Pamėginti įsijausti į mokslininko vaidmenį ir netgi žengti pirmąjį žingsnį mokslo karjeroje link gali visi fizinių ir gamtos mokslų studentai. Tokią galimybę jiems suteikia kasmet organizuojama tarptautinė konferencija „Open Readings“.
Konferencijoje tarp daugybės žymių fizikų šiemet dalyvaus ir Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos narys, daug kartų įvairiomis premijomis už mokslo darbus apdovanotas VU Fizikos fakulteto mokslininkas doc. dr. Mantas Šimėnas, kuris sutiko papasakoti apie savo vykdomus tyrimus. Fizikas taip pat davė patarimą studentams, norintiems pradėti mokslininko kelią, ir atskleidė, kokias savybes turi vieni geriausių mokslininkų.
Gal galėtumėte trumpai papasakoti apie save? Kaip atsidūrėte fizikos srityje?
Fizika domino dar mokykloje, bet didžiausią susidomėjimą sukėlė keletas senų mokslo populiarinimo knygų apie kvantinę fiziką. Tuomet įstojau į Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto (VU FF) Taikomosios fizikos studijų programą bei po kurio laiko nuėjau dirbti į prof. Jūro Banio laboratoriją, kur ir pradėjau mokslinius tyrimus.
Kokius mokslinius tyrimus šiuo metu atliekate?
Šiuo metu koncentruojuosi į keletą sričių: 1) magnetinis rezonansas ir sukiniais paremtos kvantinės technologijos; 2) faziniai virsmai hibridinėse medžiagose; 3) teorinis fazinių virsmų modeliavimas. Šioje konferencijoje pristatysiu rezultatus apie hibridines medžiagas ir jose vykstančius įdomius fizikinius procesus tokius kaip elektrinių dipolių stiklo fazės susiformavimas bei kvantinių rotorių dinamika.
Neretai dirbant laboratorijoje tenka nusivilti, kai idėjos nepasiteisina. Kas Jums padeda neprarasti entuziazmo ir motyvacijos?
Mokslininko darbe reikia susitaikyti su nesėkmėmis – pradedant nepasiteisinusiomis mokslinėmis idėjomis ir baigiant finansavimo gerų idėjų įgyvendinimui negavimu. Tai yra natūrali mokslo sudedamoji dalis ir dauguma mokslininkų prie to pripranta. Motyvacija, žinoma, stipriai išauga, kai pavyksta įgyvendinti mokslines idėjas ir atrasti kažką naujo.
Bendradarbiavote su ne vienu geru mokslininku. Ko būtų galima iš jų pasimokyti?
Teko dirbti ir bendradarbiauti su nemažai itin gerai žinomų mokslininkų, kurie yra lyderiai savo tyrimų srityse. Dažniausiai tai labai skirtingų charakterių žmonės, bet, kiek pastebėjau, apibendrinančios savybės yra tikslo siekimas, principingumas ir darbštumas. Taip pat didžioji dauguma gerų mokslininkų sėkmingai vadovauja tyrėjų komandoms. Visų šių dalykų tikrai verta pasimokyti.
Kokį patarimą duotumėte studentui, norinčiam pradėti mokslininko karjerą?
Pagrindinis patarimas yra tiesiog eiti į laboratoriją ir pradėti. Gali būti sunku pasirinkti laboratoriją, todėl reikia pasidomėti moksliniais tyrimais, tyrėjų grupėmis, grupių vadovais – šis uždavinys nėra paprastas net ir mokslo daktarams. Žinoma, studentai gali bandyti daug laboratorijų. Kitas patarimas yra tiesiog gerai studijuoti – anksčiau ar vėliau gabiausius studentus pastebi ir pasikviečia pačios laboratorijos.
Esate ne kartą dalyvavęs „Open Readings“ konferencijoje. Kokius įspūdžius ji paliko?
Pirmą kartą „Open Readings“ (OR) dalyvavau 2010 metais būdamas antro kurso bakalauro studentas. Tuo metu ši konferencija buvo puiki platforma studentams parodyti savo tyrimus, pasitreniruoti prieš rimtas tarptautines konferencijas, susipažinti su kitais studentais bei pajausti kitus konferencijos malonumus tokius kaip konferencijos vakarėlis. Džiugu, kad nuo to laiko OR konferencija taip pat tapo gana rimtu tarptautiniu renginiu, sugebančiu pritraukti labai gerus pasaulio mokslininkus.
Kovo 15–18 d. vykstanti „Open Readings“ konferencija bus transliuojama internetu, todėl kiekvienas besidomintis mokslu turės galimybę ne tik išgirsti pasaulinio lygio mokslininkų paskaitas, bet ir užduoti jiems klausimus. Daugiau informacijos apie „Open Readings“ konferenciją rasite www.openreadings.eu.
„Open Readings 2022“ konferencijos organizatoriai: Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas, Fizinių ir Technologijos mokslų centras, SPIE Student Chapter of Vilnius University, Optica Student Chapter of Vilnius University ir European Physical Society Young Minds Section of Vilnius.
Komentarų nėra. Būk pirmas!