Kaskart vis kontroversiškesnių vertinimų sulaukiantis genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) klausimas Vilniaus universiteto Kauno humanitariniame fakultete (VU KHF) gvildenamas įmonių socialinės atsakomybės požiūriu.
Doc. dr. Edmundas Jasinskas atviroje paskaitoje apie įmonių socialinę atsakomybę genetiškai modifikuotų produktų atžvilgiu studentams pasakojo apie natūralių produktų modifikavimą, šio proceso dažnumą. Atskleisti ir produktų genetinės struktūros pakeitimo tikslai, kalbėta apie pasaulio ir Lietuvos įmonių komercinį požiūrį į šią mokslo sritį, neišvengiamai paveikusią šiuolaikinę visuomenę ir jos vartojimo įpročius.
GMO yra sukurti genų inžinerijos metodu, kai į genotipą įterpiamas naujas genas. GMO šalininkai teigia, kad taip sukuriamos atsparesnės aplinkos poveikiui rūšys, didinamas derlingumas, tuo tarpu oponentai teigia, kad jie gali sukelti nenumatytų kenksmingų padarinių. „2008 m. visame pasaulyje 963 mln. žmonių kentė alkį – 40 mln. daugiau nei 2007 m. Dėl besitęsiančios finansinės ir ekonominės krizės su alkiu ir skurdu gali susidurti dar daugiau žmonių. GMO technologijų plėtra yra svarbi, nes tai vienas iš būdų spręsti alkio problemą“, – šio reiškinio naudą pabrėžė doc. dr. E. Jasinskas.
Vis dėlto GMO grėsmės objektu gali tapti aplinka, ūkis ir, svarbiausia, žmonių sveikata. „Nepageidaujami genų deriniai gali sukelti naujas žmonių, gyvūnų ir augalų ligas, vėžio formas ir padidinti atsparumą antibiotikams, kurie vartojami rimtai sutrikus sveikatai. Modifikuoti organizmai taip pat gali tapti alergijos priežastimi. Deramai neišsiaiškinus GMO poveikio, gresia ne tik sveikatos problemos, bet ir pavojus gyvybei“, – studentams pasakojo pranešėjas.
2007-2009 m. vartotojų apklausos duomenimis, žmonės vis dar nesuvokia genetiškai modifikuotų produktų paplitimo laipsnio. Studentų diskusijų objektu tapo pareiškimas, kad šiandieninėje maisto rinkoje vargu ar galėtumėme rasti natūralių, genetiškai nemodifikuotų produktų. Diskusijų sulaukė ir tai, kad kol kas nėra privalomai ženklinami gyvūnai, kurie šeriami GMO pašarais.
Giedrė Rutkauskaitė
Komentarų nėra. Būk pirmas!