Ketveri metai išsamių teorinių žinių, daugiau nei 1000 valandų praktinio mokymo bakalauro studijų Vilniaus universiteto Medicinos fakultete (VU MF) metu – taip įgyjama visapusiška patirtis, reikalinga itin paklausiai šiuolaikiniame pasaulyje ergoterapeuto profesijai. Sveikatos įstaigose tokie savarankiškai dirbti pasirengę specialistai yra labai laukiami. Apie ergoterapijos studijas VU MF pasakoja Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedros vadovė prof. Rūta Dadelienė ir programos pirmakursė Austėja Baranauskaitė.
Naujos ir labai paklausios studijos
Nors ergoterapijos specialybė Lietuvoje dar visai jauna, VU dėstoma nuo 2002 m., susidomėjimas ja, pasak prof. R. Dadelienės, vis didėja. Ergoterapija, kartais vadinama „užsiėmimo terapija“ – tai mokslo šaka, skatinanti bei tirianti teigiamus darbingumo poveikius žmogaus sveikatai ir gerovei. Ergoterapeutas pacientui padeda išsaugoti savarankiškumą kasdienėse veiklose, išlikti darbingam ir aktyviam, mokėti pasirūpinti savimi ir aplinkiniais, toliau gyventi visavertį gyvenimą.
„Ergoterapijos studentams profesinės srities dalykus dėsto ergoterapeutai ir kiti specialistai, turintys didelę praktinio darbo patirtį. Inovatyvūs studijų metodai skatina aktyvų studentų įsitraukimą“, – pasakoja prof. R. Dadelienė. Pasak jos, geriausias būdas įgyti būsimos profesijos gebėjimų – kasdien analizuoti ir valdyti problemines klinikines situacijas bei įvairių diagnozių ypatumus ir taip kaupti patirtį, kuri bus naudinga baigus studijas.
Studijuojant ergoterapiją, išmokstama dirbti komandoje su kitais reabilitacijos srities specialistais. Praktika atliekama geriausiose sanatorinio gydymo įstaigose, klinikinėse bazėse: Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, Respublikinėje VUL, Palangos reabilitacijos ligoninėje ir pan. Pagal ERASMUS+ mainų programą ergoterapijos studentai gali vykti studijų ar atlikti praktikos į Belgijos, Vokietijos, Graikijos, Latvijos ir kitų šalių universitetus. Net iki 50 proc. studijų trukmės galima studijuoti užsienio universitetuose. Studentai su dėstytojais dalyvauja mokslinėje veikloje, tarptautiniuose mokslo bendradarbiavimo projektuose.
„Mes laukiame nuoširdžių, kantrių, atsakingų, sąžiningų, dėmesingų, empatiškų, pozityvių studentų. Labai svarbi jų motyvacija ir mokslinis smalsumas. Todėl ergoterapijos studijose VU MF savo pašaukimą atras kūrybingi, mėgstantys bendrauti su žmonėmis, nebijantys iššūkių, gebantys veikti individualiai ar grupėje ir svajojantys apie išskirtines studijas“, – teigia prof. R. Dadelienė.
Baimė ir nepasitikėjimas neturėtų užgožti troškimų
VU MF studentė A. Baranauskaitė pasakoja visada svajojusi apie gyvenimą ir studijas VU, tačiau tvirtai apsisprendusi dėl studijų nebuvo.
„Visuomet pavydėjau bendraamžiams, susiplanavusiems savo gyvenimus. Aš jokių didelių planų neturėjau, nors dažnai bandydavau „pamatyti“ save kokioje nors profesijoje. Bet, be gyvenimo ir mokymosi sostinėje, visada turėjau ir dar vieną svajonę – kuo nors gyvenime rūpintis, globoti. Rinkdamasi iš pirmo žvilgsnio sunkiai pasiekiamas MF studijų programas, jaučiau net savotišką nevisavertiškumo kompleksą dėl baimės būti blogiausia tarp geriausių studentų. Labai nuvertinau savo gebėjimus, nors giliai širdyje žinojau, kad iš tiesų noriu vienaip ar kitaip padėti žmonėms ir tai galėčiau geriausiai daryti pasirinkusi studijas šiame fakultete“, – prisipažįsta ji.
Studijoms prasidėjus, studentė sako iškart pasijutusi savo vietoje ir visos abejonės išsisklaidė. „Dar tik pradedu po truputį pažinti ergoterapijos ypatumus. Šie pirmieji žingsniai ir juos lydintys nuostabiausi dėstytojai skatina mane viskuo domėtis. Esu laiminga dėl savo pasirinkimo. Ergoterapija – tai mokslas, kuriame visada rasi ką nors naujo, įdomaus ir naudingo ir savo profesijai, ir asmenybei“, – teigia VU studentė.
Šie mokslo metai – pirmieji VU, kai studijos vyksta tik nuotoliniu būdu, todėl šios laidos pirmakursiai save vadina „pandemijos studentais“. A. Baranauskaitės nuomone, ji ir jos kurso draugai bus vieni stipriausių specialistų, nes puikiai tvarkosi su visiškai nauja mokymosi sistema: „Sugebame prisitaikyti ir draugiškai nugalime sunkumus. Vadinasi, ir savo srityje sugebėsime kokybiškai ir greitai išmokti naujų dalykų, pritapti prie besikeičiančios aplinkos ir nepasiduosime sunkioje situacijoje. Mus ateičiai ruošia ne tik mūsų universitetas, bet ir pandemija.“
Visapusiškas žinias šioje studijų programoje studijuojantiems užtikrina ir nedidelis studentų kiekis, leidžiantis kiekvienam studentui individualiai tobulinti savo gebėjimus. „Kiek nustebau, kai sužinojau, kad visame mano ergoterapijos kurse yra tik 10 studentų. Bet tai labai geras dalykas, nes tapome labai vientisa ir stipria komanda. Šių studijų į jokias kitas nekeisčiau ne tik dėl ypač geros programos ir aukšto profesionalumo, nuoširdžių dėstytojų, bet ir dėl išskirtinių grupės draugų. Nors pirmas semestras buvo įdomiai sunki pažintis su mokslo ir dėstymo naujovėmis, reikėjo įdėti tikrai nemažai darbo, bet geri rezultatai labai džiugina“, – įspūdžiais apie studijas dalijasi studentė.
Būsima ergoterapeutė sako, kad norint tapti geru bet kokios srities specialistu reikia ne tik daug noro ir pastangų studijuojant, bet ir ryžto bei drąsos sprendžiant dėl ateities pasirinkimo. Tačiau ji įsitikinusi, kad savo ir kitų sveikata besirūpinantys ir gyvenimą su šia veikla siejantys save tikrai atras studijuodami ergoterapiją. Šios studijos ne tik profesionaliai parengs aukštos kvalifikacijos specialistus, bet ir padės suformuoti kasdieniame gyvenime reikalingus gebėjimus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!