Organizacija „Šanchajaus reitingavimo konsultacijos“ („Shanghai Ranking Consultancy“) paskelbė 2019 m. bendrąjį pasaulio universitetų reitingą (angl. Academic Ranking of World Universities, ARWU), garsėjantį objektyviais kriterijais ir orientavimusi į mokslo pasiekimus. Į šį vadinamąjį „Šanchajaus reitingą“ pateko tik vienas universitetas iš Lietuvos – Vilniaus universitetas (VU) geriausiųjų tūkstantuke su kitais pasaulio universitetais dalijasi 601–700 vietą.
VU rektorius prof. Artūras Žukauskas teigia, kad tai yra didžiulis pripažinimas. „Universitetų misija yra suteikti išsilavinimą – t. y. išugdyti gilų supratimą, išlavinti kritinį, kūrybinį mąstymą, gebėjimą mokytis visą gyvenimą, o svarbiausia – veikti neapibrėžtoje situacijoje. Šiuos gebėjimus gali lavinti tik mokslinė veikla. Mokėdami orientuotis nenumatytomis sąlygomis, galiausiai mokame kurti ateitį, nes būtent ateitis yra didžiausia neapibrėžtis. Taigi universitetų prioritetas turi būti produktyvi mokslinė veikla. Džiaugiamės tokiu VU įvertinimu, tai rodo, kad einame teisinga kryptimi“, – teigia prof. A. Žukauskas.
Peržiūrėjus ARWU bendrojo reitingo vertinimo rodiklius ir palyginus juos su 2018 m., matyti, kad VU pagerino net pusę jų. Aukštesni rezultatai fiksuoti pagal mokslinių tyrimų rezultatų, mokslo publikacijų ir akademinio našumo, tenkančio vienam gyventojui, kriterijus.
VU rektorius priduria, kad fundamentiniai tyrimai turi būti aktyviai skatinami, nes iš gilaus pažinimo gimsta idėjos ir kuriamos inovacijos, kurių Lietuvai trūksta. Tiesa, tai ne tik Lietuvos problema, su idėjų stygiumi susiduria visas pasaulis. „Lietuva tarptautinėse rinkose šiandien iš esmės konkuruoja siūlydama žemiausią produktų ar paslaugų kainą. Svarbu aktyviai skatinti Lietuvos ekonomikos perorientavimą iš žemos pridėtinės vertės į aukštą. Taip užtikrinsime tvarų šalies gerovės augimą ir konkurencingumą pasaulyje“, – teigia prof. A. Žukauskas.
ARWU bendrasis reitingas sudaromas remiantis šešiais objektyviais kriterijais. Vertinama, kiek universiteto absolventų ir darbuotojų yra laimėję Nobelio premijas ar Fildso medalius, mokslo žurnaluose „Nature“ ir „Science” publikuotų straipsnių skaičių, gausiai cituojamų tyrėjų skaičių, straipsnių skaičių, indeksuojamą pagrindiniais citavimo indeksais, ir akademinį našumą vienam gyventojui.
Kasmet ARWU reitinguoja apie 1800 universitetų ir paskelbia geriausiųjų tūkstantuką.
„Šanchajaus reitingavimo konsultacijos“ yra nepriklausoma organizacija, atliekanti aukštojo mokslo, intelekto ir konsultacijų tyrimus. Nuo 2009 m. ši organizacija laikoma oficialia pasaulio universitetų reitingo leidėja.
Komentarų: 4
2019-08-28 13:09
JonasGalit mestelt nuorodą į „Gamta ir mokslas“ žurnalą.
2019-08-28 13:56
nnntranslate.google.com
2019-08-28 14:20
JonasDėkui
2019-08-28 14:00
Anonimas“ARWU uses six objective indicators to rank world universities, including the number of alumni and staff winning Nobel Prizes and Fields Medals, number of highly cited researchers selected by Clarivate Analytics, number of articles published in journals of Nature and Science, number of articles indexed in Science Citation Index – Expanded and Social Sciences Citation Index, and per capita performance of a university” – ne visi girdėjo apie tokius žurnalus.