Vilniaus universitete (VU) duris atvėrė ir iki liepos 5 d. veiks jubiliejinė dešimtoji Europos teisės vasaros mokykla. Šis tradicinis ir Lietuvoje alternatyvų neturintis tarptautinis trijų šalių projektas rengiamas Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai išvakarėse.
Unikalią Europos teisės vasaros mokyklą tradiciškai organizuoja Vilniaus universiteto Teisės fakultetas, Frankfurto prie Maino J. W. Goethe’s (Vokietija) bei Paryžiaus Ouest-Nanterre-La Défense (Prancūzija) universitetai. Po seniausio Rytų Europoje Vilniaus universiteto arkomis susirinkę teisės studentai bei profesoriai diskutuoja, sprendžia praktines užduotis, rengia bylų inscenizacijas, domisi atskirų teismų praktikomis, kartu leidžia laisvalaikį, taip susipažindami ir su vieni kitų kultūra.
Simboliška, unikalu ir… paprasta
Mokyklos atidarymo šventėje su jubiliejumi sveikino jos iniciatoriai ir kūrėjai, Prancūzijos ir Vokietijos ambasadoriai, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Lietuvos Konstitucinio ir Vyriausiojo administracinio teismo atstovai.
„Simboliška, kad šį jubiliejų švenčiame čia ir tokiu metu – Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai išvakarėse: taip, tarsi sujungdami vieningos Europos kūrėjus su sąlyginiais jos naujokais po seniausio Rytų Europos universiteto skliautais“, – sakė mokyklą atidaręs VU Teisės fakulteto dekanas, prof. dr. Tomas Davulis ir pasidžiaugė išskirtine prancūzų, vokiečių ir lietuvių teisininkų ilgamete draugyste ir partneryste.
VU l. e. rektoriaus pareigas prof. habil. dr. Jūras Banys atkreipė dėmesį, kad teisė, kaip ir filologija, yra tokios ypatingos sritys, kurios turi daug specialių, tik nacionalinei valstybei būdingų dalykų. Todėl ir šioje vasaros teisės mokykloje bus gvildenama harmonizavimo ir nacionalinio identiteto priešprieša, o į temą pažvelgta jaunų žmonių, būsimų trijų šalių teisininkų akimis.
Prancūzijos ir Vokietijos bendradarbiavimas – geriausia, kas galėjo nutikti Europai
Prancūzijos ambasadorė Lietuvoje Maryse Berniau įsitikinusi, kad teisės vasaros mokykla atsirado pačiu laiku – kai vis labiau harmonizuojama teisė turėtų atsigręžti ir į nacionalinio identiteto aspektus. Jos manymu, Prancūzijos ir Vokietijos bendra patirtis gali padėti Europai, o Lietuvos pirmininkavimas – labai svarbus kontekstas šioms diskusijoms.
Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthiasas Mülmenstädtas įsitikinęs, kad Vokietijos bendradarbiavimas su Prancūzija yra geriausia, kas galėjo Europoje nutikti. „Anksčiau šalys santykius aiškindavosi karais, dabar skirtumus stengiasi aiškintis bendradarbiaudami. Europos Sąjungos teisė daro įtaką jos narių teisei, o kai kurie baiminasi, kad šalys narės, taikydamosi prie ES, praras savo identitetą“, – vasaros teisės mokyklos temos aktualumą pabrėžė ambasadorius.
Istorinė reikšmė ir socialinė kultūrinė įvairovė
Jubiliejinės mokyklos atidarymo proga jos įkūrėjų buvo prisiminta ir jos pradžių pradžia. „Pirmasis kontaktas su Vilniaus universitetu, kai 2002-aisiais pasirašėme susitarimą dėl mainų programų, mums turi istorinę reikšmę. Ši šalis 2004-aisiais tapo ES nare, o pati inovatyviausia trijų šalių universitetų idėja atvedė prie Europos teisės vasaros mokyklos įkūrimo. Nuo tada ši mokykla neformalioje aplinkoje, panaudojant naujausius pedagoginius metodus, ėmėsi nagrinėti teisės plėtrą ES, analizavo, lygino įstatymus ir jų vykdymą trijose šalyse – Vokietijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje“, – pradžių pradžią prisimena vienas mokyklos įkūrėjų Paryžiaus Ouest-Nanterre-La Défense profesorius Otmaras Seulas.
Kaip galbūt patį netikėčiausią šalutinį šio projekto efektą jis išskyrė nuolatinį nacionalinių kalbų vartojimą. „Mums svarbu perduoti nacionalinę teisės kultūrą ir tai daryti būtent konkrečios šalies kalba. Ši mokykla taip pat suteikia galimybę pažinti trečiosios partnerės – Lietuvos – kalbą ir kultūrą“, – sakė prof. O. Seulas.
Jam pritarė ir kitas mokyklos įkūrėjas, Frankfurto prie Maino J. W. Goethe’s profesorius Helmutas Kohlis: „Didžiuojuosi, kad sugebėjome ne tik įsteigti vasaros mokyklą, bet ir ją surengti dešimtąjį kartą. O jūs, kurie šioje mokykloje dalyvavote ir dalyvaujate, galite džiaugtis ir didžiuotis, kad studijavote teisę vokiškai ir prancūziškai, be to – turite galimybę pažinti tokią ypatingą šalį kaip Lietuva.“
—
Europos teisės vasaros mokykla – tai nuo 2004 m. vasaros kasmet vykstantis tarptautinis savanoriška iniciatyva paremtas projektas. Visi Europos teisės vasaros mokyklos dalyviai gauna trijų aukštųjų mokyklų kartu išduotus sertifikatus. Tai nėra oficialus diplomas, tačiau teisininkai jį vertina kaip svarią pagalbą ar savotišką rekomendaciją įsidarbinant.
Komentarų nėra. Būk pirmas!