Lapkričio 16 d. vykusiame pirmajame Lietuvos geomokslų olimpiados etape moksleiviams daugiausia sunkumų sudarė klausimai apie dirvožemį ir matematiniai uždaviniai. Vakar, lapkričio 28 d., buvo paskelbti pirmojo olimpiados etapo rezultatai. 25 geriausiai pasirodę moksleiviai pakviesti į antrąjį olimpiados etapą, kuris vyks 2019 m. sausio 25 d. Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) Geomokslų institute.
Vienas iš olimpiados organizatorių, CHGF klimatologas doktorantas Justinas Kilpys pasakojo, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, sunkiausiai moksleiviams sekėsi teisingai nustatyti skirtingus dirvožemių sluoksnius.
„Užduotyje buvo pateikta nuotrauka su dirvožemio profiliu, ir nors skirtingų sluoksnių išskyrimas gali atrodyti sudėtingas, reikėjo atkreipti dėmesį į spalvas ir užduotyje pateiktas užuominas. Pavyzdžiui, viršutinis sluoksnis yra juodas dėl gausaus organikos kiekio, žemiau eina pilkšvas eliuvinis horizontas, toliau – tamsiai rudas iliuvinis horizontas. Pastarojo horizonto intensyvią rudą spalvą lemia didelis geležies kiekis. Žemiau – tas pats iliuvinis horizontas, tačiau dėl mažesnio geležies kiekio jis daug šviesesnis ir t. t.“, – vieną iš olimpiados užduočių komentuoja mokslininkas.
Kiek gamtos moksluose reikia matematikos?
Mokiniams sunkiai sekėsi ir matematiniai uždaviniai. Kaip teigia J. Kilpys, būtų klaidinga brėžti ryškią takoskyrą tarp gamtos ir tiksliųjų mokslų.
„Gamtoje vykstantys procesai yra aprašomi fizikinėmis ir matematinėmis lygtimis. Siekiant nustatyti ir ištirti pasikartojančius reiškinius, būtina puikiai išmanyti statistiką. Mokykloje matematika ir gamtos mokslai yra atskirti, tačiau be matematikos ir statistikos žinių mokslininkai negalėtų modeliuoti ir aprašyti gamtoje vykstančių procesų“, – sako J. Kilpys.
Olimpiados pirmajame etape dalyvavo 204 moksleiviai. Aktyviausi buvo moksleiviai iš Vilniaus (51 dalyvis) ir Jonavos (35 dalyviai). Olimpiada vyko antrą kartą ir organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet sulaukė 43 proc. didesnio dalyvių skaičiaus. Keturi antrojo etapo nugalėtojai įgis teisę atstovauti Lietuvai tarptautinėje Žemės mokslų olimpiadoje, kuri 2019 m. vyks Pietų Korėjoje (https://ieso2019.com).
Tyrimais grįstas mokslas
Geomokslų olimpiada yra pirmiausia skirta 15–17 metų amžiaus 8–11 klasių mokiniams. Tai puiki galimybė sužinoti, kaip veikia įvairios Žemės sferos, dangaus kūnai, kaip uolienos, vanduo, ledas, oras, dirvožemis sąveikauja tarpusavyje ir sukuria mus supančią̨ aplinką. Geomokslų̨ olimpiados temos ir užduotys apima įvairius Žemės mokslus: geografiją, geologiją, meteorologiją, hidrologiją bei astronomiją.
Tyrimais grįstas mokymasis yra vienas efektyviausių mokymo metodų, kai pagrindinis šio proceso vaidmuo atitenka mokiniui. Mokinys čia kelia klausimus ir sprendžia uždavinius, tiria, analizuoja ir pateikia rezultatus. Tyrimais grįstas mokslas skatina mokinių smalsumą, didina įsitraukimą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!