Vilniaus universiteto (VU) Chemijos ir geomokslų fakultetas jau antrus metus kviečia rinktis novatoriškas tarptautines ir tarpdisciplinines farmacinės chemijos magistrantūros studijas. Į šią programą gali stoti chemijos, biologijos, molekulinės biologijos, biofizikos ir biochemijos, biotechnologijos, chemijos ir procesų inžinerijos mokslo krypčių absolventai. Taigi farmacinės chemijos magistrantūra į perspektyvią tarptautinę ir nuolat besivystančią darbo rinką duris atveria daugeliui savo profesija gamtos mokslus pasirinkusių studentų.
Gyvas to įrodymas – Romualdas Stanilko. Būsimas farmacinės chemijos antrakursis VGTU įgijo bioinžinerijos bakalauro laipsnį. Vaikinas sako, kad per pirmus studijų metus įgijo išties nemažai naujų žinių, nes buvo tokių dalykų, su kuriais anksčiau susidurti jam neteko. O pati chemija R. Stanilko neišgąsdino, mat šiek tiek jos yra mokęsis VGTU. Romualdas pabrėžia, kad šiose studijose įvairiems darbams reikia skirti nemažai laiko, ir pasidžiaugia, kad didžioji dalis paskaitų vyksta anglų kalba. „Tai tik į naudą“, – sako jis.
Romualdo bendrakursė Andrija Valaitytė prieš tai baigė chemijos studijas VU. Merginos nuomone, jos pasirinkta farmacinės chemijos studijų programa yra moderni ir puikiai pritaikyta šiuolaikinei rinkai. Andrija sako, kad daugelis modulių buvo naudingi, įdomūs ir tiesiogiai pritaikomi daugelyje įmonių: „Per pirmus mokymo metus įgijom nemažai žinių iš dėstytojų, kurie yra sukaupę patirties dirbdami įvairiose įmonėse, taigi jų dėstomais dalykais tikrai neteko nusivilti.“ Kaip vieną didžiausių privalumų studentė įvardija tai, kad šios studijos leidžia susipažinti su daug chemijos sričių ir mokytis įvairių dalykų skirtingose katedrose, o visų modulių pritaikymas yra orientuotas į vieną – farmacijos kryptį.
Pati Andrija šiuo metu dirba chemike tyrėja įmonėje „Innovative Pharma Baltics“. Žinoma, privatus sektorius nėra vienintelis įmanomas farmacinės chemijos magistrantų pasirinkimas. Šios programos absolventai laukiami ir viešame (universitetai, mokslinių tyrimų institutai, ligoninės, laboratorijos) sektoriuje, taip pat studijų ir verslo centruose.
Tarptautiškumas – dar vienas ypač ryškus šių studijų bruožas. Studentams ne tik sudaryta galimybė atlikti praktiką užsienyje – jiems ir dėsto iš svetur atvykę aukščiausios kvalifikacijos mokslininkai. Kaip antai visai neseniai Chemijos ir geomokslų fakultete viešėjusi dr. Eva Hemmer, kuri atvyko iš Kanados. Otavos universiteto dėstytoja drauge su prof. Simu Šakirzanovu skaitė kurso „Lanthanide-based Materials for Theranostic Applications“ paskaitas, skirtas būtent farmacinės chemijos magistrantams.
Pačios dr. E. Hemmer žodžiais tariant, ji liko labai sužavėta Chemijos instituto laboratorijų įrengimu ir visomis mokslinių tyrimų galimybėmis, kuriomis studentai jose gali naudotis: „Sprendžiant iš to, ką mačiau, jūsų fakulteto studentai tikrai turi puikių galimybių – tai visa technika, pavyzdžiui, naujausi spektroskopijos prietaisai, lengva prieiga prie elektroninės mikroskopijos įrangos ir įvairios sintezės metodams reikalingos technikos!“ – su užsidegimu įspūdžiais dalijasi mokslininkė. Eva sako, kad farmacinės chemijos studentai, kuriems ji dėstė, buvo puikiai pasiruošę, o dalis jų jau turėjo nemažai žinių apie jos dėstomą modulį. „Tai aiškiai parodo aukštą studijų lygį“, – įsitikinusi dr. E. Hemmer.
