Sausio 31 d. VU Filologijos fakultete darbą pradeda pirmoji Klasikų akademija. Didžioji jos paskaitų ir seminarų dalis skiriama 10–12 klasių moksleiviams, besidomintiems humanitariniais mokslais, filosofija, antikos kultūra ir senosiomis kalbomis. Klasikų akademijos dėmesio centre – klasikinis išsilavinimas, kurio svarbiausia ašis – antikos pasaulis, Europoje vertinamas už tai, kad tapo pavyzdiniu literatūros ir meno dalykų modeliu. Klasikinio švietimo uždavinys – perduoti klasikinių tendencijų tąsą nuo antikos, siekiant individo ir visuomenės interesų pusiausvyros.
Klasikų akademijos tikslas – sudominti moksleivius antikos kultūra. „Pastaraisiais metais antikos kursas mokykloje buvo siaurinamas, galiausiai visai sumažėjo. Moksleiviai žino tik svarbiausius faktus apie senovės Graikiją ir Romą, bet neturi giluminio supratimo apie visai Vakarų pasaulio civilizacijai pamatus padėjusią kultūrą. Kalbant apie literatūrą, moksleiviai nebežino tokių autorių kaip Hesiodas, Ovidijus ar Vergilijus, o kur dar gausybė mitų, įvairių antikinių įvaizdžių“, – teigia sumanytojai.
Akademijos idėja gimė keliems VU studentams ir Klasikų asociacijos nariams: Viliui Bartninkui, Gendvilei Svirskaitei, Tomui Rikliui, Gyčiui Matuliūkščiui. Gruodžio–sausio mėnesiais akademijos iniciatoriai lankėsi įvairiose šalies bendrojo lavinimo mokyklose ir skaitė paskaitas įvairiomis su antikos kultūra ir jos reiškiniais mūsų kasdienybėje susijusiomis temomis. Dalis auditorijos į akademiją atvyks iš šių mokyklų. „Bendra veikla su mokyklomis, paskaitos jose padėjo išsiaiškinti, kuo domisi moksleiviai, kuo galime pritraukti jų dėmesį ir neleisti nuobodžiauti. Paaiškėjo, kaip pateikti antiką ir jos kultūrą, literatūrą patraukliai, kaip atskleisti, kiek daug jos reiškinių dar neištirta. Kiekvienas mūsų šioje epochoje gali atrasti tai, kas arčiausia širdies“, – pasakojo akademijos koordinatorė Gendvilė.
Skaityti paskaitas sutiko ne tik gabiausi klasikinės filologijos ir filosofijos studentai, bet ir autoritetingi Klasikinės filologijos katedros dėstytojai, kiti žinomi Lietuvos humanitarai ir kultūros istorikai. Akademija dirbs visą pavasario semestrą. Porą kartų per mėnesį penktadienio popietėmis moksleiviai galės klausytis paskaitų ir dalyvauti seminaruose, kuriuose drauge su filosofu Viliumi nagrinės įvairius Platono dialogus.
Tikimasi, kad akademija padės plėtoti elitinį išsilavinimą. Klasikų asociacijos pirmininkė, Filologijos fakulteto prodekanė doc. Nijolė Juchnevičienė teigia: „Intelektinis elitas turi lemiamą įtaką politinės tautos reikšmei valstybėje. Siekdama ugdyti elitą, valstybė turi investuoti į filosofiją, istoriją, teologiją ir kitus fundamentinius humanitarinius mokslus, kurie neįmanomi be klasikinės kultūros ir klasikinių kalbų išmanymo. Tik jie gali tapti ateities intelektinių lyderių formavimo ir išsilavinimo elito ugdymo garantu.“
Visi Klasikų akademijos užsiėmimai nemokami, tačiau dalyvių skaičius ribotas, todėl būtina išankstinė registracija. Registracija į 2014 m. žiemos–pavasario sesijos paskaitas ir seminarus vyksta internetu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!