svaigimo klinikoje bei Parkinsono ligos klinikoje. Ji turėjo galimybę stebėti ortogeriatrų teikiamas konsultacijas senyvo amžiaus pacientams, patyrusiems šlaunikaulio kaklo lūžį. Su praktikos vadovu gydytoju geriatru Adamu Gordonu, kuriam jaučiasi labai dėkinga už suteiktą galimybę, Diana tobulino savo įgūdžius chirurginių pacientų ištyrimo ir vadybos srityse.
Diana džiaugiasi pasinaudojusi galimybe aktyviai dalyvauti Derbio karališkosios ligoninės edukacinėje programoje – kassavaitinėse skyriaus pacientų vizitacijose, gydytojams rezidentams skirtose paskaitose, naujausių mokslinių straipsnių aptarimuose ir pacientų klinikiniuose aptarimuose su geriatrijos komanda. Ši tarptautinė praktika suteikė galimybę ne tik susipažinti su Didžiosios Britanijos ilgamete geriatrinės medicinos patirtimi, bet ir susirasti draugų, sukurti bendradarbiavimo ir žinių keitimosi tinklus su jaunesniaisiais ir vyresniaisiais Anglijos gydytojais geriatrais.
Ortogeriatrija – viena populiariausių specialybių
Rezidentas Vidas Šavinis Anglijoje viešėjo net pusę metų. Per pirmuosius tris praktikos mėnesius susipažino su Londono Šv. Marijos ligoninėje veikiančių ortopedijos ir intensyviosios terapijos skyrių veikla. Ortopedijos skyriaus vedėjas ortogeriatras Michaelas Fertlemanas, su kuriuo dirbo Vidas, yra nacionalinės šlaunikaulių lūžių duomenų bazės kūrėjas Didžiojoje Britanijoje. Vidas turėjo galimybę susipažinti su Šv. Marijos ligoninėje veikiančių griuvimų prevencijos, geriatrinių pacientų priešoperacinio ištyrimo ir gydymo, tarp jų ir širdies vožtuvų operacijų, įvertinimo skyrių veikla. Antrojoje praktikos vietoje jaunasis gydytojas tris mėnesius dirbo Sario grafystės karališkojoje ligoninėje. Šioje ligoninėje Vidas mokėsi iš vienos pagrindinių ortogeriatrinės paciento priežiūros modelio kūrėjų dr. Helen Wilson.
Pagrindinis Didžiosios Britanijos nacionalinės sveikatos sistemos darbo organizavimo ypatumas, anot Vido, yra darbas komandoje. Ortogeriatrijos subspecialybės komandą sudaro gydytojas geriatras, ortopedijos ir geriatrijos praktinių žinių turintis slaugytojas, kineziterapeutas, ergoterapeutas ir socialinis darbuotojas. Komanda nepriskirta prie skyriaus, yra mobili, tiria ir kituose skyriuose esančius geriatrinius pacientus. Daugiau patirties įgiję gydytojai nemažą savo darbo laiko dalį skiria jaunesniųjų gydytojų edukacijai. Vidas džiaugiasi turėjęs galimybę dalyvauti išrašomų senyvo amžiaus pacientų aptarimuose, paskaitose, skirtose gydytojams rezidentams ir visai multidisciplininei komandai.
Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje geriatrinė medicina yra gausiausia ir antra pagal paraiškų skaičių stojant į rezidentūrą specialybė. Ortogeriatrai specializuojasi mažos traumos kaulų lūžių gydyme, dažniausiai tai būna šlaunikaulio kaklo lūžiai. Didelę reikšmę ortogeriatrijos plėtrai turėjo Nacionalinės šlaunikaulių lūžių duomenų bazės sukūrimas (angl. National Hip Fracture Database), kuris parodė, kokią naudą teikia geriatro ir multidisciplininės komandos įsiliejimas į ortopedijos skyriaus veiklą – stacionarinio gydymo trukmės ir ekonominės naštos ligoninėms ir visuomenei sumažėjimą.
Šveicarijoje vertinamas komandinis darbas
Geriatrijos specialybės rezidentė Karolina Karkaitė tris mėnesius savo žinias ir praktinius gebėjimus tobulino Šveicarijoje – Berno miesto universitetinėje Inselio ligoninėje ir geriatrinės reabilitacijos skyriuose Belpe ir Tiefenau. Organizuoti šią praktiką Karolinai padėjo ligoninės vyriausiasis gydytojas prof. Andreasas Stuckas.
Inselio ligoninėje Karolina aktyviai įsitraukė į darbą. Gydytojos asistentės noriai dalijosi savo patirtimi, ugdė Karolinos klinikinius įgūdžius, parodydamos geriatrinių pacientų apžiūros principus, aptardamos senyvo amžiaus pacientų ištyrimo, diagnostikos, gydymo bei reabilitacijos ypatumus, visuomet mielai atsakydamos į užduodamus klausimus. Karolinos profesiniam tobulėjimo didelę įtaką padarė gydytojai geriatrai Saskia Herrmann ir Pascalis Krayeris, kurie padėjo geriau suprasti geriatrinės medicinos specifiškumą ir subtilybes, komandinio darbo principus.
„Šioje ligoninėje vieną kartą per savaitę vyksta įdomių klinikinių atvejų aptarimai. Ir taip pat kartą per savaitę vyresnysis gydytojas multidisciplininei geriatrijos komandai veda teorinę-praktinę paskaitą, pavyzdžiui, apie antikoaguliantus, jų naudojimą, indikacijas ir kontraindikacijas arba podagrą, jos diagnozavimą bei gydymą. Inselio ligoninėje nuolat vyksta daug įdomių praktinių paskaitų bei seminarų, konferencijų, renginių, kuriuose gali dalyvauti visi norintys“, – pasakojo K. Karkaitė.
Gydytoja rezidentė iš Lietuvos turėjo progą stebėti ir pati aktyviai dalyvauti komandiniame geriatrinės reabilitacijos darbe. Karolina pasakoja, kad komandą ten sudaro gydytojas geriatras ir gydytojai asistentai, slaugytojai, kineziterapeutas, ergoterapeutas, socialinis darbuotojas bei mitybos specialistas. Visa komanda renkasi vieną kartą per savaitę į pacientų aptarimą, kai nusprendžiama tolimesnė paciento gydymo eiga, atsižvelgiant į jo būklę ir jos pokyčius per savaitę. Kartu su gydytojais asistentais Karolina kiekvieną dieną vizituodavo ir apžiūrėdavo naujus pacientus. Dalyvaudama diskusijose, pacientų aptarimuose, susitikimuose su šeimos nariais, multidisciplininėse konsultacijose rezidentė pasisėmė geriatrijos komandinio darbo patirties, kurią tikisi pritaikyti grįžusi į Lietuvą.
ERASMUS programa – naujos galimybės
ERASMUS praktikos programa jauniesiems gydytojams rezidentams suteikia galimybę dalį rezidentūros studijų praleisti mokantis kitose šalyse. Senųjų Europos šalių patirtis ypač svarbi diegiant etapinį jaunųjų gydytojų kompetencijų mokymą, formuojant komandinio darbo įgūdžius ir suteikiant rezidentams daugiau laisvės sprendimams priimti. Patirtis ir žinios, kurias rezidentai įgyja dar besimokydami, ateityje neabejotinai taps jų veiklos ir gydymo metodų dalimi.
Komentarų nėra. Būk pirmas!