Iš užsienio atvykę dėstytojai atsiveža ne tik naudingų žinių, bet ir novatoriškų mokymo(si) metodų. Otavos universiteto mokslų daktarė pasakoja, kad jai susidarė įspūdis, jog studentai iš pradžių šiek tiek nerimavo dėl netradicinio egzamino pobūdžio, mat Eva paprašiusi jų parašyti mokslinių tyrimų pasiūlymą ir jį trumpai pristatyti. „Kanados studentams tokios užduotys skiriamos dažniau. Bet galų gale mano Vilniaus studentai atsivėrė. Džiaugiuosi tuo ir jų darbo rezultatais!“ – pasakoja dr. E. Hemmer. Dėstytoja sako pastebėjusi, kad, palyginti su kanadiečiais, mūsų studentai yra atviresni ir labiau linkę bendrauti prieš paskaitą ir po jos. Eva taip pat labai vertina tai, kad baigiantis jos dėstomam moduliui grįžtamojo ryšio sulaukė beveik iš visų studentų.
Apskritai dr. E. Hemmer sakosi esanti labai maloniai nustebinta savo vizito Vilniuje: „Pradedant tuo, kaip šiltai mane sutiko studentai ir profesoriai, tuomet – laboratorijos, pats kursas, taip pat – Vilniaus miestas. Man labai patiko senasis universitetas ir vaizdas iš Šv. Jonų bažnyčios varpinės į gražųjį senamiestį.“ Otavos universiteto dėstytoja VU (ir Lietuvoje) lankėsi pirmą kartą ir viliasi, kad pasitaikys galimybė vėl su visais pasimatyti.
Farmacinės chemijos studijų programa iš užsienio pritraukia ne tik dėstytojų, bet ir studentų. Nacionaliniame Kijevo Taraso Ševčenkos universitete chemijos bakalauro diplomą įgijęs Mykhailo Suleimanovas sako, kad itin vertina dabartines savo studijas, pasižyminčias modulių įvairove ir stažuotėmis, kurios yra privaloma programos dalis. Kaip dar vieną svarbų studijų požymį vaikinas įvardija orientaciją į kokybę (mat kurso pabaigoje suteikiama grįžtamojo ryšio galimybė) ir sklandžią komunikaciją, nes visa jam reikalinga dokumentacija yra gana greit paruošiama ir jis gali lengvai bendrauti su dėstytojais. „Apskritai kalbant, džiaugiuosi, kad esu Lietuvoje, kad čia studijuoju. Esu tikras, kad mokymasis VU atneš man gyvenimą keičiančios patirties, suteiks svarbių žinių mano ateičiai“, – neabejoja M. Suleimanovas.
Šį semestrą Mykhailo dirbo prie savo baigiamojo darbo ir tvirtina, kad yra patenkintas laboratorijų įrenginiais, mokslinių tyrimų lygio kokybe ir vadovu, kuris buvo labai naudingas ir nuolat jam teikė visą svarbią informaciją. Ukrainietis tvirtina besidžiaugiantis tiek farmacinės chemijos studijomis VU Chemijos ir geomokslų fakultete, tiek čia esančiomis laisvalaikio galimybėmis: „Vyksta daug studentams skirtų renginių, dalis jų ir organizuojami pačių studentų. Mano bendrakursiai yra draugiški ir talentingi.“
VU Chemijos ir geomokslų fakulteto farmacinės chemijos programoje į vaistą visų pirma žvelgiama iš mokslinės perspektyvos. Kaip sako pats VU studijų programos vertinimo komiteto pirmininkas ir dėstytojas prof. dr. Edvinas Orentas, turiniu orientuojamasi į vaistą kaip molekulę, o ne vaistą kaip tabletę ar farmakopėjos įrašą: „Šioje programoje daug dėmesio skiriama giliam fundamentinių procesų, tokių kaip vaistinių medžiagų veikimas, molekulinių mechanizmų, cheminės struktūros ir biologinio aktyvumo sąryšio, biotechnologinių procesų ir šiuolaikinės cheminės analizės supratimui. Be to, studentams suteikiama galimybė įgyti validavimo ir vadybos pagrindus šiuolaikinėse farmacijos įmonėse, iš ekspertų, dirbančių šioje srityje jau ne vienerius metus, lūpų.“ E. Orento teigimu, ši programa visų pirma turėtų būti įdomi tiems, kam nesvetima chemija ar biochemija, kam įdomu, kaip vaistinės medžiagos iš laboratorijos atkeliauja ant prekystalio, kokios naujos medžiagos domina tyrėjus šiuo metu ir kaip užtikrinamas vaisto, kaip cheminio produkto, saugumas bei teisinis statusas.
Belieka pridurti tik tai, kad apie farmacinės chemijos magistrantūros studijų programą derėtų pasvarstyti ir tiems, kurie svajoja apie visapusiškas ir tarptautinės karjeros link vedančias studijas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!