Šiemet Vilniaus universitetas lapkričio–gruodžio mėnesiais kvietė mažuosius studentus į dvyliktąją VU Vaikų universiteto žiemos sesiją. Paskaitose moksleiviai susipažino su daugybe mokslo paslapčių: aplink mus esančiu pasauliu, gamtos ir astronomijos reiškiniais, antikos mitais, Dariaus ir Girėno istorija.
Vaikų universitete dalyvaujantys VU dėstytojai džiaugiasi galėdami prisidėti prie šios iniciatyvos. Daugelis jų pripažino, kad mums suprantamą reiškinį, dalyką ar daiktą pristatyti ir paaiškinti moksleiviams suprantama, patrauklia moksline kalba yra rimtas uždavinys ir nemenkas iššūkis. Gamtos mokslų fakulteto lektorė doc. dr. Grita Skujienė, skaičiusi paskaitą „Kas pirmiau atsirado: višta ar kiaušinis? O gal krokodilas?“, sakė: „Manau, kad Vaikų universitetas yra svarbus tiek moksleiviams, tiek ir mums. Rengiantis paskaitai teko gerai pagalvoti apie jos turinį, nepamirštant moksliškumo – juk esame universitete.“
Kalbėdama apie tai, kuo skyrėsi pasirengimas paskaitai ir pati paskaita vaikams nuo paskaitos studentams, Filologijos fakulteto doc. dr. Audronė Kučinskienė, moksleiviams aiškinusi apie graikų mitus mene, įžvelgė daugybę skirtumų: „Visų pirma, milžiniška auditorija. Mes (ypač klasikines disciplinas dėstantieji) esame pratę dirbti su mažomis studentų grupėmis, o čia ištisa veidų ir akių jūra. Antra, mažieji studentai labai aktyvūs ir nori parodyti, kad kažką žino. Reikia kitaip valdyti auditoriją. Galiausiai reikia kalbėti jiems suprantama kalba. Nors visada esu įsitikinusi, kad su vaikais reikia kalbėti kaip su sau lygiais, bet vis tiek susimąstai, kaip jiems suprantamai pateikti tuos dalykus, kuriuos dėstai pirmakursiams.“
Gamtos mokslų fakulteto doc. dr. Eugenija Rudnickaitė Vaikų universiteto dalyviams pasakojo apie tai, kodėl geologai dažnai vadinami romantikais: jų tyrimo objektai įkvepia poetus kurti eiles. Romantika, pasak docentės, slypi galimybėje suvokti gamtos įvairovę kuriančius procesus. Matematikos ir informatikos fakulteto doc. dr. Romualdas Kašuba mažuosius dalyvius ragino susimąstyti: šiuolaikiniai vaikai juk labai gudrūs ir nelabai tiki stebuklais, daug labiau pasiliauja kompiuteriais. Tačiau ar jiems yra tekę girdėti apie Aritmijos Rojų?
Istorijos fakulteto doktorantė, žurnalistė Gražina Sviderskytė norėjo vaikams paaiškinti, koks žavus dalykas yra mitas, atminties vaizdinys ir kaip jis susijęs (arba ne) su tikrais istoriniais įvykiais. Jau beveik 4 metus atliekamas pirmasis tarptautinis archyvinis „Lituanicos“ istorijos tyrinėjimas, jis vyksta Lietuvoje, Vokietijoje ir JAV. „Tai, ką atrandame, keičia mūsų ilgalaikius įsivaizdavimus apie tai, kas buvo, kaip skrido ir kaip žuvo Darius ir Girėnas, o ypač tai, kodėl jų istorijos laukė dramatiška lemtis. Klausiau vaikų, kodėl mūsų tautos didvyrių palaikai net 31 metus nerado amžino poilsio vietos savo tėvų žemėje Lietuvoje“, – mintimis dalijosi G. Sviderskytė.
Kauniečių taip pat laukė penki užsiėmimai. Kauno humanitarinio fakulteto doc. dr. Dovilė Vengalienė pristatė aplink mus slypinčių nematomų metaforų pasaulį, doc. dr. Skirmantė Biržietienė mėgino sudominti slapta išsilavinusio pasaulio kalba ir supažindinti su lotynų kalbos įdomybėmis, doc. dr. Živilė Nemickienė atskleidė lietuvių ir rusų kalbų giminystę, doktorantė Dovilė Ročkė paskaitoje „Kaip ponas Žirnis kūrė savo kompaniją?“ žaismingai paaiškino ekonomikos pradmenis, papasakojo apie kūrybiškumą ir verslo idėjas, jų įgyvendinimą. Lektorius dr. Mingaudas Grigaitis atskleidė, kad poezijos suvokimas yra linksmas žaidimas: „Poezijos pasaulis – tai galimybė pažinti savo ir kito vidinį pasaulį.“
Vilniaus universiteto Teatro salėje iš viso surengtos penkios paskaitos. Buvo kviečiama užsukti ir į VU planetariumą. Paskaita jame sulaukė bene didžiausio dalyvių susidomėjimo. Šie šeši užsiėmimai sutraukė net 862 mažųjų vilniečių studentų būrį. VU Kauno humanitariniame fakultete taip pat surengtos penkios humanitarinių ir socialinių mokslų dirbtuvės, kuriose dalyvavo 98 Kauno moksleiviai. Šioje žiemos Vaikų universiteto sesijoje dalyvavo 960 moksleivių. Iš viso per 2014 m. Vilniuje įvyko17 paskaitų ir tiek pat praktinių užsiėmimų, kuriuose lankėsi 2264 moksleiviai. Kaune surengta 10 paskaitų ir 2 praktiniai užsiėmimai, sutraukę 359 šio miesto mokinius.
Moksleiviai, nespėję dalyvauti šioje Vaikų universiteto sesijoje, kviečiami atvykti į vasaros sesiją, kuri vyks gegužės–birželio mėnesiais.
Akimirkos iš Vaikų universiteto žiemos sesijos
Plačiau apie Vaikų universitetą
Komentarų nėra. Būk pirmas!