Žandarų reidas, ugningos kalbos, susirėmimas kardais, plevėsuojanti Lietuvos istorinė vėliava – tik dalis to, kas vyko Vilniaus universiteto (VU) Simono Daukanto kiemelyje. VU Filologijos fakulteto mokslinė studentų draugija „Filomatai“ ir VU studentų istorikų korporacija „Tilia“, padedami VU bibliotekos darbuotojų, surengė inscenizaciją, skirtą prieš 200 metų universitete įsikūrusių ir aktyviai veikusių filomatų atminimui.
Į renginį kvietė informaciniai plakatai, o universiteto bendruomenės nariai gavo laišką su šalia išdėstyta pranašyste: „2017 Viešpaties metais, likus septynioms naktims iki Visų šventųjų ir aštuonioms naktims iki Vėlinių, praėjus pusei valandos po vidudienio, pasirodys bandantieji suvaržyti akademinę dvasią, pargriauti tiesą ir įskaudinti jaunystę. Tie, kurie įkvėpė filomatus, ir tie, kurie jų buvo įkvėpti, pasipriešins.“
Per plauką, tačiau pranašystę pavyko išpildyti. Spalio 25-ąją Alma Mater kiemuose pasirodė ryžtingai ir radikaliai nusiteikę žandarai, kurie vijo studentus ir dėstytojus namo, grasino uždaryti universitetą. Savavaliavo ir juos lydėję pakalikai – kiemelį tvėrė „Stop“ juosta, dalijo skelbimus, kad „universitetas uždaromas“, „Filomatams – galas“, „universitetas – sukilėlių irštva“.
Pro langą suplevėsavus Lietuvos istorinei vėliavai, suįžūlėję žandarai ketino ją nutraukti, tačiau ginti laisvės atskubėjo susivieniję trijų skirtingų sukilimų dalyviai – Jokūbas Jasinskis, Emilija Pliaterytė ir Antanas Mackevičius. Atėjūnai neketino nusileisti, tad Mackevičius, pasilipęs ant suoliuko, drąsino susirinkusiuosius ginti tautos laisvę, garbę ir kovoti už apsisprendimo teisę: „Jei Vyriausybė nesiliaus plėšusi gyventojų ir nesirūpins žmonėmis, atsiras kitas Mackevičius, ir tai, ko aš nepadariau, padarys jis. Atėjo laikas, kai sukilusi tauta gali išsilaisvinti iš priespaudos! Aš reikalauju Lietuvai žmoniškų teisių ir laisvo pasisakymo dėl savo ateities!“
Žandarai kalbos nesiklausė ir puolė gynėjus kardais, tačiau šie nepasidavė ir po nuožmios kovos išstūmė atėjūnus iš kiemelio.
XIX a. studentų draugija – filomatai – nesavanaudiško siekio dirbti bendram gėriui, jaunatviško maksimalizmo, nuoširdžios bičiulystės simbolis. Tad ir šios inscenizacijos tikslas buvo megzti ryšius, plėtoti naujas idėjas ir telkti vienybei – studentus, akademinę bendruomenę, visą universitetą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!