Gyvybės mokslų srityje dirbantys tyrėjai, inovatoriai ir jų komandos kviečiami dalyvauti unikalioje antreprenerystės programoje „StartBIO“, kurios metu atrinkti dalyviai per septynias savaites turės galimybę įsivertinti savo atliekamų mokslinių tyrimų arba idėjos komercinį potencialą ir įgyti verslo vystymui svarbių žinių ir gebėjimų, padėsiančių auginti sėkmingą gyvybės mokslų startuolį. Dalyvių registracija jau vyksta iniciatyvos interneto svetainėje, o programos veiklos, apimančios mokymus, individualizuotas konsultacijas, mentorystę ir idėjos vystymo nuo laboratorijos iki verslo modeliavimą, startuos jau kovo 6-ąją Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre vyksiančiame atidarymo renginyje.
Pripažindami, kad gyvybės mokslai yra labai specifinė sritis, kurioje pagalbos ir mentorystės kuriant verslą Lietuvoje labai trūksta, iniciatyvos „StartBIO“ ėmėsi trys skirtingą patirtį gyvybės mokslų ir verslo vystymo srityje sukaupę partneriai – „2AM Health“, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras ir „Northtown Vilnius“, plėtojantis specializuotą inovacijų pramonės parką Vilniuje, skirtą būtent gyvybės mokslų įmonėms.
Pasak Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro direktoriaus prof. Daumanto Matulio, mokslo ir verslo bendradarbiavimas bei mokslinių atradimų perkėlimas į praktiką yra vienas svarbiausių mokslo tikslų, tačiau tai yra itin sunkus uždavinys, nes dažniausiai mokslininkas nebūna kartu ir geras verslininkas. „Jis gali daryti išradimus, bet jiems komercializuoti dažniausiai vis dėlto pritrūksta verslumo žinių“, – teigia prof. D. Matulis ir pabrėžia, kad „StartBIO“ programa yra unikali tuo, kad siekia Lietuvos tyrėjams suteikti verslo žinių būtent gyvybės mokslų srityje, nes mokslinių tyrimų rezultatai yra patys vertingiausi, kai pasiekia galutinius vartotojus, ypač jei tai yra su sveikata susijusios inovacijos ir realią pagalbą pajunta ligoniai.
„2AM Health“ bendraįkūrėja Monika Nair sako, kad dėl stiprios reguliacijos ir intelektinės nuosavybės reikšmės gyvybės mokslų sritis pasižymi kitokiais komercializacijos dėsniais ir sudėtingumu nei kitos sritys: „Todėl didžiausia vertė iš antreprenerystės ir verslumo įgūdžių plėtojimo programų šioje srityje sukuriama tada, kai programa ir ekspertų profiliai yra specializuoti būtent gyvybės moksluose.“ Jai antrina kita „2AM Health“ bendraįkūrėja Aurelija Galvelytė. Ji sako, kad vienas svarbiausių momentų siekiant skatinti idėjų komercializaciją – suteikti individualią prieigą prie tinkamos ekspertizės, padėti dalyviams aiškiau suprasti, kokie etapai auginant gyvybės mokslų startuolį jų laukia, su kokiais iššūkiais neišvengiamai bus susidurta, ir pamatyti naujas galimybes savo darbe.
„Northtown Vilnius“ vadovo dr. Gedimino Pauliukevičiaus teigimu, gyvybės mokslų pramonė Lietuvoje spurtuoja jau ne vienerius metus ir tuo galima džiaugtis, tačiau visos šioje srityje veikiančios šalys taip pat aiškiai pripažįsta, kad yra du svarbūs veiksniai, kurie šiuo metu trukdo išnaudoti gyvybės mokslų pramonės potencialą – tai fizinės infrastruktūros, kuri leistų sparčiau augti gyvybės mokslų startuoliams, trūkumas, taip pat – stiprių specializuotų mentorystės bei akceleravimo programų stoka. „Inkubavimo ir akceleravimo srityje turime sukaupę solidžią beveik dviejų dešimtmečių patirtį, kuri yra veiksminga ir kuria dalijamės tarptautiniuose projektuose, tačiau, kalbant apie gyvybės mokslų sritį, situacija kiek kitokia – iki šiol neturime veiksmingos ekosistemos, padedančios įspūdingus atradimus ir pasiekimus iš laboratorijų perkelti į verslą, kasdienybę. Gražių pavienių pavyzdžių, aišku, yra, tačiau sistemos, kuri padėtų sklandžiai auginti verslus gyvybės mokslų srityje, neturime. Daug vilčių dedama laukiant nacionalinės akceleravimo programos, tačiau kol jos nėra, vis tiek turime judėti pirmyn, pasitelkdami kitų šalių sėkmingą patirtį bei modelius. Todėl didžiausia „StartBIO“ vertė, kurios gali tikėtis dalyviai – tai individualizuota pagalba kelyje nuo laboratorijos iki verslo, bendradarbiaujant su tarptautine patyrusių lektorių, mentorių ir ekspertų komanda“, – neabejoja dr. G. Pauliukevičius.
Dalyvauti programoje bus atrinktos septynios komandos, kurios septynias savaites bendradarbiaudamos su tarptautiniais ekspertais sieks identifikuoti savo plėtojamų idėjų, tyrimų rezultatų ar vystomos technologijos komercializavimo potencialą ir modeliuos galimą savo idėjos kelią iki realaus verslo.
Programa „StartBIO“ yra skirta gyvybės mokslų magistrantūros ir doktorantūros pakopų studentams, taip pat mokslo darbuotojams ir inovatoriams biotechnologijų, farmacijos, bioinformatikos, sveikatos / medicinos inžinerijos srityse. Registracija vyksta iki vasario 18 d.
Daugiau informacijos rasite čia.
Komentarų: 1
2024-01-26 00:22
Vilius Oželisšitas labai geras straipsnis